مسائل حاشیه‌ای عامل اصلی کاهش شتاب علمی کشور است
کد خبر: 105936
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
دبیر بسیج اساتید دانشگاه‌ قزوین:
شاخص : دبیر بسیج اساتید دانشگاه‌ بين المللي قزوین با اشاره به اینکه پرداختن و توجه به مسائل حاشیه‌ای از عوامل مهم کاهش شتاب علمی کشور است گفت: برخی اختلاف سلیقه‌ها موجب کند شدن شتاب و رشد حرکت علمی می‌شود.

حسن ذوالفقاری دبیر بسیج اساتید دانشگاه‌ بین المللی قزوین صبح امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از اساتید و دانشجویان به عنوان فرماندهان و افسران جنگ نرم اظهار کرد: امروزه با توجه به هجمه‌های مختلف دشمن علیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، نقش دانشگاهیان پررنگ‌تر شده و باید آمادگی لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب دانشگاه را مرکز تحولات دانستند، افزود: اگر دانشگاه رشد و حرکت علمی را در مسیر تعالی خود قرار دهد، منشا تحولات عظیمی در کشور خواهد بود.

این مسئول در ادامه گفت:  باتوجه به افت علمی دانشگاه‌ها باید نسبت به پیشرفت‌های علمی اهتمام بورزیم تا علاوه بر پر کردن خلاءهای نظام، حرکت موثری در آینده داشته باشیم.

ذوالفقاری با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران، نظامی نوپا در مسیر پیشرفت است تاکید کرد: اساتید،دانشجویان و فرهیختگان باید در راستای حرکت روبه جلوی کشور تلاش‌ حداکثری کنند.

دبیر بسیج اساتید دانشگاه‌ بین المللی قزوین تصریح کرد: در دانشگاه‌ها به جای پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و سوق دادن توجه دانشجویان به مواردی از جمله کنسرت‌ و اردوهای مختلط، باید تمام توان افراد در راستای پیشرفت علمی و پرورش نسل جوان به کار گرفته شود.

وی با بیان اینکه اقتدار نظام در پیشرفت علمی است، ابراز کرد: پیشرفت‌های دانشمندان ایران اسلامی در زمینه‌های انرژی هسته‌ای و بسیاری از موارد دیگر نشان می‌دهد که کشور ما در هیچ مقطع زمانی جایگاهی پایین‌تر از غرب نداشته است.

وی در ادامه با اشاره به دلایل افت علمی در دانشگاه‌های کشور، افزود: متاسفانه یکی از عوامل مهمی که باعث کاهش رشد علمی در کشور شده، همین پرداختن و توجه به مسائل حاشیه‌ای است.

این مسئول اضافه کرد: مطرح کردن برجام و مذاکرات با ایران از سوی غربی‌ها به دلیل ترس از پیشرفت و رشد علمی بود چرا که می‌دیدند ایران روز به روز مقتدرتر می‌شود.

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه در شرایط سخت افراد باید با روحیه و انگیزه جهادی کار کنند، تشریح کرد: با توجه به پیشرفت کشور از نظر تسلیحات نظامی نسبت به زمان جنگ تحمیلی، قطعاً جامعه ما امنیت لازم را پیدا کرده و هرچه قدرت نظامی بیشتر شود جامعه در آرامش خواهد بود.

وی پژوهش را عامل رشد علمی در دانشگاه‌ها دانست و گفت: علاوه بر تقویت پژوهش‌های دانشگاهی؛ نیازهای جوامع به خصوص صنایع باید در دانشگاه‌ها مطرح شوند تا دانشمندان فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را در راستای رفع این نیازها قرار دهند.

دبیر بسیج اساتید دانشگاه‌ بین المللی قزوین با اشاره به پیشرفت‌ها و توانایی‌های داخلی تصریح کرد: هدف غربی‌ها از تحریم ایجاد وابستگی کشور است اما با توانایی‌های داخلی می‌توانیم این نیازها را تامین کنیم.

این مسئول با بیان اینکه وابستگی کمتر، نشان‌دهنده اقتدار بیشتر نظام است اضافه کرد: کشور باید به جای خام‌فروشی به تولید محصولات و صادرات فرآورده‌های آن بپردازد، چراکه ارزش آن ده‌ها برابر بیشتر از ارزش مواد خام است.

ذوالفقاری کاهش اعتبارات پژوهشی را یکی از عوامل کاهش رشد علمی کشوز دانست و افزود: دولت می‌تواند با صرف بودجه و سرمایه گذاری لازم در تولیدات داخلی و صادرات تولیدات صنعتی ، بسیاری از خلاء‌های کشور مانند بحران بیکاری را حل کند.

دبیر بسیج اساتید دانشگاه‌ بین المللی قزوین اجرای کامل اقتصاد مقاومتی را گره‌گشای مشکلات کشور دانست و ابراز کرد: از نظر مقام معظم رهبری، سیاسی بودن دانشگاه‌ها به معنای درک نیازهای انقلاب است و جوانان نباید به دنبال گرایش‌ها و جناح‌های خاص باشند چرا که برخی اختلاف سلیقه‌ها موجب کند شدن شتاب حرکت علمی در دانشگاه‌ها می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه پیشرفت ذهنی دانشجویان ایرانی در سطح جهانی بیشتر از متوسط است، افزود: اگر زمینه مناسب برای رشد دانشجویان فراهم باشد این آمادگی را دارند که بتوانند کشورمان را در سطح جهان سرافراز کنند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار