مرگ و میر بیش از ۷۰ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در استان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 188781
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین خبر داد:
شاخص : رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در سال ۹۷  میزان ۷۲ نفر مرگ و میر ناشی از مواد مخدر را داشتیم که شامل ۶۷ مرد و ۵ زن بود درحالی که این آمار در سال قبل  ۶۳ نفر بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی اجتماعی شاخص، عبدالمحمد زاهدی در اولین شورای هماهنگی مباره با مواد مخدر سال جاری که پیش از ظهر امرو ز در سالن جلسالت استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: بحث اعتیاد دانش آموزان موضوع مهمی است که باید در دستور کار قرار گیرد چراکه اگر سرمایه‌ها را روی جوانان و سنین پایین‌تر متمرکز کنیم قطعا در آینده جامعه پاکی خواهیم داشت.

وی افزود: شهادت تعداد زیادی از نیروها بسیج، سپاه و وزارت اطلاعات در این حوزه نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی نسبت به سلامت کشور حساس بوده و آن را به خوبی مدیریت می‌کند.

این مسئول تصریح کرد: رابطه بین خرده فروشان و عمده فروشان علت و معلولی نیست بلکه یک رابطه طرفینی است؛ باید در زمینه مبارزه با توزیع‌کنندگان وارد عمل شویم چراکه این عوامل مانند حلقه به هم متصل هستند.

باید نگاه جدیدی به بحث مبارزه با مواد مخدر داشته باشیم

این مسئول تصریح کرد: باید نگاه جدیدی به بحث مبارزه با مواد مخدر داشته باشیم و در این راستا تمام دستگاه‌ها باید تلاش کنند تا بتوانیم راهکارهای جدیدی ارائه دهیم.

زاهدی با تصریح بر اینکه منشا بسیاری از آسیب‌های اجتماعی اعتیاد است، گفت: همه دستگاه‎ها باید در بحث فرهنگی تلاش کنند تا بتوانیم آگاه سازی لازم را نسبت به آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم.

منوچهر مهرام در ادامه اظهار کرد: در مجموع ۱۱۸ مرکز درمان سوء مواد مخدر در استان داریم که شامل ۲ مرکز دولتی و ۱۱۶ مرکز خصوصی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: در استان ۵ مرکز کاهش آسیب اجتماعی، ۲۰ مرکز اقامتی میان مدت، ۲ سرپناه، یک مرکز مشاوره رفتاری و دو مرکز میان راهی  زنان و مردان را داریم.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ در مجموع ۲۴ جلسه و ۴۳ مصوبه داشتیم که ۹۴ درصد از آن به تصویب رسید و از مواردی که باقی مانده، اعتیاد دانش آموزان است که نیازمند هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف در این زمینه است.

این مسئول خاطرنشان کرد: تعدادی تخت در بیمارستان قدس برای پذیرش بیماران معتاد زیر ۱۸ سال است که تاکنون اعتباری برای آن نظر گرفته نشده و باوجود محدودیت‌های مالی خدمات بستری و درمان را به صورت رایگان انجام می‌دهد.

میزان مرگ و میر ناشی از موادمخدر در استان افزایش یافت

مهرام ابراز کرد: در سال ۹۷ در مجموع ۴۱۷ مورد بازدید از مراکز را در سطح استان داشتیم که ۲۷ مورد از آن بازدید مشترک با سایر دستگاه‌ها از جمله بهزیستی، شورای اسلامی و معاونت دانشگاه بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در سال ۹۷  میزان ۷۲ نفر مرگ و میر ناشی از مواد مخدر را داشتیم که شامل ۶۷ مرد و ۵ زن بود درحالی که این آمار در سال قبل  ۶۳ نفر بود؛ به همین دلیل ضرورت دارد که هشدار لازم در خصوص مصرف بیش از حد مواد مخدر را مورد توجه قرار دهیم.

وی تصریح کرد: در طول هفته در بیمارستان قدس ۲ تا ۳ مورد مسمویت کودکان را داریم که ناشی از اشتباه مصرف کردن شربت متادون یا ترکیبات دیگر است و این جای تاسف دارد چراکه معمولا مسمویت در متادون بسیار تاثیر شدیدی بر روی مغز می‌گذارد.

میزان اعتیاد در واحدهای تولیدی آمار نگران کننده‌ای دارد

در ادامه مسعود بابایی  اظهار کرد: ما در حوزه مسائل اجتماعی بیشتر تحلیل‌های مکانیکی ارائه می‌دهیم و گویا بیشتر به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستیم چراکه عدم بیان واقعیت‌ها در جامعه می‌تواند موجب شدت بحران شود.

مدیرکل کار و رفاه اجتماعی استان قزوین افزود: علی رغم تلاش تمام دستگاه‌ها اما برداشت جامعه حاکی از این است که حاکمیت در این بحث موفق عمل نکرده است و باید در زمینه مبارزه با مواد مخدر نگاه جدید و دلسوزانه ای داشته باشیم.

این مسئول تصریح کرد: میزان اعتیاد در واحدهای تولیدی آمار نگران کننده‌ای دارد؛ مطبوعات باید این موضوعات را به چالش بکشانند که چرا در زمینه مبارزه با مواد مخدر نتوانستیم موفق عمل کنیم.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • برگزاری مسابقات لیگ آکروژیم باشگاه‌های کشور در آبیک
 • مهمترین ماموریت دستگاه‌های اجرایی حمایت از تولید است/ سازوکار بانک‌ها متناسب با شرایط بحرانی تولیدکنندگان نیست
 • معرفی ۲۰ شرکت خودروسازی برتر در جهان +عکس
 • فرهنگ و هنر نقش کلیدی در مواجهه با شبیخون فرهنگی دارد/ دشمن در صدد ترویج انگاره‌های منفی در جامعه است
 • واکنش رهبر انقلاب به انتقادات تند جوانِ نخبه‌ ناامید از وضع کشور + فیلم
 • آمار فوتی‌های سوانح رانندگی در قزوین ۴۰ درصد کاهش یافت
 • رونالدو: پسرم از محل زندگی دوران کودکی من تعجب کرد/ وقتی به زادگاهم برگشتم، تحت تأثیر قرار گرفتم
 • پیش‌بینی کاهش بیشتر قیمت مسکن/افزایش وام خرید مسکن فعلا به صلاح نیست
 • گران ترین شهرهای کشور در حوزه ساختمان/ سمنان رکورددار ارزانی در اجاره‌بها
 • دولت کارگران فقیر را به حال خود رها کرد/ بلای نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومانی برسر کارگران
 • سکوت وزیر اقتصاد درباره بازداشت پوری حسینی/موافقت با “استعفا” پاسخگوی خسارتهای خصوصی سازی است؟
 • توضیح سخنگوی قوه‌قضائیه درباره بازداشت مدیرعامل ایران خودرو
 • آخرین اخبار