مراسم سالگرد درگذشت سرپرست اسبق حوزه هنری قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 108278
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
در حوزه هنری برگزار شد
شاخص : مراسم اولین سالگرد درگذشت فرشاد نادری نیا با حضور خانواده و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر استان قزوین در سالن سینما بهمن حوزه هنری قزوین برگزار شد.

به گزارششاخص، مراسم سالگرد درگذشت فرشاد نادری نیا – سرپرست اسبق حوزه هنری قزوین- به همت حوزه هنری قزوین و اداره کل امور کتابخانه های عمومی استان با حضور خانواده وی ، مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری،  مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی، مدیر کل امور کتابخا نه های عمومی استان و جمعی از استادان و هنرمندان برگزار شد.
در این برنامه دکتر قاسم انصاری پژوهشگر ادبیات فارسی ، عرفان و تصوف در با بیان خاطراتی از مرحوم نادری نیا از برگزار کنندگان مراسم تقدیر کرد و گفت: فرشاد نادری نیا در طول عمر خود بسیار سریع پیشرفت و به موفقیت رسید.

انصاری ادب ، تواضع و عاطفه در رفتار انسانی و کلام شیرین فرشاد نادری نیا مهمترین خصایص اخلاقی وی برشمرد.

رضا سمیع زاده استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) نیز در ادامه این مراسم گفت: آنچه ما را از مرگ این انسان وارسته متاثر کرد عزت و عظمت ، خوبی و پاکنهادی او بود. وی افزود: تقدیر خداوند بر بردن او و تدبیر ما بر حفظ و نگه داشتن او بود که در نهایت تقدیر خداوند بر تدبیر ما غالب آمد و در واقع گل وجود او را در باغ بالاتری غرس کرد.

سمیع زاده ادب، تواضع و فروتنی را از خصوصیات مرحوم نادری نیا عنوان کرد و ادامه داد: با تمام احساسات و عواطف عقل او بر احساس وی می چربید.
وی گفت:عرفا و بزرگان مقام رضا را چنین تعریف کرده اند که بر اساس آن قلب به قضایی شاد می شود که قضانویس بعنوان تقدیر برای آن رقم زده است و همین رفتار است که روح عالی و بزرگ آن مرحوم را متعالی تر و مسرورتر می کند و از نعم الهی بهره مند می کند.
سید اسماعیل قافله باشی حافظ پژوه و عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) نیز با اشاره به سابقه طولانی آشنایی با نادری نیا، ملایمت اخلاقی را از مهم ترین ویژگی های وی دانست و گفت:تربیت چنین انسانی که مدارج والای علمی و فرهنگی و اخلاقی را یکجا در خود داشته و اهل ادب و تواضع بوده است به خانواده وی جای تبریک دارد.
وی افزود:این خصوصیات والای اخلاقی حتی پس از مرگ وی ثمرات محسوس تری دارد و امروز پس از گذشت یک سال از فقدانش هر چه فکر می کنم هیچ خاطره بدی از او به یاد ندارم.

photo_2016-07-20_12-49-15
قافله باشی ادامه داد:۱۶ سال پیش وقتی فرشاد نادری نیا برای اولین بار پیشنهاد تشکیل محفل شعری داد پس از مذاکراتی که انجام و به تایید مسئولان وقت رسید این جلسه شعر پا گرفت و اکنون پس از ۱۶سال همچنان ادامه دارد که این ماندگاری یقینا بخاطر نیت پاک آن مرحوم بود.
رییس حوزه هنری قزوین نیز در ادامه این مراسم با گرامیداشت یاد مرحوم فرشاد نادری نیا گفت:پاره ای از آثار و یادگارهای او درحوزه هنر ، موسیقی و ادبیات به دست ما رسیده است که ارزشمند و بابی برای معرفت و شناخت این عزیز از دست رفته است.

photo_2016-07-20_12-52-39


علی هوشمندی افزود:در گذر زمان که همواره عده ای به بوته فراموشی سپرده می شوند، برپایی چنین مراسمی در یادبود و گرامیداشت آنان شاید نقش موثری در زنده نگه داشتن یاد و نام و خصال نیکوی آنان و انتقال آن به نسل های بعدی داشته باشد. وی اضافه کرد:مرحوم نادری نیا در طول عمر کوتاه اما پربار خود همواره در راستای کرامت انسانی قدم بر می داشت و خود نیز نمونه والای کرامت انسانی بود
دکتر حمید عابدی ها نیز در این مراسم گفت: نوع نگرش به مرگ در زندگی اثر گذار است و امروز که در مجلس انسانی چون نادری نیا شرکت داریم باید نگرش ما را با پیش از شرکت در این مجلس متفاوت کند.
وی افزود: فرشاد نادری نیا در جامعه کم نظیر نداشته است و بسیاری از اعضای هیات علی دانشگاه ها نیز در چنین جایگاهی قرار دارند اما چرا درباره تمام آنها دچار این حجم هیجان و غلیان احساسات نمی شویم و چگونه است که بزرگانی چون دکتر قاسم انصاری به دشواری و با بغض و آه از او سخن می گویند.
عابدی ها ادامه داد: فرشاد نادری نیا حقیقتی داشته و همچنین می تواند الگویی بزرگ برای نسل های جوان ما باشد.
وی گفت: اکنون که یک سال از مرگ فرشاد نادری نیا گذشته است گرچه جسم او وجود ندارد و چشم ما شکل ظاهر او را نمی پاید اما دل ما روح او را درک می کند و روح ما با روح او پیوند می خورد.
عابدی ها خاطرنشان کرد:یکی از فواید اینگونه نگرش به مرگ که با مرگ، آدمی تمام نمی شود بلکه حقیقت او پیراسته از اضافات مادی در نشئه ای دیگر ادامه می یابد ، شادی و آرامش است که مرحوم نادر ی نیا به تمام معنا از آن برخوردار بود. این قاری قرآن ، ادیب و کارشناس زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: فرشاد نادری نیا این استحقاق را دارد که در سالمرگ جسمی او سالانه یک بار هنرمندان و اهالی فرهنگ و اندیشه دور هم جمع شده و از آموزه های مادندگار او بهره مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: نادری نیا همواره حتی در آستانه مرگ نیز تبسم داشت و اصلا انسانی که در تمام دوران زندگی حق والدین و حق استاد را نگه داشته و آراسته به والاترین اصول اخلاقی بوده است چرا باید از مرگ بهراسد در حالی که می داند مرگ پایان زندگی نیست.
در پایان این مراسم پس از اجرای موسیقی تک نوازی و آواز و همچنین شعرخوانی توسط شاعران، لوح یاد بودی با امضای ایوب رحیمی معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین، مجید مصلحی مدیرکل امور استانها و مجلس حوزه هنری به خانواده مرحوم فرشاد نادری نیا اهدا شد.

photo_2016-07-20_12-49-04

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار