مقررات شهروندی با فرهنگ بومی شهرهای ایران منطبق نیست
کد خبر: 117588
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
شهردار قزوین:
شاخص : شهردار قزوین با اشاره به اینکه قزوین به عنوان پایلوت طرح حقوق شهروندی انتخاب شده است،گفت: مقرراتی که داریم به نوعی ترجمه و کپی‌برداری از کشورهای دیگر بوده و با فرهنگ بومی ما منطبق نیست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مسعود نصرتی شهردار قزوین بعد از ظهر امروز در جلسه شورای اسلامی این شهر با اشاره به انعقاد تفاهمنامه راه‌اندازی کلینیک حقوق شهروندی در قزوین ،اظهار کرد: کلینیک حقوق شهروندی از جمله زیرساخت‌های اساسی مدیریت شهری است که وزارت دادگستری مسوولیت آن را بر عهده دارد.

وی افزود: متاسفانه بیشتر مقرراتی که داریم به نوعی ترجمه و کپی برداری از مقررات کشورهای دیگر بوده و به دلیل مطابق نبودن با فرهنگ بومی ما مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

شهردار قزوین با بیان اینکه قوانین و مقررات شهروندی باید مطابق با پیشینه فرهنگی قزوین باشد، ادامه داد: وقتی صحبت از حقوق شهروندی می‌شود نباید این حقوق کپی‌برداری از قوانین شهرهای دیگر باشد.

نصرتی با اشاره به اینکه قزوین به عنوان پایلوت حقوق شهروندی انتخاب شده است، ابراز کرد: حقوق شهروندی از نگاه مدیریت شهری یک نگاه دو سویه است که هم مردم باید به قوانین شهری آگاه باشند و هم مدیران شهری باید قوانین به روزی داشته باشند تا بتواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشند.

این مسوول خاطرنشان کرد: ما در مدیریت امور شهری به دنبال دموکراسی و استفاده از نظرات شهروندان هستیم اما متاسفانه قوانین پاسخگوی همه انتظارات مردم نیستند.

وی اضافه کرد: برای مثال ما از شعارهای بسیاری همچون ” شهروندان بزرگترین سرمایه‌های شهر”  یاد می‌کنیم اما در عمل به آن در سطح حداقل‌ها هستیم.

شهردار قزوین در ادامه گفت: زندگی واقعی و پویایی در شهرهای گذشته ما جریان داشت چراکه شهروندان در تک تک امور مربوطه دخالت داشتند و هر کس با گرفتن گوشه‌ای از کار در مدیریت شهری سهیم بود.

نصرتی افزود: اما با گذشت زمان، روز به روز با کپی‌برداری از قوانین کشورهای دیگر مشارکت مردم در مدیریت شهرها به صفر رسیده و با عوارض ناچیزی که از شهروندان می‌گیریم باعث کنار گذاشتن وظایف آن‌ها شده‌ایم.

این مسوول در پایان عنوان کرد: نتیجه عدم همخوانی قوانین با شرایط و فرهنگ بومی موجب شده تا امروزه شهروندان و مدیران از حقوق یکدیگر آگاهی نداشته باشند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار