مقاوم سازی واحدهای مسکونی در استان متوازن نیست/ ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده در قزوین وجود دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 154266
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۶ - ۵:۰۴
معاون عمرانی استاندار قزوین:
شاخص : معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: در شهر قزوین حدود 500 هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد داریم که در مقابل زلزله مقاوم نیستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علی فرخزاد معاون عمرانی استاندار قزوین ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات مدیریت بحران برگزار شد با اشاره به پنجم دی ماه سالروز زلزله بم اظهار کرد: امسال در این ایام شاهد وقوع زلزله در کرمانشاه و مناطق مختلف کشور بودیم.

وی افزود: دو روزگذشته یک مانور زلزله ۶/۵ ریشتری را در یکی از مناطق قدیمی شهر قزوین برگزار کردیم که ارزیابی نقاط ضعف و قدرت دستگاه‌ها و آموزش نیروها از اهداف این مانور بود.

معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: هماهنگی دستگاه‌ها در زمان وقوع زلزله حرف اول را می‌زند و یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم عدم آموزش‌های لازم در شهروندان است.

این مسئول با بیان اینکه دسترسی برای امدادرسانی در محله‌های فرسوده دشوار بوده که یکی از آسیب‌ها به شمار می‌آید عنوان کرد: مردم باید نقاط امن ساختمان‌ها را شناسایی کنند تا در زمان وقوع زلزله در این مکان‌ها پناه بگیرند.

فرخزاد بیان کرد: در دنیا ۴۳ بحران و بلایای طبیعی شناخته شده که ۳۴ تا از این بلایا در کشور ایران وجود دارد و بین ۲۰ تا ۲۵ مورد از این بحران‌ها استان قزوین را تهدید می‌کند.

حداقل ۵۰ درصد از ساختمان‌های مسکونی استان در برابر زلزله مقاوم هستند

وی با بیان اینکه ایران دهمین کشور دنیا از نظر وقوع حوادث غیرمترقبه است تشریح کرد: قزوین بین استان‌های نهم و دهم کشور از نظر وقوع حوادث غیر مترقبه است.

معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: زلزله، آتش سوزی، رانش زمین، سیل، طوفان، ریزگردها و فرونشست زمین از بحران‌هایی است که استان قزوین را تهدید می‌کند و ممکن است برخی مواقع این بلایا باهم رخ دهد.

این مسئول عنوان کرد: حداقل ۵۰ درصد از ساختمان‌های مسکونی استان در برابر زلزله مقاوم هستند و ۵۰ درصد باقی مانده هم با تمهیدات دیده شده در برنامه ششم امیدواریم با مشارکت مردم و اعطای تسهیلات مقاوم سازی شوند.

فرخزاد افزود: یکی از نقاط ضعف این است که بازسازی‌ها به صورت متوازن صورت نگرفته؛ به گونه‌ای که بیشترین بازسازی را در منطقه الموت غربی و شرقی داریم در حالی که در منطقه طارم سفلی این اقدامات کمتر انجام شده است.

واحدهای مسکونی روستایی استان تا سقف ۵۰ میلیون تومان بیمه می‌شوند

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد از واحدهای آموزشی استان مقاوم سازی شده‌اند ابراز کرد: ۱۴۰۰ واحد آموزشی در استان داریم که در دهه اخیر ۹۰۰ واحد را مقاوم سازی کردیم.

معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: ۴ مرکز درمانی در شهر قزوین داریم که قدمت زیادی دارند که با احداث بیمارستان ۷۰۰ تخت خوابی سعی می‌کنیم این نیاز را بر طرف سازیم.

این مسئول با بیان اینکه قزوین از استان‌های پیش رو در امدادرسانی در زلزله کرمانشاه بود افزود: بنیاد مسکن قزوین به عنوان معین شهرستان گیلانغرب با ۲۰۰ روستا و شهر شناخته شده است.

فرخزاد با اشاره به اینکه در استان حدود ۱۳۵۰ هکتار بافت فرسوده داریم افزود: در شهر قزوین حدود ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد داریم که در مقابل زلزله مقاوم نیستند.

وی در پایان گفت: ۸۴ هزار واحد مسکونی روستایی استان را تا سقف ۵۰ میلیون تومان بیمه می‌کنیم که در کشور بی نظیر بوده  و در هیچ کجا انجام نشده است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار