منشاء بسیاری از پرونده های قضایی عدم کنترل خشم است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 159539
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
رییس کل دادگستری استان قزوین:
شاخص : رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: یکی از راه های پیشگیری در هر امری آن است که آثار و پیامد های منفی هر عملی را به افراد و جامعه منتقل کنیمچون قطعا افراد با دانستن پیامد های منفی اعمال خود کمتر مرتکب برخی جرائم می شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام والمسلمین قدرتی رییس کل دادگستری استان قزوین در همایش استانی پیشگیری از وقوع جرم با موضوع ایراد ضرب و جرح که در سالن ۲۹ فروردین لشگر ۱۶ زرهی قزوین برگزار شد، گفت: ایراد ضرب و جرح زیر مجموعه یک آسیب اجتماعی به نام خشونت است که برای کنترل آن ابتدا باید به تعریف درستی از آسیب اجتماعی و خشونت برسیم.

وی تصریح کرد: آسیب های اجتماعی مجموعه کجروی ها، انحراف ها، بی نظمی ها، مشکلات و ناهنجاری های معارض با ارزش های دینی، اخلاقی، انسانی و ملی است.

قدرتی افزود: پرخاشگری و خشونت در شمار آن دسته از پدیده های اجتماعی است که به رغم تنفر و بیزاری بشر از آن در تمامی ادوار زندگی بشر وجود داشته است.

این مقام قضایی در ادامه خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده خشونت ها به دو دسته خشونت های فیزیکی و خشونت های نرم تقسیم می شود که منشاء بسیاری از خشونت های فیزیکی، خشونت های نرم است که باید بیشتر به آن ها توجه شود.

ریس کل دادگستری استان قزوین کنترل خشونت های نرم را مهم برشمرد و افزود: مهم ترین خشونت های نرم هتک حرمت، تهدید، تحقیر، توهین، فحاشی و ناسزا، تمسخر، استهزا، افترا، غیبت، تهمت، تبلیغات سوء، ظلم و تبعیض می باشد که همه باید بیشتر به آن ها توجه کنیم تا منجر به خشونت های فیزیکی نشود.

قدرتی تصریح کرد: خشونت های فیزیکی ناشی از خشونت های نرم مانند قتل، ضرب و جرح، سوءقصد های سیاسی و کور، جنگ، تجاوز و عنف، زنا و لواط، تخریب، سرقت همراه با آزار، تصرف عدوانی، آشوب و اخلال در نظم، توطئه و فتنه گری، جنگ درون کشوری، اعتصابات سیاسی خشونت بار، شورش ها و درگیری های سیاسی، توطئه و جنگ های پارتیزانی علیه حکومت های ملی و مشروع، آدم ربایی و راهزنی می باشد.

وی یکی از مشکلات دستگاه قضایی را خشم دانست و بیان داشت: منشاء بسیاری از تشکیل پرونده ها در دستگاه قضایی به معنای عام خشونت و عدم کنترل خشم است که این موضوع در قشرهای مختلف و طبقات جامعه رو به افزایش است به گونه ای که خشونت ورزی و درگیری های ناشی از خشونت به معضل جدی برای جامعه تبدیل شده است که اگر مورد توجه قرار نگیرد آثار زیان باری را به دنبال خواهد داشت.

این مسئول عنوان کرد: یکی از راه های پیشگیری در هر امری آن است که آثار و پیامد های منفی هر عملی را به افراد و جامعه منتقل کنیمچون قطعا افراد با دانستن پیامد های منفی اعمال خود کمتر مرتکب برخی جرائم می شوند.

رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: کنار زدن غضب به واسطه بردباری نتیجه شناخت و ارزیابی صحیح انسان از خود است و یکی از راه های کنترل خشم و غضب در جامعه توجه به عظمت خدای متعال و آموزه های دینی است که لازم است خانواده ها در تربیت فرزندانشان و همچنین مسئولان بیشتر به این موضوع توجه نمایند.

وی در پایان تصریح کرد: اگر بخواهیم در هر کاری اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موفق باشیم، وحدت دوای درد آن زیر پرچم ولایت است و اگر ما مسئولان بتوانیم به یک وحدت برسیم می توانیم ریشه بسیاری از مشکلات، معضلات و آسیب های اجتماعی را از بین ببریم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار