مدرک گرایی در دانشگاه‌ها سد راه پژوهش است
کد خبر: 120658
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۷:۴۸
معاون امور اقتصادی استاندار قزوین:
شاخص : معاون امور اقتصادی استاندار قزوین با بیان اینکه مدرک گرایی سد راه پژوهش است، گفت: دانشگاه نباید تنها مکانی برای ارائه مدرک باشد بلکه باید دانشجویانی خلاق با ایده‌هایی نو برای گره‌گشایی از جامعه تربیت کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، منوچهر حبیبی معاون امور اقتصادی استاندار قزوین و جانشین ستاد بزرگداشت هفته پژوهش صبح امروز در نشستی که به مناسبت هفته پژوهش در سالن همایش جلسات مدیریت بحران استانداری برگزار شد، اظهار کرد: هفته پژوهش به نام “پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری زیر بنای اقتصاد مقاومتی” نام گذاری شده است،

وی با بیان اینکه به تحقیق و پژوهش باید نگاه ویژه داشت، افزود: طبق برنامه پنجم توسعه باید رشد ۸ درصدی در اقتصاد داشته باشیم و با اختصاص ۲۰ درصد منابع نفتی به صندوق ذخیره بتوانیم سهم اعتبارات پژوهش را به ۳ درصد اقزایش دهیم.

معاون امور اقتصادی استاندار قزوین ابراز کرد: در  هفته پژوهش از ۳۰ پژوهشگر برتر استان در زمینه‌های فنی، پزشکی و صنعتی تجلیل خواهد شد.

این مسوول تصریح کرد: هر پروژه‌ای که بر مبنای پژوهش نباشد محکوم به شکست خواهد بود چراکه پژوهش رگ حیاتی پیشرفت و توسعه پایدار کشور  است.

حبیبی بیان کرد: هر شناخت و معرفتی در زمینه مادی و معنوی که مبدا آن پژوهش باشد به واقعیت نزدیک تر و برای جامعه مفیدتر است.

وی با بیان اینکه بهترین و موثرترین نیر‌وهای خلاق کشور پژوهشگران هستند، افزود: پژوهش یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی کشورها بوده و برای رسیدن به یک جامعه دانایی محور ضروری است.

جانشین ستاد بزرگداشت هفته پژوهش اذعان داشت: برای تبدیل پژوهش به یک گفتمان عمومی چندین بحث مطرح می‌شود که یکی از آن‌ها واگذاری بعضی از حوزه‌های دولتی به بخش خصوصی است.

معاون امور اقتصادی استاندار با بیان اینکه برخی از مدیران در مقابل واگذاری واحدهای دولتی مقاومت نشان می‌دهند، گفت: بخش خصوصی رقیب دولت نیست بلکه بازوی دولت برای رسیدن به اهداف بزرگ است.

حبیبی ادامه داد: پژوهش باید در ارتباط تناتنگ با دانشگاه‌ها صورت گیرد که امروزه به وجود آمدن رشته‌های پژوهش محور این امر را پررنگ‌تر کرده است.

وی با بیان اینکه مدرک گرایی سد راه پژوهش است، گفت: دانشگاه نباید تنها مکانی برای ارائه مدرک باشد بلکه باید دانشجویانی خلاق با ایده‌هایی نو برای گره‌گشایی از مشکلات جامعه تربیت کند.

این مسوول تصریح کرد: پژوهش باید عملیاتی و کاربردی باشد و منحصر به اختراع و ابتکار در حوزه فنی و پزشکی نباشد و به حوزه‌های علوم انسانی و ادبیات هم نیز بپردازد.

وی در پایان افزود: امیدوار هستیم با هماهنگی مناسب بین دانشگاه و صنعت، تحقیق و پژوهش جایگاه واقعی خود را در عرصه صنعت و تولید بیابد.

انتهای پیام/۱۰۰۷

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار