ایران جانبی

مردم «کووید ۱۹» را شوخی نگیرند/ با توسل به ائمه‌ و روحیه‌ی خوب، بهبود یافتم/ با وجود بیماری زمینه‌ای، «کرونا» را شکست دادم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 204051
تاریخ انتشار: 12 مارس 2020 - 10:42
بیمار کرونایی بهبودیافته در مصاحبه با شاخص:
شاخص : بیمار کرونایی بهبودیافته گفت: بیماری زمینه‌ایم به گونه‌ای است که ۱۸درصد از ریه‌ام از بین رفته و ۱۰ماه از سال را سرفه می‌کنم اما با این شرایط بهبود پیدا کردم و اکنون حتی سرفه‌های روزمره خود را هم ندارم.

به گزارش شاخص، مدتی است که پای میهمان ناخوانده کرونا به ایران ما هم باز شده و تقریبا یک ماه از این مسئله می‌گذرد و با فرازونشیب‌هایی همراه بوده است که با تلاش مسئولین امر و همراهی مردم رفته رفته بر این بحران فائق می‌آیم و فرارسیدن بهار و روزهای خوش خداحافظی با این ویروس منحوس را انتظار می‌کشیم.

طبق آمار رسمی که از سوی وزرات بهداشت اعلام می‌شود خوشبختانه روزانه صدها نفر بر آمار بهبودیافتگان بیماران کرونایی در کشور افزوده می‌شود که جای خوشحالی دارد؛ فرصت را غنیمت شمردیم تا گفت‌وگویی کوتاه با یکی از بهبودیافتگان این بیماری در استان قزوین داشته باشیم؛

این شهروند قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه جزو نفرات اول مبتلا به کرونا در قزوین بوده است، اظهار کرد: از آنجایی که تقریبا ۱۶ سال است که بیماری ریوی دارم ابتدا تصورم بر این بود که این علائم ناشی از خستگی کار و فعالیت‌های اجتماعی‌ام است.

وی با اشاره به علائم بیماری گفت: ابتدا سر درد داشتم که بعد منجر به بدن درد شد و این دردها شددت گرفت که بعد تب به آن اضافه شد؛ شدت تب که بیشتر شد به ریه‌ها هم فشار وارد کرد. با سوزش‌هایی که در ریه داشتم احساس کردم که شاید از آلودگی هوا است اما چون همراه با تب بود، نشان از عفونت داشت.

این بیمار بهبودیافته ادامه داد: بلافاصله مراجعه تلفنی به پزشک داشتیم که گفتند فعلا کیت آزمایش در استان موجود نیست لذا نیمروزی صبر کردیم تا کیت آزمایش رسید و تست و سی تی ریه هم دادم و مشخص شد که مبتلا به کرونا شده‌ام ؛ پس از تشخیص بلافاصله وارد قرنطینه خانگی شدم و اعضای خانواده را به جای دیگری منتقل کردیم.

تب بالای ۴۰ درجه و بدن درد فوق‌العاده شدید داشتم

وی یادآور شد: از آنجایی که همسرم تمام آموزش‌های پرستاری و بهیاری را گذرانده است لذا از این رو کمک بسیاری کرد به طوری که تمام تزریقات و نظم دارویی را انجام می‌داد که نقش موثری در بهبودی‌ام داشت.

شهروند قزوینی بیان کرد: به واسطه مشکل ریوی که دارم و بخشی از ریه‌ام از بین رفته است لذا تجهیزاتم در این خصوص در منزل تکمیل است و به طور معمول هم از اکسیژن مرطوب استفاده می‌کنم لذا در بیمارستان بستری نشدم و روند درمان را در منزل گذراندم.

بیمار کرونایی بهبودیافته اضافه کرد: تب بالای ۴۰ درجه و بدن درد فوق‌العاده شدید داشتم به طوری که گویا مفاصل از هم جدا می‌شود و این اندازه فشار بر بدنم تحمیل می‌شد و مشکلات تنفسی و سوزش ریه اذیتم می‌کرد و شرایط طوری بود که اعضای خانواده وقتی با من تماس تصویری داشتند فقط گریه می‌کردند و نگران شرایط بحرانی‌ام بودند.

وی تصریح کرد: اما مسئله مهم این بود که روحیه‌ام را حفظ کرده بودم به گونه‌ای که هر جوک و لطیفه‌ای که از بچگی تاکنون بلد بودم را تعریف می‌کردم و می‌خندیدم تا خانواده‌ام هم دچار شرایط روحی سخت نشوند از طرفی عنایت سیدالشهدا(ع) هم شامل حالم بود و اعتقادم این است که از زمانی که اباعبدالله را شناختیم ما را از هر گزند و بلایی حفظ کرده و مدیون ایشان هستیم و توسل بر اهل بیت(ع) را بسیار موثر می‌دانم.

شهروند قزوینی افزود: این بیماری درد دارد اما می‌توان گفت از سرماخوردگی راحت‌تر است چه بسا که برخی از بیماران مبتلا به کرونا فقط به واسطه ترس و اضطراب بیش‌ از حد درگذشتند لذا مهمترین مسئله در بیماران کرونا باتوجه به فضای ارعابی و شایعاتی که در جامعه وجود دارد، بحث روحیه است چراکه اگر روحیه نداشته باشند بیماری غلبه می‌کند.

بیمار کرونایی بهبودیافته یادآور شد: بیماری زمینه‌ایم به گونه‌ای است که ۱۸درصد از ریه‌ام از بین رفته و ریه طوری است که خودش را تامین نمی‌کند و ۱۰ماه از سال را سرفه می‌کنم اما با این شرایط بهبود پیدا کردم و اکنون حتی سرفه‌های روزمره خود را هم ندارم.

قرنطینه خانگی از ابتدای تشخیص تا بهبود ۱۶ روز طول کشید

وی با اشاره به روند درمانی‌اش عنوان کرد: روزی ۱۲ تا ۱۳ آمپول باید تزریق می‌کردم و سه مرتبه دکتر در منزل ویزیتم کرد و آزمایش‌های مختلفی گرفته شد و سی تی ریه هم می‌رفتم؛ شرایط سخت و دشواری داشتم اما نگاهم این بود که روحیه‌ام را حفظ کنم باوجود اینکه مجبور بودم در منزل تنها بمانم.

این شهروند ابراز کرد: باید بگویم که این بیماری دردها و شرایط سختی دارد، نفس قطع می‌شود و حتی نمی‌توان حرف زد و سرفه‌های شدید به بدن و عروق فشار می‌آورد که سرفه‌های بیش از حد هم سردردهای شدید را در پی داشت اما اگر روحیه داشته باشیم بر هر مشکلی فائق می‌شویم.

بیمار کرونایی بهبودیافته ادامه داد: شرایط قرنطینه به گونه‌ای بود که در منزل تنها بودم و فقط همسرم روزانه برای تزریق و تنظیم دارویی می‌آمد که تمام شرایط قرنطینه را رعایت می‌کرد و تمام درب و پنجره‌های منزل به طور مداوم بسته بود چراکه هوای سرد اذیتم می‌کرد.

وی با بیان اینکه قرنطینه خانگی از ابتدای تشخیص تا بهبود ۱۶ روز طول کشید، اظهار کرد: پس از بهبودی‌ام و پیش از بازگشت اعضای خانواده کل منزل و وسایل را ضدعفونی کردیم؛ روزانه داروهای متعددی را باید مصرف می‌کردم که اکنون برخی ادامه دارد.

این شهروند قزوینی تاکید کرد: توصیه می‌کنم که مردم این مسئله را شوخی نگیرند و نکات بهداشتی را رعایت کنند و در خانه بمانند چراکه بی‌توجهی به آن موجب آسیب دیدن خودشان و عزیزانشان می‌شود.

بیمار کرونایی بهبودیافته تصریح کرد: اگر مردم رعایت نکنند باعث فراگیر شدن بیماری می‌شود که جامعه را دچار مشکل می‌کند؛ اگر هم مبتلا شدند حتما روحیه و صبر داشته باشند خوشبختانه امکانات خوبی در بیمارستان‌ها وجود دارد و پرسنل آن طی دوران درمانم زحمات بسیاری کشیدند که از همه و از همسرم تشکر می‌کنم.

وی در پایان به مردم توصیه کرد: ترجیحا اگر بیماری خیلی شدید نیست قرنطینه خانگی داشته باشند و در خانه درمان شوند، خیلی بهتر است و در صورت شدت یافتن بیماری به بیمارستان مراجعه کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار