مشکلات نظام حقوقی و قانونی اصلی‌ترین معضل بر سر راه تحقق اقتصاد مقاومتی/ اقتصاد ایران وابسته به نفت و از نوع رانتی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 115700
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام عنوان کرد
شاخص : عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مشکلات نظام حقوقی و قانونی اصلی‌ترین معضل بر سر راه تحقق اقتصاد مقاومتی بوده و تا زمانی که اصلاح نشود مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سید مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز گذشته در همایش اقتصاد مقاومتی که در سالن اجتماعات دادگستری کل استان قزوین برگزار شد، با اشاره به اینکه اقتصاد ایران وابسته به نفت و رانتی است، اظهار کرد: در اقتصادهای رانتی نوسانات بسیار بوده و از پیشرفت و پایداری برخوردار نیست لذا باید به فکر اقتصاد دانش بنیان باشیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی بر گرفته از ادبیات و تجربه انقلابی ما است، اذعان داشت: تجربیات سه دهه اخیر نشان داده زمانی که از الگوی اقتصاد درونی برای پیشبرد اهداف استفاده کردیم به موفقیت رسیده‌ایم همان گونه که در ۸ سال دفاع مقدس توطئه دشمنان را خنثی شد و امروزه نیز شاهد امنیت عمومی کشور در شرایط کنونی منطقه هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه سهم علم در حجم تولید ناخالص ملی ناچیز است، تصریح کرد: فروش نفت خام و درآمدی که صرف هزینه جاری می‌شود، الگویی‌ست که خارجی‌ها برای وابسته بودن کشور به خود تعریف کردند.

این مسوول افزود: اقتصاد مقاومتی یک الگوی صحیح مدیریت اقتصادی است که بر مقابله با بحران‌های خارجی و عدم تاثیرپذیری از آن‌ها تاکید داشته تا موجب پیشرفت توام با عدالت شود.

نبوی گسترش علم، بهبود زیر ساخت‌های ارتباطی و اجرای کامل مقررات را از محورهای اصلی اقتصاد دانش بنیان دانست و گفت: مشکلات نظام حقوقی و قانونی اصلی‌ترین معضل بر سر راه اقتصاد بوده و تا زمانی که اصلاح نشود مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد.

وی درون‌زا بودن اقتصاد را از دیگر مشخصه‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و عنوان کرد: باید زیر ساخت‌های اقتصادی و مقرارت به گونه‌ای باشد که در زمان عدم ورود مواد اولیه و تحمیل تحریم‌ها، اقتصاد کشور دچار مشکل نشود لذا در این راستا می‌توان از نیروی انسانی و منابع داخلی و تولید علم بهره‌ برد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: برون گرا بودن اقتصاد به معنی داشتن سهم قابل توجهی از بازار اقتصاد جهان به ویژه منطقه در کنار دیپلماسی و سیاست خارجه قوی و در خدمت اقتصاد است که امروزه خیلی کمرنگ بوده و نمایندگی‎های ما در خارج برای این کار تربیت نشده‌اند.

این مسوول خاطرنشان کرد: اقتصاد ما اقتصاد دولتی بوده و نقش کمرنگ مردم از نقاط ضعف آن است چه بسا با افزایش مشارکت مردم، اقتصاد پایدارتر بوده کمتر دچار آسیب می‌شود اما مشکلات قانونی و کارشکنی‌ها سد راه بوده که ارتباطی به خارج و تحریم‌ها ندارد.

نبوی اضافه کرد: ایجاد رقابت سالم برای افزایش انگیزه و بروز خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها لازمه اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها تحریم‌ها را عامل مذاکره عنوان می‌کنند، ابراز کرد: در حقیقت فعالیت‌های علمی در زمینه‌های هسته‌ای و کار ۱۹ هزار سانترفیوژ، راکتور آب سنگین اراک و رسیدن به غنی سازی ۲۰ درصدی علت مذاکرات آن‌ها بود.

عضومجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان افزود: مکنزی موسسه آمریکایی طی گزارشی با عنوان “ایران فرصت رشد یک تریلون دلار”، به ظرفیت بالای ایران در مسائل اقتصادی اشاره کرده که در آن نقاط ضعف، قوت و راهکاره‌ها نیز عنوان شده است.

انتهای پیام/۷۰۰

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار