ایران جانبی

» مراکز آموزشی بر مبنای ظرفیت‌های استان ایجاد شود/ لزوم تقویت نظام مهارتی در مدارس
کد خبر: 207653
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲:۲۸
استاندار قزوین:
شاخص : استاندار قزوین گفت: اگر می‌خواهیم در امر توسعه موفق باشیم باید مهارت را از پایه ابتدایی شروع کنیم؛ امروز این مسئله یعنی غلبه نظام آموزشی بر نظام فنی و حرفه ای برای ما مشکل ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، هدایت الله جمالی پور در جلسه شورای مهارت استان که ظهر امروز در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای یکی از سازمان‌های مهم در مسیر توسعه کشور است و باید نقش پیشبرد جامعه را پیدا کند.

وی افزود: یکی از معضلات اساسی کشور ما عدم آموزش مناسب مهارت است و در این مسیر خطاهایی داشتیم که آثار آن را امروز می‌بینیم؛ در حالی که ۶۰ سال است که وارد دنیای صنعت شدیم اما وضعیت امروز نشان می‌دهد که مسیر درست را انتخاب نکردیم.

استاندار قزوین گفت: نظام آموزش ما مبتنی بر مهارت نیست و فقط آموزش محض را ارائه می‌کند؛ هیچ برنامه‌ای برای شناخت مهارتی فرزندان ما وجود ندارد لذا در بازار کار با چالش جدی مواجه می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: اگر می‌خواهیم در امر توسعه موفق باشیم باید مهارت را از پایه ابتدایی شروع کنیم؛ امروز این مسئله یعنی غلبه نظام آموزشی بر نظام فنی و حرفه ای برای ما مشکل ایجاد کرده است.

جمالی پور تصریح کرد: مشکل اساسی کشور ما امروز نوع نگاه ما به ساختار نظام مهارتی است که اگر این رویکرد را درست نکنیم؛ نمی‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم چراکه در حوزه‌های مختلف از جمله بخش خدمات باید از آموزش مناسب مهارتی برخوردار باشیم.

بدنه دولت باید کوچک‌تر شود

وی ابراز کرد: متاسفانه همه ساختارهای کشور براساس روابط شده که مشکلاتی را ایجاد کرده است؛ درحالی که هدف و رسالت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برای این است که مسیر کشور را درست انتخاب کنیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: امروز ما ۲و نیم میلیون نیروی اضافی در دولت داریم که باید از بدنه دولت خارج شوند؛ چراکه هر چه دولت بزرگ شود، فساد افزایش پیدا کرده و موانع در برابر توسعه کشور نیز بیشتر می‌شود.

جمالی پور عنوان کرد: ما باید از مدل حمایتی کنونی از مددجویان عبور کنیم چراکه پول دادن به مردم نوعی تحقیر است؛ اما ارائه شغل و مهارت آموزی باعث تربیت نیروی تولیدگر و مولد است.

وی تصریح کرد: یارانه‌ای که امروز پرداخت می‌شود، خیانت بزرگ به اقتصاد کشور است، چراکه ۴۲ هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود اما درحالی که این پول باید به چرخه مهارت آموزی بازگردد.

استاندار قزوین در پایان با بیان اینکه پراکنده کاری باعث خطا در مدل توسعه‌ای کشور می‌شود، گفت: مراکز آموزشی باید بر مبنای ظرفیت‌های استان ایجاد شود.

انتهای پیام/ 1300

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار