مرگ سالانه ۵۰ هزار نفر در اثر مصرف سیگار - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 93658
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۸:۲۹
شاخص : وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: بخش مهمی از اعتبارات حوزه سلامت که باید صرف بهداشت عمومی و درمان مردم شود، صرف درمان بیماری هایی که ناشی از استعمال دخانیات است، می شود.

به گزارش شاخص نیوز: درمان و آموزش پزشکی، دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز در جلسه ستاد کشوری کنترل دخانیات که با حضور وزاری آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، علوم، تحقیقات و فناوری، رییس دفتر مقام معظم رهبری و رییس هیات امنای جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و مسولین جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات برگزار شد، با بیان اینکه وزارت بهداشت قربانی استعمال دخانیات است، گفت: بخش عمده ای از اعتبارات حوزه سلامت صرف درمان بیمارانی می شود که با سیگار زندگی کرده اند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه با توجه به آمار فزاینده مصرف دخانیات در کشور، باید اقدامات جدی تری برای کنترل دخانیات کرد، گفت: عزم جدی برای تغییر رویکردهای گذشته به منظور مبارزه با استعمال دخانیات ضروری است.

دکتر هاشمی با تاکید بر ضرورت بهره گیری از الگوهای بین المللی موفق در کاهش مصرف دخانیات، گفت: سالانه حداقل۵۰ میلیارد نخ سیگار مصرف می شود و دخانیات امروزه سالانه بیش از ۶ میلیون نفر را می کشد.

وی تصریح کرد: سیگار منجر به سالانه ۵۰ هزار مرگ در ایران می شود که قابل پیش بینی و پیشگیری است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان رو به افزایش است، افزود: حدود ۱۰ و نیم میلیون نفر در کشور سیگار می کشند که متاسفانه مصرف آن در زنان هم رو به افزایش است.

وزیر بهداشت گفت: استعمال دخانیات از نظر عوارض عامل۹۰ درصد مشکلات ریوی،۸۰ درصد برونشیت مزمن و ۲۵ درصد سایر بیماری های ناشی از مصرف دخانیات است.

دکتر هاشمی گفت: ۵۰ درصد از علت مرگ ناشی از بیماری های قلبی و سکته مغزی، مصرف دخانیات است که متاسفانه در این افراد دو تا چهار برابر است. ابتلا به سرطان ریه در سیگاری ها ۲۳ برابر در مردان و ۱۳ برابر در زنان بیشتر است و نوزادانی که از مادران سیگاری متولد می شوند حدود ۳۰۰ گرم کم وزن تر هستند.

وی تصریح کرد: کاهش استعمال دخانیات نیاز به همکاری های فرابخشی در حوزه های آموزش و پرورش، آموزش عالی، ورزش و سایر حوزه های مرتبط دیگر دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه متاسفانه در حوزه پیشگیری در استعمال دخانیات رسانه ها خیلی اثربخش نبوده اند و در برخی موارد اثرات تخریبی نیز داشته اند، اظهار امیدواری کرد که در برنامه ششم و تصویب لایحه بودجه به این موضوع مهم توجه ویژه شود تا بتوانیم در حوزه کنترل دخانیات موفق عمل کنیم.

منبع: شفاف

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار