معماران برای ساخت بناهای ارزشمند تلاش کنند
کد خبر: 101104
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۲۵
مدیرکل دفتر معماری وزارت راه و شهرسازی؛
شاخص : مدیرکل دفتر معماری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به الگو بودن بناهای عمومی برای بناهای دیگر گفت: معماری آئینه تمام نمای  فرهنگی، اقتصادی و سیاسی هر شهر است و معماران می‌بایست برای ساخت بناهای ارزشمند با هویت اصیل ایرانی اسلامی تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، فرزانه صادق‌مالواجرد در نخستین جشنواره بناهای ارزشمند معماری استان قزوین که امروز پنج شنبه ( ۹اردیبهشت) در سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه امام‌ خمینی(ره) این استان برگزار شد گفت: شورای عالی شهرسازی فعالیت‌هایی از قبیل تصویب سلسله مراتب طرح‌ها در ناحیه، منطقه و طرح‌های جامع را دارد.

وی در خصوص فعالیت‌های این شورا در حوزه معماری گفت: در مسابقات معماری که برگزار می‌شد برخی تخلفات به عنوان مسابقه معماری اتفاق می‌افتاد.

مدیرکل دفتر معماری وزارت راه و شهرسازی افزود: برای مثال بسیاری از فضاهای سبز و حریم‌های رودخانه به واسطه مسابقات معماری تغییر کاربری می‌شدند.

صادق‌مالواجرد اذعان داشت: شورای عالی با یک آئین نامه اجرایی به منظور تعیین چارچوب و برنامه کلی در مسابقات معماری و حل این مسئله ورود پیدا کرد.

این مسئول اذعان داشت: در جلسه شورای عالی تصمیم گرفته شد به جهت برقراری روند دموکراتیک در طراحی‌های ساختمان مسابقات معماری با اصلاحاتی برگزار شوند.

وی با اشاره به اینکه به منظور انتخاب بناهای شاخص حتما باید مسابقه برگزار شود گفت: برای طراحی‌ بناهای شاخص باید از عموم متخصصین دعوت شود چراکه بناهای عمومی الگویی برای سایر بناها خواهد بود.

مدیرکل دفتر معماری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت هویت در معماری بیان کرد: مساجد، مدارس و بازارهایی که در گذشته طراحی شده‌اند جزء بناهای شهر، عمومی و دولتی هستند که در عصر امروز و آینده تأثیرگذار است.

صادق‌مالواجرد تشریح کرد: در جلد سوم از کتابی که ۷۵ سال معماری ایران را بررسی کرده است تعداد بناهای شاخص از نظر طراحی و اجرا در بازه زمانی سال ۷۵ تا ۹۴ معرفی خواهند شد.

مدیرکل دفتر معماری وزارت راه و شهرسازی افزود: برای چاپ این کتاب با همه استان‌ها مکاتبه انجام شد که استان قزوین بیشترین تعداد بنا را معرفی کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: ۳ بنا از ۱۰ بنای معرفی شده توسط استان قزوین جزء ۵۰ بنای ارزشمندی است که جمع‌بندی خواهد شد و یک بنا در ۲۰ بنای با ارزشی که در کل کشور معرفی می‌شوند درج خواهد شد.

وی با اشاره به نخستین جشنواره بناهای ارزشمند معماری استان قزوین اذعان داشت: معماری آئینه تمام‌نمای فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی هر شهر است.

صادق‌مالواجرد در پایان تاکید کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی موجب می‌شود تا معماران در راستای معماری بناهای ارزشمند و مفید که بتواند سال‌ها برای مردم کارکردهای لازم را داشته باشد، تلاش کنند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار