مصرف داخلی آهن تاثیر پذیر از رکود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 181588
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
شاخص : از ابتدای سال جاری فراز و نشیب ها در بازار ارز بیش از هر اتفاق دیگری مورد توجه قرار گرفته است. با وجود اینکه دولت با تعیین قیمت آهن ...

به گزارش شاخص نیوز: از ابتدای سال جاری فراز و نشیب ها در بازار ارز بیش از هر اتفاق دیگری مورد توجه قرار گرفته است. با وجود اینکه دولت با تعیین قیمت آهن آلات و محدود کردن عرضه در شش ماهه ابتدایی سال جاری در روند بازار دخالت هایی کرده است، در حال حاضر شاهد افزایش نسبی سود تولید کنندگان در بازار هستیم.

در حقیقت نرخ سود آوری واحد های فولادی صادر کننده فولاد بیش از پیش افزایش یافته است. در این میان شاهد کاهش چشمگیر مصرف داخلی اهن الات در بازار هستیم که حقیقتی تلخ را در بازار رقم زده است. پیش بینی بازار اهن آلات حاکی از کاهش مصرف سرانه فولاد تا پایان سال جاری می باشد بطوری که این میزان تا پایان سال به کمتر از ۲۰۰ کیلوگرم خواهد گرفت. به عبارتی پس از سه سال متوالی افزایش مصرف فولاد، طی سال جاری شاهد کاهش ۲۰ درصدی آن خواهیم بود.

بازار مسکن به عنوان یکی از مهم ترین مصرف کنندگان اهن در سال با مشکلات بسیاری مواجه شد. طبق اطلاعات بدست آمده از سوی مرکز امار ایران، نرخ رشد گروه ساختمان در تابستان ۱۳۹۷ منفی ۸ درصد و در بهار نیز منفی یک درصد را متحمل شده است. این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در فصول بهار و تابستان مثبت ۱/ ۳ و ۸/ ۴ درصد بوده است. تورم رکودی بازار مسکن را به وضوح در بازار معاملات مسکن تهران می‌توان مشاهده کرد.

منبع: ایران جیب

انتهای پیام/۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار