مساجد نباید دولتی شوند/ شعار سال با نصب بَنر محقق نمی‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 56342
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۵
نماینده ولی فقیه در استان قزوین:
شاخص : نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: از دولتی شدن مساجد بپرهیزید، زیرا دولت‌ها به سلایق مختلف می‌آیند و می‌روند و مساجد باید نگاه حمایت و نظارت نسبت به دولت و دولتی‌ها داشته باشند.

به گزارش سرویس سیاسی شاخص، حجت‌الاسلام عبدالکریم عابدینی در دیدار با مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین بیان کرد: یکی از نکاتی که باید مورد توجه باشد این است که محوریت فعالیت‌ها در نمازهای جماعات، جمعه، مسجد و حتی کتابخانه مسجد باید با امامان جمعه و جماعات شکل بگیرد.

وی ادامه داد: موضوع دیگر اینکه از دولتی شدن مساجد بپرهیزید، زیرا دولت‌ها به سلایق مختلف می‌آیند و می‌روند و دولتی شدن مساجد بسیار خطرناک است و البته از ضددولتی شدن مساجد نیز باید به شدت پرهیز شود و مساجد باید نگاه حمایت، نظارت و هدایت نسبت به دولت و دولتی‌ها داشته باشند.

امام جمعه قزوین اضافه کرد: شما اگر خود را سرباز مسجد دانسته نه دولت، باید این امر را ثابت کنید به این معنا که اگر اداره فرهنگ و ارشاد کار مثبت و مسجدی را انجام داد این کار و برکات آن را برای مردم بازگو کنید که این امر موجب حسن ظن مردم نسبت به دولت می‌شود ولی اگر این اداره ارشاد کنسرتی خلاف شئونات مسجد، مسجدی‌ها و مردم برگزار کرد، باز سخنرانی کرده و از حق دفاع کنید زیرا امام حسن عسگری(ع) فرمودند هیچ آدمی حق را ترک نکرد الا اینکه ذلیل شد و هیچ آدم ناتوانی به حق نیاویزد الا اینکه خدا به او عزت داد.

وی افزود: تا زمانی که مسئولان کلیشه‌ای عمل می‌کنند، هرچه بگوییم ما سرباز اسلام هستیم هیچ کس باور نمی‌کند در صورتی که باید از کلیشه بیرون آمده و خودمان شده و حرف خود را زده و از حق دفاع کنیم.

عابدینی اعلام کرد: حمایت مسجد از دولت و حمایت دولت از مسجد باید از موازنه‌ای برخوردار باشد یعنی طرحی باشد که نشان دهد کجا دولت حامی مسجد و کجا مسجد حامی دولت باشد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مسجد تأکید کرد: احداث کتابخانه هزینه‌های متعددی دارد ولی مساجد فضا، سرایدار و همه چیز لازم را دارد و فقط کافی است کتاب‌ها را آنجا گذاشت تا افراد استفاده کنند و اینگونه افراد نیز جذب مسجد می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تأکید بر ضرورت تعامل نهادهای دخیل در مسجد تصریح کرد: تعامل بین اداره فرهنگ ارشاد، اداره کل اوقاف و امور خیریه، مدیران مساجد و هیئت امناها و همه این‌ها با امام جماعت ضرورت دارد.

وی با اشاره به راهکار تحقق شعار سال یادآور شد: شعار سال را بنر تحقق نمی‌بخشد البته این جمله باید با این موارد دیده شود تا فراموش نشود اما جایی بنرها اصل قصه می‌شوند؛ در حالی که بنر فقط جلوه‌ای از کاری است که ما داریم و باید از مجموع کانون‌ها برای ۱۰۰ کانون جلساتی گذاشته و همزبانی و همدلی را تبیین و تعریف کنید.

عابدینی در پایان خاطرنشان کرد: همدلی و همزبانی جایی ایجاد می‌شود که دلداده قرآن باشیم وقتی با امام حسین(ع) همراه شویم همدل هستیم بنابراین اگر ما در مبانی دینی با هم رفاقت کردیم این مبانی همدلی ایجاد کرده و در نتیجه همزبانی محقق می‌شود.

انتهای پیام/۲۰۰/د/م

منبع: دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار