مصرف آب کشاورزی درقالب اقتصاد مقاومتی ۱۵۰ میلیون مترمکعب صرفه جویی می شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 111178
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۲:۲۸
شاخص : معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی می گوید با احداث و تکمیل شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در قالب برنامه های اقتصاد مقاومتی 150 میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاروزی صرفه جویی می شود.

به گزارش شاخص، علی مراد اکبری درباره احداث و تکمیل شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی به میزان ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی بخش کشاورزی در قالب برنامه های اقتصاد مقاومتی گفت: در واقع به ازای هرهکتار اجرای شبکه های آبیاری باید بتوانیم یک هزار مترمکعب صرفه جویی آب داشته باشیم.
وی با بیان این که از میزان ۱۵۰ هزار هکتار احداث و تکمیل شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی تاکنون ۲۰ هزار هکتار از این طرح عملیاتی شده است، تصریح کرد: برای اجرای این طرح سالیانه حدود ۴۱ هزار میلیارد ریال نیاز است که از محل صندوق توسعه ملی تامین می شود.
به گفته وی، ۱۳۰ هزار هکتار از این طرح باقیمانده که اجرای آن می تواند نقش بسزایی در مصرف بهینه آب داشته باشد.
اجرای طرح آبیاری تحت فشار نیز یکی از طرح های اولویت دار در بخش کشاورزی است که در یک برنامه ۱۰ ساله باید چهار میلیون هکتار از اراضی کشور تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گیرد.
از ابتدای اجرای طرح تاکنون ۱٫۵ میلیون هکتار انواع سیستم آبیاری نوین در کشور اجرا شده است.
معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در دولت یازدهم معتقد است توان اجرای سالیانه ۴۰۰ هزار هکتار از این طرح وجود دارد اما به دلیل کمبود منابع می توانیم با تامین بخشی از اعتبارات سالیانه حداقل ۲۰۰ هزار هکتار اجرایی شود.
در این طرح با بکارگیری از روش های جدید آبیاری زیرسطحی و روش آبیاری تیپ در اراضی زراعی و در دشت های بحرانی و ممنوعه و کشت گلخانه ای سبزی و صیفی توسعه می یابد.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار