ایران جانبی

» معلمی همانند مادری‌کردن برای دانش‌آموزان است/ آموزش مجازی برای رشته‌های فنی یک اقدام اشتباه بود
کد خبر: 207046
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۱۸
معلم قزوینی در مصاحبه با شاخص:
شاخص : معلم قزوینی گفت: آموزش مجازی برای رشته‌های فنی و حرفه‌ای سیاست غلط دولت است چراکه تمامی رشته‌های فنی و حرفه‌ای نیاز به آموزش عملی دارند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، 12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری در سال 1358 به عنوان آغاز هفته معلم در تقویم ایران نامگذاری شده است.

شهید آیت‌الله مرتضی مطهری یکی از شخصیت‌های برجسته و کم نظیر در تاریخ اسلام و یکی از دانشمندان اسلام شناس و محققان توانا به شمار می‌رود که با تلاش و مجاهدت فراوان توانست در تمامی رشته‌های معارف اسلامی، صاحب نظری ژرف اندیش و محققی دقیق در پاره‌ای حوزه‌ها همچون فلسفه، فقه و اصول در قله اجتهاد قرار گیرد.

رسالت معلم، رسالت پاک انبیاست چراکه هدف معلم انسان سازی و کمال بخشیدن است؛ معلم رسول راستی و درستی و سفیر صداقت و سرفرازی است؛ معلم کسی است که تشنگان معرفت و دانش را به آب حیات می‌رساند.

تعلیم و تعلم، از شئون الهی است؛ معلم ایمان را به بشر می‌آموزد و آن را بر لوح جان و ضمیرهای پاک، حک می‌کند و سیاهی جهل را از دل‌ها می‌زداید.

دغدغه معلم، همیشه این است که حیات بشر بر مدار ارزش‌ها و کرامت‌های انسانی بچرخد. از این والاترین رابطه انسانی، رابطه بین معلم و شاگرد است و بهترین نوع این رابطه، بر مبنای ادب و حرمت استوار است.

به مناسب هفته معلم و بزرگداشت این مقام، فرصت را غنیمت شمردیم تا به سراغ مصاحبه با یک مدرس رشته فنی و حرفه‌ای برویم.

نیوشا پاکپور معلمی 51 ساله که اکنون 24 سال سابقه تدریس دارد، وی لیسانس رشته کامپیوتر دارد و پس از فارغ التحصیلی ابتدا در مرکز مخابرات تهران مشغول به کار شد و سپس بنا به توصیه پدر و مادرش و علاقه‌ای که به شغل معملی داشت، وارد آموزش و پرورش شد.

این معلم قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، اظهار کرد: از سال 75 وارد آموزش و پرورش شدم و اولین تجربه معلمی‌ام به 24 سال پیش برمی‌گردد و اکنون در پایه دوازدهم رشته کامپیوتر تدریس می‌کنم.

پاکپور بیان کرد: از ابتدا به ارتباط با جوانان علاقه خاصی داشتم و زمانی که وارد این شغل شدم؛ سعی کردم که همیشه با دانش آموزان ارتباط دوستانه و صمیمانه‌ای برقرار کنم.

وی درباره علاقه خود به نوجوانان ابراز کرد: ساعاتی را که با دانش آموزان سپری می‌کنم، حس نشاط و شادابی آن‌ها نبه من هم منتقل می‌شود، گاهی هم خارج از مطالب درسی، نیز درس زندگی به آن‌ها می‌آموزم و این ارتباط دو طرفه برایم بسیار لذت بخش است.

این معلم گفت: بنا به علاقه‌ام به علم و دانش و پیشرفت جوانان کشورم؛ حتی تصمیم دارم پس از مرگم، اعضای بدنم را برای آموزش دانشجویان رشته‌های پزشکی به دانشگاه اهداء شود تا پس از مرگ هم سهمی در آموزش آن‌ها داشته باشم.

پاکپور تاکید کرد: زمانی که در کنار دانش آموزان هستم، هم می‌توانم از تجربه‌های خود به آنها بیاموزم و هم موارد زیادی از آن‌ها فرا بگیرم، چراکه بر این باورم تا با دانش آموزان روابط دوستانه برقرار کنم.

وی تصریح کرد: یکی از علایقم این است که در کنار مطالب درسی، به دانش آموزان بیاموزم که کتاب مطالعه کنند، چراکه مطالعه کتاب‌های غیردرسی هم می‌تواند به رشد و کمال انسان کمک کند.

این معلم افزود: شغل معلمی سختی‌های خودش را دارد؛ به ویژه ما که دروس کامپیوتر را تدریس می‌کنیم؛ نیز سختی‌های مضاعفی داریم چراکه باید همراه با علم روز، دانسته‌های خود را به‌روز کنیم.

پاکپور درباره آموزش مجازی در دوران کرونا عنوان کرد: کلاس‌های مجازی به میزان کلاس‌های حضوری بازخورد ندارد؛ اما در تمام این مدت سعی کردم که با آموزش مرحله به مرحله و ارائه عکس برای دانش آموزان، آموزش مجازی را برای آن‌ها هموار کنم.

وی افزود: آموزش مجازی برای رشته‌های فنی و حرفه‌ای سیاست غلط دولت است، چراکه تمامی رشته‌های فنی و حرفه‌ای نیاز به آموزش عملی دارند و این روش تدریس نمی‌تواند تمامی حجم درس را به دانش‌آموز آموزش دهد.

این معلم با بیان اینکه آموزش مجازی ضعف‌های متعددی دارد، بیان کرد: ما حتی در آموزش‌های حضوری هم با کمبود تجهیزات مواجه هستیم و امکانات اندکی در اختیار معلمان رشته‌های فنی قرار گرفته که مسئولین باید توجه ویژه به این حوزه داشته باشند.

پاکپور درباره شغل معلمی گفت: اگر بخواهم شغل معلمی را در یک کلمه وصف کنم، می‌توانم بگویم که معلم بودن مساوی با مادری است.

وی تصریح کرد: یکی از سختی‌های برجسته معلمی، وفق دادن خود با همه دانش آموزان است، چراکه هر دانش آموز از فرهنگ و خصوصیت فردی متفاوتی برخوردار است و یک معلم باید با همه آن‌ها ارتباط برقرار کند.

این معلم درباره تلخ‌ترین خاطره دوران کاری خود، یادآور شد: تلخ‌ترین خاطره‌ام به چندین سال قبل بازمی‌گردد؛ زمانی که مشغول امتحان گرفتن از دانش آموزان بودم، یکدفعه یکی از دانش‌آموزان شروع به لرزیدن کرد و بیهوش شد.

پاکپور افزود: در جریان این اتفاق فهمیدم که او دچار بیماری “صرع” است و زمانی که استرس می‌گیرد، به این حال می‌افتد. که بعد از آن ماجرا تصمیم گرفتم از آن دانش آموز به صورت انفرادی امتحان بگیرم و با او صحبت می‌کردم تا استرس نداشته باشد.

این معلم قزوینی در پایان با اشاره به خاطره شیرین دوران فعالیتش، گفت: شیرین ترین و ماندگارترین خاطره‌ام از دوران تدریس، جشن تولد 50 سالگی‌ام است که توسط دانش‌آموزانم، برایم تدارک دیده شد و بسیار خوشحال شدم که این خاطره تا ابد در ذهنم خواهد ماند.

انتهای پیام/1700

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار