موافقت انگلیس با پرداخت ۱٫۶ میلیارد دلار غرامت به بانک ملت پس از ۱۰ سال دعوای حقوقی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 190866
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
شاخص : به گزارش روزنامه فاینشال تایمز، بانک ملت ایران با دولت انگلیس، بر سر پرداخت یک میلیارد و ششصد میلیون دلار خسارت به این بانک ایرانی، به توافق رسیده‌اند.

به گزارش شاخص نیوز، بانک ملت ایران با دولت انگلیس، بر سر پرداخت یک میلیارد و ششصد میلیون دلار خسارت به این بانک ایرانی، به توافق رسیده‌اند.

این توافق خارج از دادگاه انجام شده و به جدال حقوقی ده ساله بین بانک ملت با دولت انگلیس بر می‌گردد.

ده سال پیش (۲۰۱۹ میلادی) انگلیس دارایی‌های بانک ملت را برای شش سال به اتهام حمایت از برنامه اتمی و موشکی ایران مسدود کرد.

خزانه داری انگلیس در آن سال دستور داده بود که نهادهای مالی بریتانیا با بانک ملت تبادلات مالی خود را قطع کند که در عمل بانک مالی را از سیستم مالی بریتانیا حذف کرد.

بانک ملت این تصمیم را به چالش کشید و در بهمن سال ۱۳۹۴ دیوان دادگستری اروپا رای داد که تصمیم اتحادیه اروپا برای انسداد دارایی‌های بانک ملت به اتهام حمایت از برنامه اتمی و موشکی ایران مبتنی بر شواهد کافی نبوده است.

این بانک در شکایت خود گفته بود که تحریم‌های دولت بریتانیا باعث ضربه خوردن به تبادلات و معاملات بین‌المللی این بانک شده و ضرر و زیان دیده است.

در نهایت امروز نماینده بانک ملت اعلام کرد ایران و بریتانیا بر سر تمام دعاوی مطرح شده و هزینه‌های قضایی به تفاهم رسیده‌اند.

شرایط و جزئیات این تفاهم محرمانه مانده است.

دیوان عالی انگلیس قرار بود از دیروز به مدت پنج هفته به شکایت بانک ملت رسیدگی کند اما دیوید فوکستون، نماینده وزارت خزانه‌داری خواستار تعویق دادگاه شد تا او بتواند “دستوری را از یک مقام عالی انگلیس ” دریافت کند.

بانک ملت ابتدا چهار میلیارد دلار خسارت می‌خواست که در جریان رسیدگی‌های بعدی در نهایت به یک میلیارد و ششصد میلیون دلار کاهش یافت.

گفته می‌شود بانک ملت برای پیشگیری از روند طولانی شکایت در دیوان عالی انگلیس به این تفاهم رسیده است.

منبع: ایران جیب

انتهای پیام/۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار