مطالبه از ما پاسخگویی از مسئولین/ احیای سازمان ملی جوانان تا پایان سال ۹۴/ اشتغال اولین دغدغه در حوزه جوانان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60019
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۷:۰۰
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین تاکید کرد
شاخص : معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین گفت: کار این مجموعه بازرسی و نظارت بر عملکرد سایر دستگاه‌ها در حوزه جوانان است و کسی حق ندارد از ما بپرسد که چه کردید بلکه این ما هستیم که باید از سایر نهادها مطالبه کنیم.

.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مهران قاسمی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین عصر شنبه به مناسبت هفته جوان در نشست با جمعی از خبرنگاران استان قزوین که در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد با بیان اینکه ما تریبون جوانان هستیم، اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان در یک غربت نیروی انسانی و منابع مالی فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه ما یک دستگاه اجرایی نیستیم، عنوان کرد: کار این مجموعه بازرسی و نظارت بر عملکرد سایر دستگاه‌ها در حوزه جوانان است و کسی حق ندارد از ما بپرسد که چه کردید بلکه این ما هستیم که باید از سایر نهادها مطالبه کنیم.

قاسمی در ادامه با بیان اینکه اداره ورزش و جوانان یک مجموعه سیاست‌گذار و هدایت‌گر است، خاطرنشان کرد: مسئولین باید در رابطه با ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان به ما پاسخگو باشند.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین با تاکید بر اینکه برای ۴۰۰ هزار جوان این استان نیازمند یک سند کاربردی هستیم، گفت: ستاد ساماندهی امور جوانان را در استان راه‌اندازی کردیم و قرار است که ما فقط حرف بزنیم مطالبه کنیم و مسئولین باید پاسخگو باشند.

این مسئول تاکید کرد: اتفاق بدی که امروز با آن مواجه هستیم این است که افراد و اشخاصی که اداره ورزش و سازمان ملی جوانان را تلفیق کردند امروز از این طرح دفاع نمی‌کنند و این به ما ثابت کرد که بعد از این هیچ کاری را بدون تحقیق انجام ندهیم چراکه بیش‌تر آسیب‌زا خواهد بود تا پیش‌برنده.

وی ادامه داد: سازمان ملی جوانان یک ساختار تازه تاسیس بود و به تازگی داشت جایگاه خود را پیدا می‌کرد که تلفیق این نهاد با اداره ورزش کار نسنجیده‌ای بود و ما دنبال سازوکاری هستیم که سازمان ملی جوانان دوباره احیاء شود که در همین راستا پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۴ این اتفاق رقم بخورد.

قاسمی اذعان داشت: سیاست‌زدگی سازمان ملی جوانان موجب ارائه طرح تلفیق شد که می‌توانستند به جای این کار ساختار را اصلاح کنند.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین تصریح کرد: اوقات فراغت جوانان ما زیاد است و این با فضاهای موجود و محدود تفریحی یک هشدار و زنگ خطری است برای جامعه؛ در حوزه کار، اشتغال‌زایی و تفریحات باید کارهای بسیاری انجام شود چراکه تنوع فضای تفریحی نداریم.

این مسئول افزود: ما به عنوان اتاق فکر جوانان فرصت‌ها و آسیب‌ها را رصد می‌کنیم و به مسئولین انتقال می‌دهیم.

وی با بیان اینکه ما در جذب جوانان دچار مشکل هستیم، ابراز کرد: در بسیاری از برنامه شاهد یکنواختی مخاطبان هستیم در حالی که این یک آسیب است و ما باید بتوانیم برنامه‌هایی را تدارک ببینیم که پاسخگوی تنوع قشر جوان باشد و نباید براساس ظاهر در رابطه با این قشر اظهار نظر کنیم.

قاسمی گفت: جشنواره حضرت علی اکبر(ع) شاخص‌ترین برنامه در حوزه جوانان است که امسال ۱۷ خرداد ماه، ساعت ۱۸ با حضور صادق خرازی در دانشگاه علوم پزشکی برگزار می‌شود و طی آن از ۲۸ جوان نخبه و برتر استان در حوزه‌های مختلف تقدیر خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت جوانان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد: ما در بحث سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) ضعف داریم؛ در گذشته ۱۱۰ گروه فعال زیر نظر سازمان ملی جوانان فعالیت می‌کردند که با ورود بنده به مجموعه تنها ۱۶ گروه مشغول فعالیت بودند و در حال حاضر توانستیم این سمن‌ها را به ۲۸ گروه فعال ارتقاء دهیم.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین با بیان اینکه تنوع سمن‌ها هم کم شده است، اضافه کرد: به هیچ وجه نمی‌شود مشکل محیط زیست و مباحث فرهنگی را بدون حضور فعالانه  تشکل‌های مردم نهاد حل کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: ارتباط گیری با جوانان نیز ضعیف است و این مهم نیز باید تقویت شود.

قاسمی در پاسخ یکی از خبرنگاران مبنی بر وجود یک بانک اطلاعاتی از جوانان نخبه استان گفت: داشتن بانک اطلاعاتی از جوانان توانمند استان نیاز است اما متاسفانه در حال حاضر وجود ندارد و تهیه این اطلاعات نیازمند یک همت همگانی است.

افزایش ۱۰۰ درصدی طلاق در استان قزوین از سال ۸۵ تا ۹۳

وی با بیان اینکه اولین دغدغه مطرح شده در حوزه جوانان اشتغال است مهم‌ترین تهدید در این حوزه را طلاق دانست و افزود: از سال ۸۵ تا سال ۹۳ در استان قزوین ۱۰۰ درصد افزایش طلاق داشتیم به این معنا که آمار طلاق در استان در سال ۸۵ ۱۰ درصد بوده و در سال ۹۳ این رقم به ۲۰ درصد افزایش یافته است.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان قزوین با بیان اینکه حدود ۳۲ درصد از جمعیت استان را جوانان تشکیل می‌دهند، گفت: قشر جوان سنین بین ۱۵ تا ۲۹ را به خود اختصاص می‌دهد.

قاسمی در پاسخ به اینکه در چه حوزه‌های در رابطه با جوانان خوب عمل کرده‌ایم، گفت: در حوزه‌های اعتقادی با فعالیت هیئات مذهبی خوب عمل کرده‌ایم اما در بحث رصد و انتقال آسیب‌های اجتماعی به مسئولین چندان موفق نبوده‌ایم.

انتهای پیام/۲۰۰/خ۳/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار