مساجد مهمترین مرکز مقابله با تهاجم فرهنگی‌ دشمن/ بیش‌از هزار مسجد در استان فعال هستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 111073
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۲:۳۸
رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد قزوین عنوان کرد
شاخص : رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان گفت: مساجد فعال در استان بسیار است اما مسجد در حد تراز اسلام وجود ندارد؛ مساجد مهمترین مرکز مقابله با تهاجم فرهنگی‌ دشمن است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت‌السلام عباس اوتارخانی رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی مساجد در دفتر امام جمعه استان برگزار شد، اظهار کرد: مساجد علاوه بر مرکز عبادی، مکانی برای فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و آموزشی است که به آتش کشیدن آن موجب توهین و از بین رفتن عزت نفس ملت می‌شود.

وی با اشاره به تعداد مساجد موجود در استان اذعان داشت: با توجه به آمار سال ۹۲ حدود یکهزار و ۳۰۰ مسجد در استان وجود دارد.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان افزود: مساجد فعال در استان بسیار است اما مسجد در تراز اسلام وجود ندارد و تا رسیدن به آن فاصله بسیار داریم؛ رها کردن مساجد و بی توجهی به این اماکن برای انقلاب خطرساز خواهد بود.

این مسئول با اشاره به اینکه آیت الله کنی در سال ۱۳۶۸ به دستور امام راحل(ره) مرکز رسیدگی به امور مساجد را راه‌اندازی کرد، گفت: نظارت بر مسائل و موضوعات مرتبط با مساجد، برنامه‌ریزی دقیق برای افزایش کارکردها و استفاده بیشتر از توان مساجد از رسالت و وظایف مرکز رسیدگی به امور مساجد است.

اوتارخانی در ادامه با بیان اینکه مرکز رسیدگی به امور مساجد سازمانی درون استانی و تحت نظر نماینده ولی فقیه همان استان است، عنوان کرد: این مرکز در سال ۱۳۸۹ و با هدف توانمند سازی ائمه جماعات و سایر کارگزاران مسجد در استان قزوین راه‌اندازی شد.

وی در ادامه گفت: مسجد باید مسجد تراز اسلامی داشته باشد و ارکان مهم آن هم امام جماعت مسجد، هیأت امناء مسجد، بسیج، کانون‌های مساجد و هیأت‌های مذهبی هستند ؛ مهم‌ترین رکن مسجد امام جماعت مسجد است که  در همین راستا توانمندسازی ائمه جماعت و سایر کارگزاران مسجد یکی از برنامه‌های راهبردی است.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان آموزش ائمه جماعات را یکی از برنامه‌های مدیریتی عنوان کرد و گفت: طرح آموزش مبلغین اربعین، منطقه‌بندی مساجد استان به سه بخش برای سهولت ارتباط با ائمه جماعات و برپایی جلسات منظم در دستور کار است.

این مسئول ابراز کرد: هیئت امنا بازوان اجرایی امام جماعت است اما آنچه که امروز شاهد آن هستیم با حد تراز متفاوت است که برای این امر نیازمند هیئت امنای متخصص، متعهد و توانمند  هستیم.

اوتارخانی با تاکید براینکه مسجد مهمترین مرکز مقابله با تهاجم فرهنگی‌ است، اذعان داشت: اگر نتوانیم نیاز روز جوانان را شناسایی کنیم و راه حل را بشناسیم، نمی‌توانیم در مقابل تهاجمات همه جانبه دشمن ایستادگی کنیم.

وی ادامه داد: هیئت امنا علاوه بر تخصص باید جز فعالان و ساکنان محله باشند تا مشکلات و نیازها را به درستی شناسایی نماید و به خوبی برنامه‌های تدوین شده را اجرا نماید.

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان با اشاره به مسئولیت‌های ۵گانه در مسجد توضیح داد: هر یک از مسائل امور مالی، امور فرهنگی، عمرانی، تدارکات و اطلاع رسانی را باید بین اعضای هئیت امنا و باتوجه به تخصص آن‌ها واگذار شود.

این مسئول در پایان یادآور شد: در ساخت مساجد باید همه اصول رعایت و معماری آن به گونه‌ای باشد که امکان حضور همه افراد بویژه معلولین فراهم شود.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • ممنوع التدریس کردن اساتید منتقد نباید به یک سنت تبدیل شود
 • ایجاد ۲۲هزار اشتغال در سال گذشته/ کوچکترین اعتراض کارگری در استان نداشتیم
 • نرخ رشد اقتصادی کشور قابل قبول نیست/ قدرت خرید مردم باید افزایش یابد/ وضعیت کنونی شایسته ملت ایران نیست
 • قراردادهای سفید امضاء ،گریبان‌گیر جامعه کارگری استان/ بدهی‌های تامین اجتماعی به علوم پزشکی مردم را با مشکل مواجه کرده است
 • برخی کارگران در قزوین ۳۰ماه حقوق نگرفته‌اند/ ۳هزار نفر در استان متقاضی حمایت سازمان بهزیستی هستند
 • لزوم توجه ویژه دولت به محرومان/ بیشترین مراجعات به نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات کارگری است
 • ۲ ملی پوش والیبال استان در مسابقات آسیایی
 • وزیر کار به قزوین سفر می‌کند
 • برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی به مناسبت دهه کرامت در استان/ ۵۵ هزار خادم و خادمیار در سطح کشور فعالیت‌ می‌کنند
 • بیش از ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
 • ساماندهی بیماران روانی و مزمن در سطح استان/ ۴۹  واحد مسکن برای خانواده‌های دو معلول به بالا احداث می‌شود
 • کشف بیش از ۱۰ هزار پاکت سیگار قاچاق در قزوین
 • آخرین اخبار