ایران جانبی

» مرگ ۷ قزوینی در اثر مسمومیت منوکسیدکربن فقط در یک ماه/ قاتل خاموش در سایه بی‌احتیاطی همچنان قربانی می‌گیرد
کد خبر: 202589
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۱۷
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : از ابتدای سال جاری تا کنون 163 مورد گاز گرفتگی در استان رخ داده است که تنها در دی ماه 7 فوتی را در پی داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، با توجه به سرمای این روزها و شروع نیمه دوم زمستان، مردم برای گرم کردم خانه‌هایشان در و پنجره‌ها را کاملا می‌پوشانند تا انرژی کمتری مصرف شود اما آنقدر درگیر پوشاندن روزنه پنجره‌ها هستند که توجهی به ایردهای ناشی از بخاری و وسایل گرمایشی که شب تا صبح روشن است، ندارند که اینگونه سهل‌انگاری‌هایی به این مسائل می‌تواند افراد را یک شبه از یک خواب روزمره به خواب ابدی ببرد.

به دلیل اینکه هر ساله شاهد حوادث بسیاری در خصوص گازگرفتگی در استان هستیم در گزارشی به بررسی وضعیت این نوع حوادث پرداختیم که به گفت‌وگو با مسئولان این حوزه پرداختیم؛

بهزاد ولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در این باره اظهار کرد: طی دی ماه سال جاری تعداد ۷ نفر در استان قزوین به علت مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۴ نفر زن و ۳ نفر مرد بوده‌اند چراکه با سرد شدن هوا و عدم رعایت مسائل ایمنی در استفاده از وسایل گاز سوز علت اصلی بروز این تعداد مرگ و میر طی یک ماه گذشته است.

وی با اشاره به مرگ ۱۱ نفر در اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن از ابتدای سال تاکنون، گفت: از این تعداد ۵ نفر زن و ۶ نفر مرد بودند که بیشترین میزان فوتی مربوط به دی ماه است.

مدیرکل اداره پزشکی قانونی استان قزوین ادامه داد: با رعایت نکات ساده ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز مانند کنترل باز بودن مسیر خروج گاز و نصب صحیح دودکش‌ها، عدم استفاه از بخاری‌های بدون دودکش و سایر وسایل گرمایشی در محیط‌های کوچک و محدود، جان خود و عزیزانمان را به خطر نیندازیم.

ولی‌زاده عنوان کرد: گاز مونوکسیدکربن گازی بدون رنگ و بو است، عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

این مقام مسئول بیان کرد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن می‌باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌نماید که به علت بی‌رنگ و بی‌بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

ولی‌زاده گفت: علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است و در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

مدیرکل اداره پزشکی قانونی استان قزوین یادآور شد: از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد.

وی بیان کرد: باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

درادامه به گفت‌وگو با قائم مقام سازمان آتش نشانی قزوین پرداختیم تا در جریان عملیات‌هایی که در زمینه گازگرفتگی در استان اتفاق می‌افتد قرار گیریم؛

قدیر موسی خانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: امسال میزان گاز گرفتی در شهر قزوین نسبت به سال‌های قبل کاهش پیدا کرده و  از ابتدای سال ۱۱ نفر بر اثر گاز گرفتگی فوت شدند که از این تعداد ۵ نفر خانم و ۶ نفر آقا بودند که متاسفانه ۷ نفر از این آمار تنها مختص به دی ماه امسال است.

وی افزود: در دی ماه به دلیل اینکه هوا سرد می‌شود مردم از وسایل گرمایشی بیشری استفاده می‌کنند و به هر حال در بسیاری از موارد از وسایل گرمایشی ایمن استفاده نمی‌کنند و همین بی احتیاطی‌ها باعث بروز گازگرفتگی می‌شود.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی قزوین ادامه داد: بیشتر حوادث گاز گرفتگی که رخ می‌دهد و منجر به فوت افراد می‌شود؛ ۸۵ درصد آن مربوط به نداشتن دودکش استاندارد است لذا اگر راه خروج گاز مونوکسید که حاصل از سوختن گاز است باز نباشد باعث می‌شود که در فضای موجود گازگرفتگی رخ دهد.

این مقام مسئول عنوان کرد: در بعضی از منازل از بخاری‌های بدون دودکش استفاده می‌کنند که این روش کاملا غیراستاندارد می‌باشد چراکه مواد حاصل از سوختن باید از محیط خارج شود و اکسیژن لازم در محیط وجود داشته باشد.

موسی خانی عنوان کرد: هر وسیله‌ای که ناایمن نصب یا استفاده شود مانند بخاری و آب گرمکن، می‌تواند منجر به گازگرفتگی و فوت افراد شود و اگر فردی تخصص در بررسی و نصب وسایل گرمایشی ندارد نباید دخالت کند چراکه باید یک فرد متخصص برای نصب و یا تعمیر این وسایل اقدام کند.

وی ابراز کرد: شومینه‌ متاسفانه همه گازهای حاصل از سوختن را به خارج از منزل نمی‌فرستد و قسمتی از آن در محیط باقی می‌ماند که در طولانی مدت در سیستم اعصاب و تنفس افراد تاثیر می‌گذارد و شاید در لحظه باعث مسمومیت و فوت نشود اما بعد از مدتی مشکلاتی برای افراد حاضر در آن محیط ایجاد می‌کند.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی قزوین تاکید کرد: بعضی افراد از لوله‌های باریکتر برای آبگرمکن و یا بخاری استفاده می‌کنند که این لوله‌های باریک تناسبی با قطر خروجی وسیله مربوط ندارد که همین مورد باعث می‌شود گازهای مربوطه به داخل محیط پس فرستاده شود.

این مقام مسئول گفت: استفاده از لوله‌های آکاردئونی و آلومینیومی که شکل‌پذیر هستند استاندارد ندارند چراکه دارای منافذ ریزی هستند و زمانی که گرم می‌شوند حالت خودشان را از دست می‌دهند و گاز حاصل از سوختن در محیط پخش می‌شود.

موسی خانی افزود: با شروع سرمای زمستان افراد چه در منازل و چه در محیط کار یا در خودرو برای گرم کردن محیط از پیکنیک یا اجاق گازهای خوراکپزی استفاده می‌کنند که مطمئنا گاز حاصل از سوختن در محیط پخش می‌شود و فرد را دچار مسمومیت می‌کند که اگر زمان طولانی شود بدون شک فرد حاضر در محیط جان خود را از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: در بعضی از محیط‌ها که امکان خروج لوله بخاری از محیط مهیا نیست، افراد لوله بخاری را درون سطل آب می‌گذارند و این تصور را دارند که آب درون سطل گازهای حاصل از سوختن را تصفیه خواهد کرد که این طور نیست و این کار کاملا نادرست است.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی قزوین ابراز کرد: علاوه بر توجه به استاندارد بودن دودکش وسایل گرمایشی باید به این هم توجه داشته باشیم که حتی روشن ماندن طولانی مدت خودرو در محیط بسته می‌تواند موجب گازگرفتگی و منفجر شدن خودرو گردد.

این مقام مسئول گفت: امسال تا کنون حدود ۳۰ مورد درخصوص گاز گرفتگی امداد رسانی کرده‌ایم که از این میزان ۵ نفر مسمومیت و ۱ نفر فوتی اتفاق افتاده است.

در ادامه به گفت و گو با رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان قزوین پرداختیم؛

محمدعلی سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به آمار حوادث گاز گرفتگی در استان اظهار کرد: در سال ۹۷ تعداد ۳۵۸ مورد گاز گرفتگی اتفاق افتاد که از این میزان ۲۰۹ مورد به بیمارستان اعزام شدند، ۹۳ مورد با درمان سر پایی بهبود یافتند و متاسفانه ۱۸ مورد فوت شدند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۶۳ مورد گاز گرفتگی رخ داده است که از این میزان ۱۲۹ نفر به بیمارستان اعزام شدند و ۶۸ نفر با درمان سرپایی بهبود یافتند و متاسفانه ۶ مورد فوت شدند.

رئیس اورژانس فوریت‌های پزشکی استان قزوین یادآور شد: امسال به تفکیک ماه‌‌ها نیز در فرودین ۴۰ مورد، اردیبهشت ۱۷ مورد، خرداد ۴ مورد، تیر ۹ مورد، مرداد ۳ مورد، شهریور ۳ مورد، مهر ۴ مورد، آبان ۲۴ مورد، آذر ۳۱ مورد و دی ۲۸ مورد گاز گرفتگی اتفاق افتاده است.

به گزارش شاخص، پیشگیری از حوادث گازگرفتگی بسیار کم هزینه تر از این است که شاهد حوادث ناگواری باشیم و این میطلبد که مردم نکات ایمنی را در خصوص وسایل گرمایشی رعایت کنند و برای تعمیر یا نصب بخاری و یا هر وسیله گاز سوز دیگری از متخصص مربوطه کمک بگیرند که به صورت صحیح نصب شود تا مبادا با سهل انگاری‌های کوچک شاهد حوادث جبران ناپذیری باشند.

انتهای پیام/۱۷۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار