مواد مخدر بیشترین جرم زندانیان قزوینی/ با اقدامات پیشگیرانه با روزه‌خواری برخورد می‌کنیم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 105731
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۳:۲۴
رئیس کل دادگستری قزوین عنوان کرد
شاخص : رئیس کل دادگستری قزوین با اشاره به اینکه پیشگیری به عنوان یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دستگاه قضا گفت: برخورد با افرادی که در ملاء عام روزه‌خواری می‌کنند با رعایت حدود قانون صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، جمال انصاری رئیس کل دادگستری قزوین صبح امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضاییه و شهادت شهید بهشتی با تاکید بر حقوق مردم به عنوان مهم‌ترین و حساس‌ترین امورات اظهار کرد: اقتضائات ایجاب می‌کند که قوه قضاییه تمام ظرفیت‌های خود را در راستای مطالبه‌گری‌های مردم به کار گیرد.

وی افزود: تدابیر مجموعه قضایی بر این بوده است که موانع خدمات‌دهی را کاهش داده و خدماتی با رویکرد بهتر، هزینه کمتر و نگاه تصریحی به مردم ارائه دهد.

این مسئول، امنیت نسبی حاکم بر استان را حاصل تعامل دستگاه‌های اجرایی و قضایی دانست و تصریح کرد: با توجه به افزایش سالانه مخاطرات حقوقی و خطاهای مردمی، دستگاه قضایی به تنهایی نمی‌تواند آسیب‌های اجتماعی را حل و فصل و تبدیل به فرصت کند.

رئیس کل دادگستری قزوین خاطرنشان کرد: نقش آفرینی دستگاه‌های قضایی و سایر دستگاه‌ها باید در جهت کاهش مشکلات مردمی و در کم‌ترین زمان اتفاق افتد چراکه تشخیص ناصحیح به جای تسهیل در کار موجب بروز معضلات دیگر می‌شود.

انصاری با بیان اینکه ناهنجاری‌های خرد نباید شکل عادی به خود بگیرد، تصریح کرد: شیب افزایش پرونده‌ها در دستگاه قضایی استان در سال‌های اخیر نسبت به سال‌های گذشته حدود ۷ درصد بوده که در برابر سایر استان‌های کشور وضعیت مطلوبی داریم اما برای استان قزوین این افزایش پرونده‌ها خوش‌یمن نیست.

وی با اشاره به اینکه ۷۳ درصد از پست‌های سازمانی دستگاه قضایی استان قزوین دارای متصدی و ۲۷ درصد بلاتصدی است، گفت: در حال حاضر دستگاه قضایی استان قزوین ۲۰۰ قاضی دارد که ۸ تا ۱۰ نفر از آنان خانم هستند.

این مسئول با تصریح بر اینکه بیش‌ترین جرم زندانیان استان در حوزه مواد مخدر بوده، عنوان کرد: سرقت، مطالبات مختلف اعم از چک‌های کیفری، حقوقی و .. از دیگر جرایم زندانیان هستند.

رئیس کل دادگستری قزوین با اشاره به اینکه پیشگیری به عنوان یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دستگاه قضا محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری دادگستری فعالیت‌های غیر مجاز در شبکه‌های اجتماعی را مدیریت می‌کند.

انصاری افزود: اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی مردم از دیگر سیاست‌های پایه‌ای دستگاه قضاست که در مکان‌های عمومی خصوصا مدارس اجرا شده است اما مردم نیز باید در این زمینه‌ها سطح آگاهی خود را بالا ببرند.

وی با تصریح بر اینکه نگاه دستگاه قضا به روزه‎خواری نگاه پیشگیرانه است، ابراز کرد: برخورد با افرادی که در ملاء عام روزه‌خواری می‌کنند با رعایت حدود قانون صورت می‌گیرد.

این مسئول در ادامه گفت: معاون راهبردی قوه قضاییه طرح اقتصاد مقاومتی را در راستای منویات رهبری را تنظیم کرده تا جاییکه با مکانیزه کردن امورات ۴۰درصد از مسائل به صورت سیستمی صورت می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری قزوین با اشاره به کاهش ۱۹ درصدی میانگین زمان دادرسی به پرونده‌های معمولی در سال۹۴، اظهار کرد: در سال جاری با ایده‌های کارشناسانه به دنبال کاهش بیشتر این میزان در پرونده‌های دادرسی هستیم.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار