مطالبه‌گری و عدالت خواهی حق دانشجویان است/ فضای دانشگاه امام(ره) دچار ولنگاری سیاسی شده - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 178821
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۹:۲۴
دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره):
شاخص : دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین گفت: فضای سیاسی دانشگاه مناسب نیست چراکه امروزه در مواردی شاهد یک ولنگاری سیاسی هستیم.

محمدرضا رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه شاخص، اظهار کرد: آنچه تفاوت و معیار برتری کشورها در مقابل جامعه جهانی را مشخص می‌کند، پیشرفت آن کشور در زمینه‌های مختلف دانش و علم است.

وی افزود: جامعه اسلامی هم علم آموزی را مهمترین رسالت دانشجو می‌شناسد که البته در تک تک مراحل آن باید رضایت خداوند مدنظر قرار گیرد.

دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین درباره وضعیت علمی دانشگاه‌ها گفت: در ارزیابی سطحی علمی دانشگاه و دانشجویان نمی‌توان یک گزاره مطلق را به کار برد و نتیجه گیری مناسبی را ارائه داد.

رجبی ادامه داد: این سطح علمی در مراکز آموزش عالی و رشته‌های تحصیلی متفاوت است و نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که به همان میزان که در برخی دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی با یک جهش و سطح علمی بسیار بالا روبه رو هستیم به همان نسبت هم در موارد دیگر صرفا به تولید مدرک تحصیلی پرداخته می‌شود بی آنکه خروجی آن تولید علم باشد.

وی بیان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد این هستیم که روندی به سمت پولی سازی آموزش در حال حرکت است که به شدت در بلند مدت می‌تواند برای جریان علمی و آموزشی کشور مشکل‌آفرین باشد.

رجبی اضافه کرد: خفقان سیاسی و فاصله گرفتن از معیارهای انقلابی و اسلامی جریان دانشگاه‌ها در همه حوزه‌ها به ویژه فرهنگ و سیاست نیز از دیگر دغدغه‌هایی است که این روزها با آن مواجه هستیم.

عده‌ای سعی دارند دغدغه دانشجویان را به موارد سخیف تقلیل دهند

دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین گفت: امروز مشاهده می‌شود که برخی جریانات با اهداف خاصی با به ابتذال کشیدن دانشگاه و دانشجویان به دنبال این هستند که دغدغه و مشکل دانشجویان را به موارد سخیفی تقلیل دهند.

وی تصریح کرد: اثر گذاری بر دو شاخه منفی و مثبت قابل تقسیم است و می‌دانیم که دانشجو موذن جامعه است اما همین دانشجو اگر دچار سیاست‌زدگی شده و به ابزاری برای نیل به اهداف و اغراض جریانات خارج از دانشگاه تبدیل شود نه تنها اثرگذاری بر جامعه ندارد که گاهی به یک عنصر سوء اثرگذاری تبدیل می‌شود.

رجبی عنوان کرد: دانشجویان با فاصله گرفتن از سیاست زدگی در کنار علم آموزی بدون شک موجب پیشرفت در جامعه و ارتقاء سطح دانشگاه‌ها خواهند شد.

دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: اصلی‌ترین خواسته دانشجویان در حوزه عدالت طلبی تمییز سره از ناسره است تا اشخاصی که پیش از این علم و بلندگوی لیبرالیستی در دانشگاه را بر دوش می‌کشیدند امروز با تغییر نقاب، خود را طرفداران دروغین عدالت‌طلبی معرفی نکنند و دانشگاه باید بسترهای لازم را جهت نمایش چهره واقعی آن‌ها فراهم سازد.

فضای سیاسی دانشگاه بین‌المللی مناسب نیست

وی ابراز کرد: فضای سیاسی دانشگاه بین‌المللی مناسب نیست چراکه امروزه در مواردی شاهد یک ولنگاری سیاسی بوده و فضا به سمتی حرکت کرده است که صرفا طیف کمی از دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت و دانش سیاسی هستند.

رجبی ادامه داد: برخی از همین خلاء استفاده کرده و با ابتذال کشاندن فضا مشاهده می‌شود که تصدیق باورهای سیاسی را به تشویق، سوت و کف دانشجویان گره می‌زنند.

دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) با اشاره به سخن رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه دانشجو باید سیاسی باشد، گفت: علم و دانش سیاسی دانشجو یعنی بی‌تفاوت نبودن به مسائل سیاسی، بصیرت، درک و تحلیل حوادث و جریانات می‌باشد.

وی یادآور شد: بسیاری از فتنه‌ها، شکست‌ها، انحرافات و حوادث ناشی از نداشتن تحلیل سیاسی در میان مردم و در راس آنان دانشجویان است؛ به همین دلیل مقام معظم رهبری می‌فرماید خدالعنت کند آن دست‌هایی که تلاش کرده‌اند و می‌کنند که قشر جوان و دانشگاه‌ها را غیرسیاسی کنند.

رجبی اظهار کرد: آنچه که امام حسن(ع) را شکست داد و یا فتنه خوارج را ایجاد کرد همان نبود تحلیل سیاسی در مردم بود اما سیاست‌زدگی که ابزار تبلیغی جریان‌ها برای رسیدن به اهدافشان است با سیاسی بودن متفاوت می‌باشد.

وی تصریح کرد: دانشجویان دانشگاه بین المللی امام‌خمینی (ره) حق مطالبه‌گری در مسائل صنفی و سیاسی را دارند.

صندوق رفاه دانشجویی بدهی خود به دانشگاه را بپردازد

دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) افزود: افتخار و آبروی نظام بودن دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) از سطح گفتار و نوشتار فراتر نرفته است.

رجبی تاکید کرد: صندوق رفاه دانشجویی باید بدهی خود به دانشگاه را بپردازد تا کمی از مشکلات صنفی دانشجویان کاسته شود و دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام‌ خمینی(ره) حق دارند نسبت به مسائل صنفی دانشگاه خود مطالبه‌گر باشند.

وی با بیان اینکه پرچم عدالت نماد انجمن اسلامی است، گفت: متاسفانه برخی نان این دانشگاه را می‌خورند اما حق آن را ادا نمی‌کنند؛ گفتمان انجمن امسال عدالت و شفافیت است.

دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) تصریح کرد: همان طور که شهید سید ناصر سیاهپوش، موسس انجمن اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در پیشبرد اهداف اسلام و انقلاب از هیچ چیز حتی خون خود هم اغماض نکرد، ما دانشجویان اعضای انجمن اسلامی با همدیگر هم قسم شده‌ایم که به گفته این شهید بزرگوار پیرو ولایت فقیه و رهبرمان باشیم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار