ایران جانبی

» موفق به کسب رتبه دوم مسابقات بین‌المللی شدم/ قرآن آرامش بخش لحظه‌های زندگی‌ام است
کد خبر: 187824
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
نخبه قرآنی روشن دل استان قزوین:
شاخص : نخبه قرآنی روشن دل استان قزوین گفت: حفظ قرآن را به تنهایی و با کمک گرفتن از کتاب قرآن از سال 85 آغاز و آبان ماه سال 88 به اتمام رسانده‌ام.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، اختتامیه چهارمین دوره مسابقات بین المللی حفظ قرآن کریم نابینایان جهان اسلام ۲۵ م فروردین ماه سال جاری درمصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.

در این دوره از مسابقات ۱۲ روشندل از کشورهای مصر، افغانستان، کامرون، لبنان، سوریه، هندوستان، نیجریه، عراق، توگو، پاکستان، ساحل عاج و جمهوری اسلامی ایران در رشته حفظ قرآن کریم به رقابت پرداختند.

سعید علی اکبری نخبه قرآنی و روشن دل استان قزوین به عنوان تنها نماینده جمهوری اسلامی ایران توانست در این دوره از مسابقات رتبه دوم را کسب کند.

در این مصاحبه دقایقی به گفت‌وگو با این نخبه  قرآنی استان پرداختیم …

علی اکبری در رشته کارشناسی ادبیات فارسی از دانشگاه پیام نور قزوین فارغ التحصیل شده و از ۲۵ سالگی حفظ قرآن را آغاز کرده است.

وی سال ۵۱ در روستای کلیشم از توابع روستای رودبار گیلان چشم به جهان گشود و در دو سالگی به همراه خانواده‌اش به قزوین مهاجرت کرد.

علی اکبری دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان خود را به علت نبود امکانات در قزوین، در شهر تهران گذرانده است.

این حافظ قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، می‌گوید: تا پایان دوران دبیرستان در تهران بودم که بعد از قبولی در دانشگاه پیام نور، به قزوین بازگشتم.

وی با بیان اینکه سال ۸۱ وارد دانشگاه شده است، ادامه می‌دهد: فضای دانشگاه بسیار خوب بود، من از آن زمان در کنار تحصیل و حفظ قرآن، مداحی را آغاز کردم.

علی اکبری بیان می‌کند: از تابستان سال ۸۱  قبل از اینکه وارد دانشگاه شوم با برنامه‌های آیه‌های زندگی در رادیو قرآن آشنا شدم و همین حرکت موجب شد برای حفظ قرآن انگیزه پیدا کنم.

وی می‌افزاید: برنامه آیه‌های زندگی حفظ موضوعی قرآن را در بر داشت و آن زمان مرحوم سید مهدی فاطمیان کارشناس برنامه بود؛ این برنامه تا جایی برایم جذاب بود که تصمیم گرفتم حفظ را آغاز کنم.

این حافظ قرآن اظهار می‌کند: حفظ قرآن را به تنهایی و با کمک گرفتن از کتاب قرآن از سال ۸۵ آغاز و آبان ماه سال ۸۸ به اتمام رسانده‌ام.

علی اکبری عنوان می‌کند: قبل از آشنایی با برنامه آیه‌های زندگی رغبت چندانی به حفظ آیات قرآن نداشتم تا جایی که به خاطر دارم برای شرکت در مسابقات حفظ آیات کوتاه هیچ تمایلی نداشتم.

این حافظ قرآن ادامه می‌دهد: این برنامه، قرآن را برایم جذاب کرد به طوری که همان اوایل با شروع حفظ توانستم چندین جایزه از قبیل نوار ترتیل و سی دی قرآنی دریافت کنم.

وی خاطرنشان می‌کند: تاکید کارشناس برنامه بر این بود که شکرانه این برنامه این است که وارد حفظ کل قرآن شوم و همین تاکید جرقه‌ای برای آغاز حرکتم شد.

وی در خصوص شرایط تحصیلات دانشگاهی ابراز می‌کند: درس خواندن با شرایط روشن دلی مقداری برایم سخت بود اما به حمدالله سال ۸۵-۸۶ توانستم فارغ التحصیل شوم.

علی اکبری ادامه می‌دهد: یک سال قبل از اینکه فارغ التحصیل شوم، حفظ قرآن را شروع کردم و با شرکت در جلسات قرآنی روز به روز انگیزه بیشتری می‌گرفتم.

این حافظ قرآن می‌گوید: دوستانم در جلسات قرآنی و پدر و مادرم مشوق اصلی‌ام بودند تا بتوانم مسیرم را ادامه دهم به طوری که در یک دوره به حدی ذوق و شوق برای حفظ داشتم که جای تعجب برای استاد برنامه رادیو شد.

علی اکبری با بیان اینکه طی ۴سال توانسته است حافظ قرآن شود، می‌گوید: یک سال بعد از حفظ و از سال ۸۹ شرکت در مسابقات را آغاز کردم.

وی عنوان می‌کند: سال ۹۰ در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در قم حائز رتبه اول، ۴سال پیاپی موفق به کسب رتبه عالی ممتاز در مسابقات اوقاف و کسب رتبه‌های اول و دوم در مسابقات سازمان تبلیغات شدم.

علی اکبری بیان می‌کند: در سطح مسابقات بین‌المللی نیز اولین بار در کشور ترکیه به عنوان نماینده ایران حاضر شدم که توانستم رتبه پنجم را کسب کنم.

این حافظ قرآن ادامه می‌دهد: در مسابقات اخیر بین‌المللی که در تهران برگزار شد هم به عنوان تنها نماینده کشور در بین ۱۲ کشور در رشته نابینایان، توانستم رتبه دوم را کسب کنم.

علی اکبری اضافه می‌کند: مجموعا ۸۴ نماینده از کشورهای مختلف در رشته حفظ کل در مسابقه شرکت داشتند.

وی در خصوص سطح مسابقات می‌گوید: مسابقات در سطح بالایی برگزار شد و راه یافتگان برخی از کشورها بسیار مسلط و توانمند بودند اما از نظر صوت و لفظ نیاز به تمرین بیشتری داشتند.

وی می‌افزاید: بعد از کسب این رتبه احساس بسیار خوبی داشتم چراکه توانستم به  بزرگترین هدفم که همان شرکت در مسابقات بین المللی سطح بزرگسالان بود، نزدیک شوم.

علی اکبری ادامه می‌دهد: موجب افتخارم است که توانستم به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران رتبه خوبی را کسب کنم.

این حافظ قرآن یادآور می‌شود: امسال چند روز قبل از شرکت در مسابقات بین‌المللی؛ پدرم را از دست دادم و کسب این رتبه در آن شرایط موجب تسکین حالم شد، با وجود شرایط روحی بسیار سخت اما به حمدالله توانستم رتبه خوبی کسب کنم.

وی می‌افزاید: شرایط بسیار سختی داشتم و بعد از مراسم تشییع پدرم برای شرکت در مسابقات نیمه نهایی در تهران حاضر شدم و مجدد برای برگزاری مراسم هفتم به قزوین بازگشتم و بعد از آن برای برگزاری مسابقات فینال به تهران رفتم.

وی با بیان اینکه اواخرسال ۹۳ ازدواج  کرده است، می‌افزاید: آشنایی و ازدواج با یک همسر خوب، متدین و قرآنی بهترین برکتی بود که انس با قرآن به زندگیم بخشید و زیبایی داد و اکنون در کنار همسرم خیلی احساس خوشبختی می‌کنم.

علی اکبری با بیان اینکه همسرش از نظر جسمی هیچگونه معلولیتی ندارد، اظهار می‌کند: از طریق خانواده بردارم با همسرم آشنا شدم؛ بعد از آشنایی و صحبت کردن متوجه شدیم که از نظر اخلاق، رفتار و عقاید بسیار به هم نزدیک هستیم.

وی ادامه می دهد: از همان زمان کودکی یاد گرفتم که مانند انسان‌های عادی و بدون اتکا به دیگران زندگی کنم و سعی می‌کنم رفتار و معاشرتم را با دیگران تطبیق دهم.

این حافظ قرآن با اشاره به تاثیر قرآن در زندگی می‌گوید: قرآن موجب تسکین دل، مهربانی، اخلاق نیکو و در یک کلام دوری از شیطان می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: زمانی که قرآن وارد خانه می‎شود، تمام اموری که شیطان در راس آن‌ها قرار دارد از خانه خارج خواهند شد؛ با قرآن تمام امور کینه، دشمنی، قهر، خشم و اختلاف کنار می‌رود.

علی اکبری تصریح می‌کند: نگاه قرآنی به زندگی پایداری می‌دهد و یک خانواده با نگاه قرآنی می‌توانند تا بهشت همسفر باشند.

این حافظ قرآن می‌گوید: قرآن موجب تسکین دلم می‌شود و سعی می‌کنم با تمام آیات آن ارتباط برقرار کنم اما به تلاوت سوره عادیات علاقه بسیاری دارم چراکه در فضایل آن آمده است، اگر کسی بر خواندن این سوره مداومت کند با امیر المومنین( ع ) محشور خواهد شد.

وی ابراز می‌کند: در کنار قرآن، ذاکر اهل بیت هم هستم و سعی می‌کنم زندگی‌ام را براساس سبک زندگی اهل بیت(ع) قرار دهم اما در زمان گرفتاری ناخودآگاه به حضرت رقیه(س) و موسی بن جعفر(ع) متوسل می‌شوم.

وی با بیان اینکه به همه توصیه می‌کنم قرآن را رفیق خود قرار دهند، ادامه می‌دهد: قرآن خواندن موجب آرامش روح، روان و زندگی انسان می‌شود؛ قرآن و اهل بیت(ع) جدا از هم نیستند و ما نیز نباید خود را جدا از این دو گوهر گرانب‌ها بدانیم.

این حافظ قرآن بیان می‌کند: اگر ما با قرآن  و اهل بیت انس بگیریم تا ابد در نورانیت قرار خواهیم گرفت و هیچگاه وارد ظلمات نخواهیم شد.

وی در پایان می‌گوید: بزرگترین آرزویم این است که در آینده بتوانم نفر اول مسابقات حفظ کل بین‌المللی در سطح بزرگسالان شوم.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار