مسئولان استان قزوین در جهت ارائه خدمات مطلوب به معلولان اقدام کنند
کد خبر: 108757
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
شاخص : مدیرعامل کانون معلولین توانا گفت: بر اساس آمارهای به‌دست آمده ۱۰ درصد جمعیت استان را معلولان تشکیل می‌دهند که نیمی از آنها دارای معلولیت شدید هستند که باید امکانات و بستر حضور این افراد در جامعه و رفع نیازهای آنها فراهم شود.

به گزارش شاخص نیوز؛ محمدرضا هادی‌پور اظهار داشت: بر اساس آمارهای به‌دست آمده ۱۰ درصد جمعیت استان را معلولان تشکیل می‌دهند که نیمی از آنها دارای معلولیت شدید هستند که باید امکانات و بستر حضور این افراد در جامعه و رفع نیازهای آنها فراهم شود.

وی با اشاره به حقوق افراد معلول در سطح جامعه بیان کرد: افراد معلول نیز هم‌چون سایر افراد جامعه دارای حقوق شهروندی بوده که مدیران و مسئولان باید با توجه به نیاز این افراد، خدمات لازم را ارائه کرده و شرایط بهبود زندگی معلولان را فراهم کنند.

مدیرعامل کانون معلولین توانا با اشاره به اینکه در حال حاضر استان قزوین فاقد مرکز توانبخشی ویژه معلولان است تصریح کرد: متاسفانه علی‌رغم اینکه استان قزوین یکی از قطب‌های صنعتی در سطح کشور بوده و موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای نیز دارد اما فاقد مرکز توانبخشی معلولان است.

هادی‌پور عدم توجه به نیازهای معلولین را زمینه‌ساز بروز مشکل و چالشی بزرگ در این زمینه عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ معلول استان در کانون معلولین توانا عضو بوده و توانمندی‌های مختلفی در عرصه‌های مختلف کسب کرده‌ و در جامعه حضوری فعال و موثر دارند.

عضو هیئت‌مدیره کانون سراسری تشکل‌های مردم‌نهاد معلولان در بهزیستی کشور عنوان بیان این مطلب که در حال حاضر هیچ‌گونه خدمات تخصصی و ویژه‌ای در استان به معلولان ارائه نمی‌شود گفت: در حال حاضر معلولان برای تهیه و تولید اعضای مصنوعی و لوازم کمک‌توانبخشی عازم استان‌های تهران و زنجان می‌شوند.

هادی‌پور ادامه داد: استان قزوین یکی از شاه‌راه‌های ارتباطی کشور با بالاترین میزان تردد خودرو بوده که همین امر سبب افزایش تصادفات منجر به معلولیت شده و نیاز به راه‌اندازی مرکز توانبخشی معلولین در این استان ضروری‌تر می‌شود.

وی با تاکید بر این مطلب که استان قزوین باید زمینه‌ ارائه‌ خدمات درمانی و توانبخشی مورد نیاز معلولان را در خود ایجاد کند بیان کرد: تعداد معلولان استان بسیار زیاد است و نمی‌توان از چندین هزار فرد معلول انتظار داشت تا برای تامین نیازهای خود با صرف هزینه‌های بالا خود را به دیگر استان‌ها معرفی کنند.

مدیرعامل کانون معلولین توانا گفت: این کانون در چند زمینه از جمله اشتغال و تحصیل افراد دارای معلولیت در سطح کشوری برنامه‌ریزی‌های خوبی را انجام داده و جزو سازمان‌های مردم نهاد پیشرو در حوزه معلولین است ولی متاسفانه در استان خود یعنی قزوین با چالش‌های جدی از جمله نبود مرکز توانبخشی روبه‌رو است.

منبع: خبرگزاری تسنیم 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار