ایران جانبی

» موزه‌ای ایرانی که می‌خواهد درس زندگی بدهد + فیلم و تصاویر
کد خبر: 81889
تاریخ انتشار: 19 نوامبر 2015 - 10:30
شاخص : در موزه فقه و زندگی سعی شده احکام مهم و موردنیاز به صورت واقعی یا عکس نمایش داده شود و در کنار آن نیز حکم آن ذکر شود

شاخص نیوز:  شنیدن کی بود مانند دیدن؛ این ضرب‌المثل را وقتی بیشتر درک می‌کنیم که به موزه‌ها و یا آثار باستانی مراجعه کنیم و از نزدیک آنچه را شنیدیم، ببینیم، علی‌القاعده هر موزه‌ای برخی موضوعات و مقاطع تاریخی را پوشش می‌دهد و هر فردی با توجه به علایق خود به موضوعات خاصی علاقه‌مند است و بر همین اساس به موزه خاصی مراجعه می‌کند. قبلاً موزه زیاد رفته بودیم، اما این موزه تفاوت‌هایی با مابقی موزه‌ها داشت و همه‌چیز در آن وجود داشت؛ از حیوانات گرفته تا سکه‌های قدیمی و نمونک‌هایی (ماکت‌هایی) از اعمال حج و ظرف و ظروف قدیمی. همین تنوع و گستردگی موضوع نشان می‌داد که با نوع خاصی از موزه روبرو هستیم که با مدل‌های متعارف موزه تفاوت دارد. موزه‌ای که می‌خواهد کل زندگی یک فرد را به تصویر بکشد و حلال و حرام آن را مشخص کند.

در ابتدا از قسمت حیوانات موزه بازدید کردیم. در این قسمت تعداد زیادی از پرندگان، پستانداران، خزندگان و آبزیان را گذاشته و درباره اینکه گوشت هرکدام حلال یا حرام است، توضیحاتی نوشته بودند.

 

۱۳۳۹۶۰۱_۷۰۰

بسیاری از نمونه‌ها توسط مردم به موزه اهدا شده و برخی نیز خریداری شده‌اند، که پول بعضی این حیوانات به میلیون‌ها تومان می‌رسید و این در حالیست که این پول غیر از هزینه تاکسیدرمی و نگهداری از حیوانات است.

موزه ای ایرانی که می‌خواهد درس زندگی بدهد + فیلم و تصاویر

درباره بقیه حیوانات هم باید بگوییم که بیشتر پرندگان حلال‌گوشت بودند و البته سؤال ما این بود که مگر اسم همه پرندگان در آیات و روایات آمده که شما به‌راحتی می‌گویید این پرنده حلال‌گوشت است یا حرام گوشت که راهنما در پاسخ گفت: در روایات یا اسم پرنده آمده و تأکید شده که این پرنده حلال‌گوشت است یا شاخص‌هایی در این زمینه مطرح‌شده که به‌وسیله این شاخص‌ها می‌توانیم تشخیص دهیم که پرنده حلال‌گوشت است یا حرام گوشت. حاج‌آقا این شاخص‌ها را این‌گونه مطرح کردند که اگر پرنده‌ای چینه‌دان یا سنگدان داشته باشد یا بال زیاد بزند و یا تیغکی در پشت پایش وجود داشته باشد، حلال‌گوشت و در غیر این صورت حرام گوشت است که البته که اطلسی هم برای پرندگان ایران توسط مؤسسه موضوع شناسی احکام قم تهیه شده که حکم همه پرندگان ایرانی که حلال و حرام گوشت در آن مشخص شده است.

خاص‌ترین موزه ایران که می خواهد درس زندگی بدهد + فیلم و تصاویر

از حشرات هم نمونه‌های زیادی در موزه گذاشته وجود داشت؛ از پروانه و سوسک گرفته تا هزارپا و مل و … ما که هیچ‌وقت فکر خوردن این حشرات هم به ذهنمان خطور نکرده و احتمالاً هم نخواهد کرد، ولی گاهی آن‌ها را با دست می‌گرفتیم و … البته همه انواع حشرات پاک هستند ولی خوردن آن‌ها حرام است، به‌جز ملخ.

خاص‌ترین موزه ایران که می خواهد درس زندگی بدهد + فیلم و تصاویر

قسمت دیگری از موزه تابلوهایی وجود دارد که در آن به‌وسیله عکس بعضی از احکام را ذکر کرده بودند که چند نمونه از آن‌ها خیلی برای ما تکرار شده بود و در سطح شهر همیشه به چشم می‌خورد. مثلاً، از دیواری که روی آن نوشته‌شده بود: «لعنت بر پدر و مادر کسی که در این مکان آشغال بریزد» عکس گرفته‌شده بود. خب به نظر شما حکم این کار چیست؟ آیا کار درستی که کسی این جمله را بنویسد؟ در جواب مراجع جواب داده‌اند که نوشتن همچنین جمله‌ای جایز نیست و البته ریختن آشغال در جایی که خلاف قوانین است و یا موجب آزار دیگران می‌شود هم اشکال دارد.

تصویر دیگر تابلوی (جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود) است: اینکه آیا صاحب مغازه می‌تواند جنس فروخته شده را پس نگیرد که دراین‌باره نظر مراجع این است که نصب تابلو کفایت نمی‌کند و باید به مشتری بگوید، البته این مسئله فقط درباره اجناس معیوب بود و درباره اجناس سالم اگر فروشنده به مشتری بگوید که پس نمی‌گیرم، قاعدتاً حق با فروشنده است.

قسمت دیگر موزه درباره اشیایی است که سجده بر آن‌ها صحیح است و یا می‌توان بر روی آن‌ها تیمم کرد؛ اینجا هم نکته خاصی وجود داشت که باعث سؤال می‌شد و آن حضور چوب در بین مجموعه‌ای از سنگ‌ها است؛ آقای علوی در پاسخ به سؤال درباره صحیح بودن سجده روی چوب گفتند: سجده بر روی چوب صحیح است، اما نمی‌توان روی آن تیمم کرد و یا روی سرامیک‌هایی که لعاب دارند نمی‌شود تیمم کرد، چون در اصل ما بر روی سنگ تیمم نمی‌کنیم و بر روی لعاب تیمم می‌کنیم.

خاص‌ترین موزه ایران که می خواهد درس زندگی بدهد + فیلم و تصاویر

درباره اعمال حج هم سعی شده با نمونک‌هایی (ماکت) اعمال حج به تصویر کشیده شود و اعمال از اول تا آخر به تصویر کشیده شده بود و این نمونک‌ها برای بازدیدکنندگان از موزه نیزـ که اغلب دختران یک مدرسه راهنمایی بودندـ جذاب بود و عکس‌های زیادی از اعمال حج می‌گرفتند تا اعمال را بهتر به خاطر بسپارند.

خاص‌ترین موزه ایران که می خواهد درس زندگی بدهد + فیلم و تصاویر

بخش‌های دیگر موزه هم درباره مشروبات الکلی و مواد مخدر بود که شیشه‌های مشروب خارجی به نمایش درآمده و حکم حرمت نیز در کنار آن‌ها درج شده بود و برای اکثر بازدیدکنندگان، تازگی داشت؛ یا درباره ماهواره، سحر و جادو، لباس شهرت و … اتاقی درست کرده بودند که با نورپردازی‌ای که حس حرمت به انسان دست می‌داد، به نمایش گذاشته بودند.

خاص‌ترین موزه ایران که می خواهد درس زندگی بدهد + فیلم و تصاویر

خاص‌ترین موزه ایران که می خواهد درس زندگی بدهد + فیلم و تصاویر

در موزه سعی شده بود اغلب احکام مهم و موردنیاز به صورت واقعی یا عکس نمایش داده شود و در کنار آن نیز حکم آن ذکر شود؛ این موزه به همت و تلاش حجت‌الاسلام فلاح زاده و مؤسسه موضوع شناسی احکام و با مسئولیت حجت‌الاسلام علوی در قم تأسیس‌شده و بازدید از آن برای عموم رایگان است.

آنچه در این مطلب ذکر شد بخشی از موزه فقه و زندگی بود که برای دیدن سایر بخش‌های آن می‌توانید با مراجعه حضوری به شهر قم، خیابان آیت‌الله صدوقی، خیابان مالک اشتر، پلاک ۲۰۴، از دیدن این همه زیبایی و یادگرفتن احکام آن‌ها لذت ببرید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار