مراقب کارت‌های عابر بانک و اطلاعات رمز آن باشید - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 121480
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
دادستان عمومی و انقلاب قزوین:
شاخص : قزوین- دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: افراد با قرار دادن کارت بانکی و اطلاعات آن در اختیار دیگران بستر ارتکاب جرائم مالی را فراهم می آورند.

به گزارش شاخص نیوز، حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در ارتباط با برداشت های غیرمجاز از حساب های بانکی اشخاص از طریق دستگاههای ATM اظهار کرد:این موضوع نه به لحاظ فراوانی بلکه به لحاظ نوع جرم ارتکابی و گرفتاری های بعدی صاحب حساب و به دنبال آن ورود صاحبان حساب های دیگر به پرونده و مشکلات مالی فراوان دیگر، نگرانی شهروندان را به دنبال داشته و بر این اساس از کلیه شهروندان تقاضا داریم نسبت به مسائل مالی و انجام امور بانکی خود از طریق دستگاه های خود پرداز حساسیت ویژه ای داشته باشند.

وی در خصوص آثار افزایش برداشت های غیر مجاز افزود: چنانچه این برداشت ها افزایش یابد افراد به سیستم بانکی بی اعتماد شده و به سیستم سنتی که نگهداری پول توسط خود اشخاص بوده باز می گردند که در همین راستا سرقت ها و جرائم علیه اشخاص افزایش یافته و بی نظمی را در جامعه شاهد خواهیم بود.

صادقی تصریح کرد: هدف از طرح این موضوع شناسایی آسیب ها و چاره اندیشی جهت رفع موانع و برخورد با سوء استفاده کنندگان از دستگاه های خودپرداز است.

دادستان قزوین افزود: در برخی از موارد ارتکاب جرائم مالی در خصوص عابر بانک ها ارتباط مستقیم با صاحبان حساب دارد چرا که اطلاعات آنها در خصوص نحوه استفاده از دستگاه های خودپرداز کامل نبوده و بعضا تمایلی هم بابت کسب اطلاعات بیشتر ندارند از سوی دیگر به راحتی کارت و اطلاعات رمز خود را در اختیار اشخاص ناشناس قرار می دهند که این امر بستر مناسب برای ارتکاب جرم در این خصوص را فراهم می آورد.

این مقام قضایی به طرفندهای مختلف افراد کلاهبردار جهت کشاندن صاحبان حساب به مقابل دستگاه های ATM اشاره کرد و افزود: در پرونده های متعددی که هم اکنون در شعب دادسرای قزوین و بعضا محاکم مطرح می باشد صاحبان حساب را به بهانه هایی چون برنده شدن جایزه، تعلق گرفتن کمک هزینه، اعزام به سفرهای زیارتی و … به پای عابر بانک ها کشانده و با هدایت صاحبان حساب و دستور انجام عملیات بانکی خاص وجوه حساب ها را به حساب هایی که از قبل طراحی کرده انتقال می دهند.

وی ادامه داد: جالب توجه اینجا است که با اقداماتی که خود زیان دیده روی عابر بانک انجام می دهد وجوه از حساب وی خارج و به حساب فرد دیگری که چه بسا آن فرد نیز زیان دیده بعدی خواهد بود منتقل می شود.

صادقی بیان کرد: دستگاه های ATM اگرچه در حال توسعه کمی می باشند اما متاسفانه توسعه کیفی مطلوبی به لحاظ تجهیزات به کار برده شده به ویژه سیستم دوربین های مدار بسته با کیفیت در این خصوص وجود ندارد، از سوی دیگر بازرسی و نظارت مستمر بر این دستگاه ها کاملا انجام نمی شود.

وی افزود: با توجه به اینکه دوربین های نصب شده از وضوح و شفافیت کامل برخوردار نبوده و بررسی موضوع توسط مراجع قضایی را بعضا با مشکل مواجه می کند لذا بایستی با جدیت و فوریت نسبت به نصب دوربین با قابلیت بالا از سوی مدیریت مرکزی بانک ها در تمامی شعب اقدام شود.

صادقی همچنین در خصوص اطلاع رسانی گسترده در خصوص عملیات بانکی و جرائم موجود در این زمینه تصریح نمود: علاوه بر اینکه رسانه های گروهی از جمله صدا و سیما موظف به اطلاع رسانی مستمر در این زمینه می باشند بانک ها نیز موظفند هنگام افتتاح حساب و ارائه کارتهای عابر بانک اطلاع رسانی کاملی را در این خصوص ارائه دهند.

وی در رابطه با متصدیان فروشگاه های موجود در استان گفت: مسئولین و متصدیان و دستگاه ها موظفند دستگاه های کارت خوان موجود در فروشگاه را مستقیما در اختیار مشتری قرار داده و از اخذ کارت و رمز آن جدا خودداری کنند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در این خصوص الزام سیستم بانکی به ارسال پیام کوتاه اطلاعات حساب اشخاص را مورد تاکید قرار داد و افزود: چنانچه عملیات بانکی طی ارسال پیامک به مشتری اطلاع داده شود از هرگونه دخل و تصرف و عملیات غیرمجاز در حساب خود مطلع و اقدامات و پیگیری های لازم را در اسرع وقت انجام خواهند داد.

 

منبع: مهر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار