ممنوعیت پرورش ماهی حاوی مالاشیت گرین در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60014
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۳
رئیس اداره دامپزشکی قزوین خبر داد
شاخص : رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: مصرف مالاشیت گرین به دلیل اثرات سرطانزايي و جهش زايي در استخرهای پرورش ماهی ممنوع شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، عیسی غیاث‌یزدی با اعلام اینکه کلیه ماهی‌های یکی از مراکز پرورش ماهی استان قزوین به دلیل استفاده از ماده سرطانزای مالاشیت گرین معدوم شد، اظهار کرد: مصرف مالاشیت گرین به دلیل اثرات سرطانزایی و جهش زایی و همچنین عدم دفع آن از بافت ماهی، بیش از ۲ دهه است که در بسیاری از نقاط دنیا ممنوع شده است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین در خصوص استفاده از این دارو در کشورمان گفت: در ایران استفاده از این ماده شیمیایی ممنوع است اما به رغم آن مالاشیت گرین در برخی مزارع پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.

این مسئول تصریح کرد: در این راستا برای جلوگیری و رصد میزان استفاده از ماده سرطان‌زای مالاشیت گرین، اداره‌ی دامپزشکی قزوین نسبت به نمونه‌برداری از مراکز تولید و پرورش آبزیان اقدام می‌کند که متاسفانه پس از انجام آزمایش‌های مربوطه شواهدی مبنی بر استفاده یکی از آبزی‌پروران، از این ماده سمی یافت شد.

غیاث‌یزدی خاطرنشان کرد: پرونده فرد متخلف به دلیل انتقال غیر مجاز ماهی و استفاده از مالاشیت گرین، برای پیگیری به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

وی اضافه کرد: پس از بررسی ابعاد موضوع، حکم به معدوم سازی کلیه ماهی‌های مذکور داده شد و معدوم‌سازی، با همکاری نیروی انتظامی با کارشناسان این اداره صورت گرفت.

انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار