مرمت مسجدجامع به ۳ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/ خواهش از اداره‌کل اوقاف برای همکاری در مرمت و بازسازی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 56353
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۵:۱۹
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان قزوین:
شاخص : مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین با بیان اینکه هزینه‌های ناچیزی علی‌رغم زیاد بودن آثار تاریخی به مرمت بنا اختصاص داده می‌شود، گفت: مرمت مسجدجامع به 3 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

محمدعلی حضرتی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص با اشاره به مرمت مسجدجامع عتیق و با بیان اینکه بخشی از پوسته بیرونی تزئینات ایوان این مسجد ریخته است، اظهار کرد: بناهای تاریخی در طول زمان پیوسته باید مرمت بشوند.

وی افزود: کار بازسازی مسجدجامع در طول سال‌های گذشته انجام نشده نیفتاده و بندکشی ورت نگرفته است بنابراین آب نفوذ کرده در طی این سال‌ها موجب پوسته‌اندازی در دیواره بنا شده و سرانجام باران شدید در ۱۱ فروردین امسال که موجب سیل در دشت قزوین هم شد آسیبی جدی را به این بنا وارد کرد.

مرمت مسجد‌جامع در یک پروژه ۳ ساله امکان‌پذیر است

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین در پاسخ به علت مرمت نشدن این بنای مهم در طی سال‌های گذشته تصریح کرد: این مسئله را باید از مدیران قبلی پرسید اما من فکر می‌کنم مشکل اعتباری مزید برعلت بوده است.

این مسئول خبر داد: در حال حاضر مصالح برای مرمت مسجد جامع تهیه شده، برای این کار از اعتبارات ملی هزینه می‌شود، فاز اول تامین اعتبار صورت گرفته است و با یک پروژه حداکثر ۳ ساله کل مجموعه را مرمت خواهیم کرد.

d19566dab4b0ee7e12417e1943eb194f_XL

حضرتی‌ها در معرفی مسجد جامع توضیح داد: کهن‌ترین بخش مسجدجامع در حال حاضر معروف به طاق هارونی یا جعفری متعلق به سال ۱۰۲ هجری می‌باشد که از دوره عباسیان این بنا باقی مانده است و آثار دوره‌های سلجوقی، ایل‌خانی، صفوی و قاجار را در مجموعه مسجد مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: از نخستین مساجد ۴ ایوانی کشور است و از نظر تزئینات به‌خصوص کتیبه‌های پنج‌گانه و گچ‌بری بسیار مهم و شهرت جهانی دارد.

نوروز ۹۴ قزوین میزبان ۱۵ هزار گردشگر بوده است

حضرتی‌ها در پاسخ به معرفی بنایی که بیشترین بازدید را در نوروز امسال داشته است، عنوان کرد: به ترتیب، دولت‌خانه صفوی، امام‌زاده حسین(ع) و مجموعه سعدالسلطنه بیشترین بازدید را داشتند و حدود ۱۵ هزار بازدیدکننده خارجی از کشورهای فرانسه، انگلیس، روسیه، چین، کره جنوبی، ترکیه، اتریش، سوئد، دانمارک، آلمان و کشورهای آسیای میانه داشتیم.

این مسئول اذعان داشت: با توجه به اینکه مسجدجامع موقوفات زیادی دارد ما از اداره اوقاف خواهش می‌کنیم در هزینه‌های مرمت این مسجد با سازمان میراث فرهنگی مشارکت داشته باشند.

۳۰۴۵_۲۶۸

آغاز به کار مرمت و گل‌آرایی مسجدجامع

وی ادامه داد: مسجدجامع یکی از برجسته‌ترین نشانه‌های هویت تاریخی و فرهنگی شهر است که امیدواریم از کمک‌های مردم خیر و اداره اوقاف نیز بهره‌مند شویم تا این سند بسیار مهم تاریخی محفوظ بماند.

حضرتی‌ها افزود: کار مرمت مسجد از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده و همزمان براساس مذاکرات با شهرداری، گل‌آرایی مسجد نیز آغاز شده است.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین با معرفی ارزشمندترین بنای تاریخی استان گفت: من تصور می‌کنم همه‌ آثار ثبت شده در فهرست ملی کشور بسیار باارزش هستند، شاید انتخاب یک اثر کار غیرممکنی باشد اما می‌شود به چند اثر شاخص همانند مجموعه مسجدجامع عتیق به عنوان کهن‌ترین اثر موجود در شهرقزوین، باغستان سنتی قزوین که قدمتی به درازای تاریخ شهر دارد و مجموعه دولت‌خانه صفوی، مهم‌ترین ارگ سلطنتی در شهر قزوین؛ اشاره کرد.

masjed-jame-qazvin-1

وی در معرفی سایر بناهای تاریخی سطح استان ادامه داد: قلعه‌ سمیران در منطقه طارم، مجموعه منظر تاریخی- طبیعی الموت شامل همه قلعه‌ها و چشم‌اندازهای طبیعی منطقه، مجموعه تپه‌ها و کاروانسراهای تاریخی دشت بویین زهرا و غیره می‌باشد.

حضرتی‌ها در رابطه با بازدید نوروزی از بناهای تاریخی استان بیان کرد: بازدید‌ها از نظر کمی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیش از ۳۵/۵ درصد بوده است اما از نظر کیفی امسال یک نوروز متفاوت را شاهد بودیم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان افزود: در بسیاری از بناهای تاریخی استان برنامه  بیشتری از یک بازدید معمولی اتفاق افتاد.

مساجد تاریخی شهر و گرمابه‌ها دچار مشکل مرمت هستند

این مسئول اضافه کرد: در هر بنا در راستای اهداف سازمان میراث فرهنگی برنامه‌های فرهنگی- هنری پیش‌بینی شده بود؛ از جمله ورک‌شاپ صنایع دستی، تولید زنده صنایع دستی و همچنین تعدادی از بناها برای اولین بار مورد بازدید عمومی قرار ‌گرفت و مورد استقبال هم واقع شد؛ بازدید از بناهای مدرسه سردار، مدرسه حیدریه، طاق‌های هارونی مسجدجامع، خانه تاریخی بهروزی و سایر بناها نیز انجام شد.

v8sbrGVTBP

وی افزود: هزینه‌های ناچیزی علی‌رغم زیاد بودن آثار به مرمت بنا اختصاص داده می‌شود و بسیاری از بناها به‌خصوص مساجد تاریخی شهر و گرمابه‌ها دچار مشکل هستند. البته بعضی از پروژه‌ها ابلاغ‌های ملی دارند، به طور مثال همانند مرمت مسجد جامع که نیاز به اعتبار ۳ میلیارد تومانی دارد.

وی در پایان در پاسخ به اینکه چه نمره‌ای به عملکرد یک‌ساله خود می‌دهید، یادآور شد: من در حال امتحان دادن هستم و نمره را مردم باید بدهند؛ امیدواریم بتوانیم شرایط گردشگری قزوین را ارتقا داده، صنایع دستی را گسترش دهیم و حافظ میراث فرهنگی‌ استان باشیم تا به استانی برسیم که از نخستین مقصدهای کشور برای گردشگری باشد.

انتهای پیام/۶۰۰/م۳/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار