مصرف ریتالین در شب‌های امتحان مساوی است با تحویل مهندسان و پزشکان خمار به جامعه - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 59316
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
رواج مصرف قرص ریتالین در شب‌های امتحان
شاخص : چند سالی است که مصرف قرص‌هایی همانند ریتالین در فصل امتحانات در بین دانشجویان و در برخی دانش‌آموزان مدارس و دبیرستان‌ها شایع شده است، در حالی که خیلی از مصرف کننده‌ها از اعتیاد آور بودن این قرص‌ها آگاهی ندارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، چند سالی می‌شود که میان برخی دانشجویان و دانش‌آموزان مد شده برای بیدار ماندن در شب امتحان از قرص متیل فنیدات با نام تجاری ریتالین استفاده می‌کنند که اگر چه باعث تمرکز در شب امتحان می‌شود ولی مضراتش بیشتر از محسناتش است و اگر به همین گونه ادامه یابد پزشکان و مهندسانی خمار تحویل جامعه می‌دهیم.

ریتالین در سال ۱۹۵۴ به بازار دارویی جهان عرضه شد که در ابتدا دارویی برای درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمن بود اما به تدریج و با مطالعات بیشتر از آن در درمان بچه‌های بیش فعال استفاده شد اما در سال ۱۹۹۸، دانشجویان، دانش‌آموزان دبیرستانی و نوجوانانی که قصد داشتند در شب‌های امتحان بیدار بمانند به مصرف کنندگان قهار این قرص پیوستند.

تقویت حافظه، افزایش تمرکز و دقت دانشجویان در هنگام درس خواندن به ویژه شب‌های امتحان از علل گرایش دانشجویان به قرص ریتالین است.

درست است که تقویت حافظه مهم است اما به فراموشی سپردن خاطرات بد نیز به همان اندازه مهم است. استفاده از داروهای تقویت‌کننده حافظه برای مدت طولانی موجب تضعیف توانایی شخص در به فراموشی سپردن خاطرات ناگوار می‌شود و به دنبال آن شخص دچار آزارهای روحی ناشی از حوادث ناگوار زندگی خواهد شد که در بعضی موارد موجب ابتلای شخص به بیماری‌های روانی خواهد شد.

سرگیجه، لرزش، تاری دید، تغییرات فشار خون، بی‌اشتهایی، خشکی دهان، تپش قلب و  غیره همگی از عوارض ریتالین هستند که می‌توانند اشخاص را برخلاف هدفشان از فعالیت بیشتر بازدارند.

ra4-3121

سرهنگ ولی وندایی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص با اشاره به اثرات سوء مصرف این قرص‌ها گفت: قرص ریتالین جزء داروهای علوم پزشکی است که بیشتر در مورد بچه‌های پیش‌فعال و افراد در سنین بالا که مبتلا به بی خوابی هستند تجویز می‌شود.

وی افزود: خواص آن دقیقا مانند آمفی‌تامین است و به نوعی روان‌گردان محسوب می‌شود؛ اما متاسفانه چند سالی است که مصرف این قرص‌ها در فصل امتحانات در بین دانشجویان و در برخی دانش‌آموزان مدارس و دبیرستان ها شایع شده که به قرص شب امتحان نیز معروف است.

وندایی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر فروش این قرص‌ها بدون نسخه پزشک ممنوع بوده و فقط با تجویز پزشک آن هم در مواردی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد اما متاسفانه برخی این قرص‌ها را از مجاری غیرقانونی تهیه می‌کنند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان قزوین عنوان کرد: اثرات این دارو همانند مصرف مواد مخدر شیشه و آمفی‌تامین است و در صورت ادامه مصرف این قرص‌ها اعتیادآور است.

این مسئول بیان کرد: این قرص‌ها در سلسله اعصاب مرکزی اثر می‌گذارد و وابستگی ایجاد می‌کند در حالی که این وابستگی جسمی نیست بلکه وابستگی روانی است و به خاطر تاثیرات سوء که در سیستم اعصاب مرکزی می‌گذارد شخص در مدت کوتاه‌ی شدیدا به این قرص‌ها اعتیاد روانی پیدا می‌کند.

وندایی از دیگر عوارض مصرف ریتالین را انرژی کاذب و بی‌خوابی و پرخوری ذکر کرد که در صورت ادامه مصرف موجب توهم و جنایت و کارهای ناشایست دیگر می‌شود و پشیمانی بعد از آن سودی نخواهد داشت.

وی اذعان داشت: تاثیرات مصرف ریتالین دقیقا مثل مصرف مواد مخدر روان گردان است و به خاطر عدم اطلاع دانشجویان از عوارض آن؛ سالانه مصرف این قرص‌ها در شب‌های امتحان بیش‌تر می‌شود.

 رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان قزوین تصریح کرد: معمولا به دلیل تاثیر مستقلی که در سلسه اعصاب مرکزی بدن می گذارد، مواد مخدر صنعتی وابستگی‌شان زودتر از مواد مخدر سنتی ایجاد می‌شود و ترک آن طولانی‌تر و پیچیده‌تر از ترک مواد مخدر سنتی است.

وندایی در پایان از جوانان خواستار شد تا به‌جای مصرف این‌گونه قرص‌ها در شب‌های امتحان، خواب کافی داشته و ورزش کنند تا بتوانند به شکل بهتر و مناسب ‌تری در امتحانات به موفقیت برسند.

انتهای پیام/۸۰۰/ت۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار