مصرف نوشابه را کاهش دهید/ واردات نوشابه های گازدار ممنوع شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 75981
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳
شاخص : معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و از توقف واردات نوشابه‌های گازدار خبر داد.
به گزارش شاخص، معاون اداره کل نظارت بر فراورده های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در مورد کاهش مصرف شکر در محصولات غذایی گفت: حد مطلوب بمصرف شکر برای افراد سالم کمتر از ۱۰ درصد انرژی روزانه معادل حدود ۵۰ گرم در روز است و باید در رژیم غذایی روزانه این مقدار رعایت شود.

سهیل اسکندری با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵۶ واحد تولید کننده نوشابه گازدار و ۳۴۰ واحد تولید کننده نوشیدنی میوه ای در کشور مشغول فعالیت می باشند تصریح کرد: درسال ۹۳ در راستای کاهش مصرف شکر بازنگری در ضوابط نوشیدنی میوه‌ای است که ۱٫۵ درصد میزان شکر مصرفی کم شده و ۵ درصد میزان آبمیوه مصرفی در فرمولاسیون افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین بیان کرد: براساس مصوبه کمیته فنی قانونی اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی که در راستای ارتقاء سلامت محصولات غذایی صورت پذیرفته، کاهش مصرف شکر در نوشابه‌های گازدار به حداکثر ۹ درصد تقلیل یافته است.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو ضمن توصیه به عدم استفاده از نوشیدنی مالت طعم دار بدلیل مصرف بالای شکر در خصوص نوشیدنی‌های مالت بدون طعم اظهار داشت: بدلیل عدم افزودن شکر با معیارهای تغذیه‌ای صحیح  منطبق است.

اسکندری در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: در راستای کاهش مصرف شکر، واردات نوشابه‌های گازدار  توسط سازمان غذا و دارو ممنوع شده است ضمن اینکه کاهش مقدار شکر مجاز در نوشابه‌های انرژی زا، از دیگر دست آوردهای اقدامات سازمان غذا و دارو است.

معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با تاکید بر مصوبات کاهش شکر فرمولاسیون در شیرهای طعم دار و دسرهای لبنی، خبر از کاهش ۱۰درصد شکر در فراورده‌های مذکور داد و خاطر نشان کرد: حداکثر سقف شکر در شیرهای طعم دار از تاریخ ۱/۱۰/۹۴ براساس ابلاغ اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی کاهش می‌یابد.

وی در خاتمه از میزان قند مجاز در فراورده های یخی نیز سخن گفت و از تاریخ دهم دیماه سال جاری این عدد به ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار