مفقود شدن جهیزیه قسطی به دلیل اعتماد بیش از حد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60881
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۸:۵۸
شاخص گزارش می‌دهد
شاخص : صاحب‌خانه مالباخته گفت: جهیزیه‌ای که هنوز اقساطش تمام نشده بود به‌ دلیل اعتماد بیش از حد مفقود شد.

گزارش زیر ماجرایی است از زبان یک صاحب‌خانه که به دلیل اعتماد بیش از حد به مستاجر و قضاوت از روی ظاهر، بخشی از جهیزیه دخترش مفقود شده است. در ادامه ماجرا را از زبان فرد مال‌باخته خواهیم خواند…

مال‌باخته در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص ماجرا را این‌گونه شرح داد: منزلی در روستا حدود ۵۰۰ متر دارم، از آن‌جا که رفت‌وآمد برای دخترم به محل کار و تحصیل سخت بود تصمیم گرفتیم خانه را اجاره داده و منزلی در شهراجاره کنیم.

وی ادامه داد: با هر سختی که بود وامی را با این امید که با مبلغ اجاره اقساطش را پرداخت می‌کنیم گرفتیم و بنگاهی که برای منزلمستاجر معرفی کرد از دوستان پسرم بود، برای نشان‌دادن منزل و دیدن مستاجر به بنگاه رفتم.

صاحب‌خانه در توصیف مستاجرش تصریح کرد: فردی با ظاهری کاملاً موجه و خوش‌برخورد با ۲ فرزند و کارمند بانک بود و براساس ظاهر و رفتارشان و تائیدیه بنگاه پذیرفتم.

وی افزود: پس از نوشتن قولنامه عابربانکی برای برداشت مبلغ اجاره به صورت ماهانه به من داده شد وکارت عابری را که برای دریافت مبلغ اجاره به من داده شده بود را در قولنامه قید کردیم.

فرد مال‌باخته ادامه داد: مستاجرمان بابت پول پیش منزل چکی برای ماه بعد دادند و من هم به احترام آشنایمان قبول کردم.

وی افزود: بعد از عقد قرارداد به همراه آنان به منزل رفته،هنوز منزل فرش کرده و وسایل دست‌نخورده بود و به دلیل اینکه صاحب‌خانه جوابشان کرده بود عجله داشتند.

صاحب‌خانه در ادامه اظهار کرد: با کمک آن‌ها وسایل را چندساعته جمع کرده و به داخل اتاقی که قرار بود در اختیار ما بماند ریختیم. از ما خواستند که فرش و گاز را برای یک روز جمع نکنیم تا وسایلشان را بیاورند، من هم که بسیار از آن‌ها خوشم آمده بود فرش و گاز را جمع نکردم.

مال‌باخته با اشاره به اینکه بعد از چند روز متوجه شدم که افراد خانواده پنج نفرند نه ۴ نفر،بیان کرد: موعد چک هم فرارسید ولی از پول خبری نشد، به آنان اطلاع دادم که در حساب پولی نداریدگفتند فردی به ما۴۵ میلیون بدهکار بوده و به زودی می‌دهد من هم چند روزی صبرکردم ولی باز هم خبری نشد.

صاحب‌خانه با بیان اینکه در موعد گرفتن اجاره کارت را به عابر‌بانک بردم که نامعتبر بود،اضافه کرد: با مستاجرم تماس گرفته و دلیل را جویا شدم اینطور گفت که به علت ضمانت فردی که قسطش را پرداخت نکرده حسابم را مسدود کردند و فردا حساب باز خواهد شد.

وی ادامه داد: راستش دیگر داشتم اطمینانم را به آنان از دست می‌دادم ولی فردا حساب باز شد و توانستم مبلغ اجاره را برداشت کنم به خود گفتم که دیدی اشتباه می‌کردی و او فردی دروغ‌گو نبوده است.

مال‌باخته با اشاره به اینکه در ماه دوم هم هنوز چک پاس نشده بود و صبرم رو به اتمام بود، اظهار کرد: هردفعه که زبان می‌آمدم ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان میدادند تا از پول پیش کم شود. هر ماه تقریباً حساب مسدود بود و من پیرمرد باید کلی حرص می‌خوردم که با اقساط وامم چه کنم؟!

صاحب‌خانه عنوان کرد: بعد از تماس های مکرر به خانه روستایی رفتم و دیدم که دو تا از شیشه‌ها شکسته و درب پشتی دچار آسیب شده علت را پرسیدم، گفتند: معتادانی برای فرار وارد حیاط منزل شده و پلیس به دنبال آنان در را شکسته است، راستش برایم کمی عجیب و باورنکردنی بود از دست کارها و حرف‌هایشان خسته شدم و بالاخره عذرشان را خواستم.

وی توصیف کرد: بعد از کلی تماس که بی‌جواب می‌ماند می‌گفتند که گوشی را جا گذاشته یا پیام می‌دادند که داخل جلسه‌اند و بعداً تماس می‌گیرند؛ قرار شد که شنبه اسباب کشی کنند و شنبه برای تحویل کلید منزل رفتم ولی ظاهراً شب گذشته رفته بودند بدون اینکه کلید را تحویل دهند.

مال‌باخته در ادامه با اشاره به اینکه پرده و یک‌‌سری از خرده وسایلم نبود، تشریح کرد: چند باری برای کلید و پرده ام تماس گرفته و پیامک دادم ولی جوابی ندادند تا اینکه یک روز تماس گرفتند، پرسیدم: چرا بی‌خبر رفتید؟ سراغ کلید و پرده را گرفتم. پاسخ داد: پرده را جهت شست‌وشوبردم؛ به زودی برای تسویه مبلغ بدهی‌ خدمت می‌رسم.

صاحب‌خانه بیان کرد: خوشحال شدم ولی دلم طاقت نیاورد و بعد چند روز کلید خانه را عوض کردم. چندماهی گذشت و از احضاریه‌ای که به منزلم آمد فهمیدم حدود ۳۰ میلیونی بدهکاراند من هم قید کلید و بدهی را یک‌جا زدم.

وی ادامه داد: برای تعطیلات به همراه فرزندانم به منزل روستا رفتیم و پسرم جویای یکی از وسایل زینتی و قدیمی منزل شد. گشتیم ولی پیدایش نکردیم؛ ذهنم درگیر شد ترسیدم و جویای باقی وسایل شدم.

صاحب‌خانه افزود: قبلاً حس کرده بودم حجم وسایل کم شده به سراغ جهیزیه دخترم رفتم. بله! متاسفانه دیدم غذاساز، ساندویچ ساز و جالب اینکه از هر سرویسی یک تکه‌ای برداشته شده بود جهیزیه ای که هنوز اقساطش تمام نشده بود.

وی در ادامه افزود: بعد از کارشناسی پلیسهیچ علامتی از باز شدن در بدون کلید و با زور نبود و اگر کسی به قصد دزدی بیاید کل وسایل خانه را می‌برد من هم با راهنمایی پلیس از مستاجرم شکایت کردم.

صاحب‌خانه گفت: از آن‌جایی که نیمه‌های شب اسباب کشی کرده بودند همسایه ما مظنون شده و شماره ماشین را برداشته بود. از طریق شماره ماشین منزلش را پیدا کرده وحکم جلبش را به جرم خیانت درامانت گرفتم. هنوز پرونده‌ام در جریان است و موفق به دستگیری‌اش نشدم. جالب اینجاست که بنگاهی مورد نظر چیزی به‌عنوان وجود وسایل در منزل در قولنامه قید نکرده بود. و حتی به عنوان شاهد هم حاضر نشد. تا به حال چهار جلسه به دادگاه رفتم ولی متهم حاضر نشده است.

وی در پایان توصیه کرد: به کسی بیش از حد اعتماد نکنید و در نوشتن قولنامه دقت نمائید تا همانند بنده متحمل زیان نشوید.

بخش بزرگی از دعاوی و اختلافات مطرح در نظام قضایی کشور به این دلیل است که طرفین دعوا از قبل ادله کافی برای ادعاهای خود تدارک ندیده‌اند. یکی از این دلایل، اسناد رسمی هستند که در پیشگیری از اختلاف و حل‌وفصل آن نقش بزرگی برعهده دارند.

پلیس پیشگیری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، درخصوص اجاره منازل هشدار داد: مالکان و مستاجران باید نسبت به احراز وجود صحت و اعتبار مجوز قانونی بنگاه معاملاتی مرجوعه، تائید امضاء و اثر انگشت طرفین معامله توسط مسئول بنگاه معاملاتی، قید قلم خوردگی یا پشت نویسی یا حاشیه نویسی در سند، مشخصات اسناد مورد امانت در بنگاه و زمان استرداد آنان اقدام کنند.

 تصریح موضوع معامله با ذکر کلیه جزئیات و مشخصات آن در قرارداد، مشروع و قانونی بودن موضوع آن و انگیزه طرفین مطابق مفاد سند رسمی ان و اخذ تصویر مصدق از آن، ذکر وجه التزام( علاوه بر اجرای تعهد)، تعهدات، شروط و مسئولیت جبران خسارات و ضمانت های اجرای، عدم اجرای تعهد از سوی متعهد و یا درج شرط فسخ و … از دیگر هشدارهای پلیس بود.

انتهای پیام/۶۰۰/گ/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار