معدوم‌سازی ۳۴ هزار قطعه ماهی آلوده به مالاشیت گرین در البرز - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61896
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶
رئیس شبکه دامپزشکی البرز خبر داد
شاخص : رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان البرز، از معدوم‌سازی 34 هزار قطعه ماهی آلوده به مالاشیت گرین در این شهرستان خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، علی آقاجان‌نیا معلم با اشاره به معدوم‌سازی ماهیان آلوده در شهرستان البرز، اظهار کرد: مصرف مالاشیت گرین در آبزی‌ پروری از سال ۱۹۹۱ از سوی سازمان‌ های بین‌المللی غذا و دارو ممنوع اعلام شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان البرز بیان کرد: این دارو عمر بالای ۶ ماه در بدن ماهی دارد و خطر انتقال آن به انسان از طریق ماهیان قزل‌آلا بیشتر است.

این مسئول تصریح کرد: اداره دامپزشکی شهرستان البرز اقدام به نمونه‌برداری از تمام مراکز تولید و پرورش آبزیان کرده که متأسفانه پس از انجام آزمایشات مربوطه شواهدی مبنی بر استفاده یکی از آبزی‌پروران از این ماده سرطان‌زا یافت شده است.

آقاجان‌نیا معلم اعلام کرد: ۳۴ هزار قطعه ماهی آلوده به مالاشیت گرین در یکی از استخرهای پرورش آبزیان شهرستان البرز معدوم شد.

وی خاطرنشان کرد: نمونه‌ برداری و پایش استخرهای پرورش ماهی به طور منظم و مستمر ادامه دارد و در صورت مشاهده‌ هر میزان آلودگی استخرهای ماهی به این ماده‌ غیرمجاز، با هماهنگی مراجع قضایی در کمترین زمان نسبت به معدوم‌سازی ماهی‌های آلوده اقدام خواهد شد.

ماده شیمیایی مالاشیت گرین با عنوان موتاژن (جهش‌زا) و کارسینوژن (سرطان‌زا) موجب اختلالاتی همچون به هم چسبیدن کروموزم‌ها و مرگ یا رشد نامتوازن می شود.

انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار