مرگی تدریجی به نام قلیان/ جولان متخلفان در نبود نظارت‌های جدی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 90864
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۴۳
گزارش روز؛
شاخص : باورهای غلط موجب شده تا بسیاری از جوانان از جمله دختران و زنان به استعمال قلیان پرداخته و نسبت به آن نگاهی تفریحی داشته باشند، معضلی که نهادهای مربوطه از آن غافلند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، قلیان و مصرف آن از ‌سال ۹۴۲ میلادی، یعنی ۲۹ سال پس از ورود پرتغالی‌ها به خلیج فارس، در ایران رواج یافت.

کشیدن یک یا دو بار قلیان در روز اعتیاد آور است و امروزه ترکیبات مخصوص تنباکو اغلب با میوه، عسل و شهد بعضی از گیاهان با غلظت زیادی طعم دار شده اند که جذابیت کاذب در مصرف کننده ایجاد می کند.

بسیاری از مردم تصور می کنند آب موجود در قلیان موجب تصفیه و ایجاد محافظت در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو می شود درحالی که به گفته پزشکان، مواد موجود در قلیان، اعتیاد آور بوده و عوارض زیان‌باری برای انسان به دنبال دارد.

دود استنشاق ‌شده از قلیان، نه تنها حاوی همه‌ مواد سرطان‌‌زای دود سیگار، بلکه مونوکسیدکربن بیشتری هم دارد و در فرهنگ جامعه ما به این حقیقت علمی توجهی نمی‌شود.

باورهای غلط موجب شده تا بسیاری از جوانان از جمله دختران و زنان به استعمال قلیان پرداخته و نسبت به آن نگاهی تفریحی داشته باشند اما چه بسا همین ساده انگاری‌ها موجب اعتیاد و به بیراهه رفتن جوانان می‌شود.

از این رو بر آن شدیم تا نظرات مردم و همچنین برخی از مسئولان را در رابطه با قلیان و مشکلات آن جویا شویم.

۲۰۱۵۰۱۲۸۲۲۲۲۱۸_۳

به سراغ شهروندان قزوینی رفتیم؛

یکی از کارمندان سازمان تعاونی روستایی گفت: حدود ۲سال پیش قلیان‌ها از سفره‌خانه و فضاهای بسته جمع‌آوری‌شد اما پس از آن مصرف قلیان در فضاهای باز مانند پارک ها رواج پیدا کرد.

وی اضافه کرد: حالا هم نظارتی بر سفره‌ خانه‌ها وجود ندارد و سودجویان برای درآمد بیشتر این خدمات را به مشتریان‌شان ارائه می‌دهند.

مادر پسر نوجوانی از قدغن کردن قلیان‌ها ابراز خرسندی کرد و گفت: ارائه مخفیانه و مصرف آن در پارک‌ها جای تاسف دارد چرا که با این کار افراد سودجو به خانواده خود و جامعه خسارت می‌زنند.

وی با بیان اینکه  جوانان قلیان را ساده و بی‌خطر فرض می‌کنند، اضافه کرد: همه در مقابل سلامت فرزندانمان مسئولیم و باید در ترتیب آنها تلاش کنیم.

یکی از کارکنان سازمان راهداری تصریح کرد: نمی‌توان به همراه خانواده در مکان‌های آلوده به قلیان رفت زیرا این محیط‌ها تاثیر منفی روی آن‌ها می‌گذارد.

یک دانشجوی قزوینی با بیان اینکه قزوین  فاقد برنامه‌های تفریحی سالم برای جوانان است، گفت: به دلیل این کمبودها جوانان برای پر کردن اوقات فراغت خود به کشیدن قلیان روی می‌آورند.

وی با اشاره به اینکه جوانان از مضررات قلیان آگاه‌اند، افزود: با توجه به بیکاری و سرگردانی، برخی از جوانان به سمت سرگرمی‌های ناسالم کشیده می‌شوند.

HamMihan-20151197916087173511435345684.4121 (1)
گفت و گویی کارشناسانه؛

شیرین نادری کارشناس مسئول بهداشت محیط استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص مضررات مصرف قلیان اظهار کرد: ماده‌ای که در ترکیبات آن  تنباکو، توتون یا مشتقات وجود داشته باشد به عنوان مواد دخانی شناخته می‌شود.

این مسئول با اشاره به عوارض مواد دخانی و قلیان افزود: سرطان ریه و  بیماری‌های خاص ریوی از جمله مهم‌ترین بیماری‌های ناشی از مواد دخانی است.

نادری در ادامه گفت: به علت استفاده مشترک افراد از شلنگ قلیان خطر انتقال بیماری‌های مختلف دهان، دندان، سل، تپ‌خال، معده و روده وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: استعمال قلیان از نظر فرهنگی باعث رواج و شکسته شدن خط قرمزهای مصرف انواع مواد دخانی در جامعه می‌شود.

کارشناس مسئول بهداشت محیط استان با اشاره به پرخطر بودن قلیان برای بانوان، تشریح کرد: با توجه به ویژگی بارداری در بانوان احتمال انتقال بیماری‌ها به جنین در اثر مصرف دخانیات وجود داشته و حتی استنشاق هوای آلوده به مواد دخانی منجر به بروز مشکلات می‌شود.

 این مسئول با بیان اینکه افرادی که در معرض دود مصرف کنندگان قلیان قرار می‌گیرند بیشتر متضرر می‌شوند، تاکید کرد: از آنجا که دود قلیان با پک‎های عمیق‌تر از سیگار وارد ریه‌ها می‌شود موجب تشدید عوارض بیشتری نسبت به سیگار خواهد بود.

این مسئول یادآور شد: ذغال موجود در قلیان ماده‌ای آلی است و در اثر سوختن ترکیبات سرطان‌زا ایجاد می‌کند و از طرفی طعم‌ و اسانس‌های موجود در قلیان  موادی شیمیایی‌اند که غالباً به صورت غیر بهداشتی تولید می‌شوند.

نادری با بیان اینکه نیکوتین موجود در تنباکو اعتیادآور است،   هشدار داد: تفکر اعتیاد آور نبودن قلیان، یکی از فرهنگ‌های غلط  برای استعمال آن میان خانواده‌ها است در حالی که استمرار این امر موجب آغاز اعتیاد به مواد دخانی دیگر است.

وی با اشاره به قوانین مبارزه با استعمال دخانیات، توضیح داد: طبق قانون در اماکن عمومی و بسته مانند سفره‌خانه، رستوران، مساجد، مترو، اتوبوس و … مصرف هر گونه دخانیات ممنوع است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط استان با بیان اینکه قانون اجازه برخورد با متخلفین را به آن‌ها داده است، عنوان کرد: شهروندان در صورت مشاهده تخلفات می‌‌توانند با سامانه ۱۹۰ تماس گرفته و شکایات خود را مطرح کنند.

این مسئول در خصوص فرهنگ سازی و جلوگیری از این معضل اجتماعی، استدلال کرد: با توجه به اینکه متاسفانه کشیدن سیگار و قلیان در نوجوانان رواج یافته، والدین باید الگویی مناسب به عنوان هویت‌بخشی و بالا بردن اعتماد‌ به‌ نفس فرزندانشان باشند.

نادری خاطرنشان کرد: در سال جاری هیچ‌گونه شکایت مردمی در خصوص ارائه قلیان در اماکن عمومی نداشته‌ایم که عدم اطلاع از سامانه ۱۹۰ می‌تواند از دلایل آن باشد.

وی یادآور شد: قانون‌گذاران تصویب کرده‌اند که بازرسین بهداشت و محیط  فصلی یک بار از اماکن عمومی و مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی بازدید کنند که این میزان قابل قبول نبوده و جواب گوی یک سال نیست.

در ادامه برای اطلاع بیشتر از قوانین و احکام قضایی در خصوص منع استعمال قلیان در اماکن تفریحی و عمومی به گفت و گو با رئیس کل دادگستری استان قزوین پرداختیم.

۸۱۳۶۵۰۳۶-۶۰۴۰۲۲۴

جمال انصاری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه سیاست کلی استان در خصوص عرضه قلیان در سال‌های گذشته ترسیم شده است، گفت: این نوع خدمات در سفره‌خانه‌ها ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد جدی صورت می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین افزود: مراجع متولی در حوزه اماکن، نیروی انتظامی، وزارت ارشاد و دانشگاه علوم پزشکی از جمله دستگاه‌های اجرایی و پیشگیری کننده بوده و مراجع قضایی به عنوان دستگاه‌های حکمی و دستوری هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی باید وظایف خود را به صورت جدی انجام دهند، تاکید کرد: از نظر قانون تهیه و توزیع قلیان ممنوع بوده و اگر در اماکن عمومی  به صورت مخفیانه ارائه شود قطعا برخوردهای جدی با آن‌ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه مدیریت و ساماندهی اماکن از نظر استعمال دخانیات و قلیان ضعیف است،  خاطرنشان کرد: نهادهایی که مسئولیت صدور مجوز و نظارت را دارند باید به جمع آوری این اقلام یا پلمپ اماکن متخلف مبادرت کنند.

انصاری با اشاره به قانون ممنوعیت عرضه قلیان، اذعان داشت: همچنان با پرونده‌هایی مبنی بر شکایت مردمی در این خصوص مواجه هستیم که در حال بررسی و اعمال قانون است و بسیاری هم توسط مرکز علوم پزشکی پلمپ شده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین یادآور شد: فرهنگ‌سازی، آگاهی مردم از مضررات دخانیات، توجه خانواده‌ها به امور تربیتی فرزندان و برنامه‌های پیش‌گیرکننده توسط نهادهای متولی کمک بزرگی در برطرف کردن این معضل اجتماعی است.

نتیجه گیری؛

با توجه به باورهای غلط و آمار روبه رشد مصرف قلیان در جوانان مشکلات عدیده‌ای جامعه را تهدید می‌کند که از جمله می‌توان به اعتیاد و بیماری‌های پر خطر مانند سرطان اشاره کرد.

معضلات فرهنگی که در کنار مصرف دخانیات برای خانواده‌ها و جوانان به وجود می‌آید به بحرانی شدن این امر دامن زده و شرایط را سخت می‌کند از طرفی هزینه‌هایی که دستگاه‌ها باید برای درمان و مقابله با مضرات قلیان صرف کنند قابل چشم‌پوشی نیست.

برای داشتن جامعه‌ای سالم و پرنشاط نیازمند برنامه‌های پیشگیری کننده و پربازده هستیم در این میان ایجاد تفریحات سالم و کم هزینه برای جوانان می‌تواند کمک بزرگی در بهبود شرایط داشته باشد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار