موهبتی الهی به نام دختر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 66233
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲
شاخص : خانه ای که در آن دخترانی وجود داشته باشند، هر روز دوازده برکت از آسمان بر آن خانه نازل می شود و رفت و آمد ملائکه از آن خانه قطع نمی شود و برای پدر در هر شب و روز، عبادت یک سال را می نویسند.

سرویس فرهنگی شاخص-یکی از برگه های زرین در کارنامه اسلام مبارزه این آیین الهی با فرهنگ جاهلی و غیر انسانی تحقیر دختران و زنده به گور کردن آنان توسط برخی قبائل عربی است. این پدیده آن چنان از منظر اسلام زشت بوده است که خداوند در قران آیاتی را به این امر اختصاص داده است از جمله آیه ۸ و ۹ سوره تکویر که طی آن یکی از حسابرسی های خداوند را در روز قیامت پرسیدن از موضوع زنده به گور کردن دختران اعلام می کند: وَإِذَا الْمَوْؤُودَهُ سُئِلَتْ، بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ (و چون از دختر زنده به گور شده پرسیده شود که به کدامین گناه کشته شده است؟)

اهل بیت علیهم السلام مخصوصا نبی مکرم اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ نیز به تبع قران شریف، در مبارزه با این فرهنگ جاهلی و احیای کرامت انسانی دختران و زنان، تلاش وافری مبذول داشتند و تعالیم و آموزه هایی را در این زمینه عرضه داشتند. آنچه در زیر از نظر می گذرانید، بخشی از این آموزه ها و احادیث است:
رسول اعظم صلی الله علیه و آله فرمودند:
ـ بهترین فرزندان شما دختران هستند . (بحار الانوار ، ج ۱۰۱ ، ص ۹۲)
ـ دختران پوشیده و محجبه خوب فرزندانی هستند. هر کس یکی از این دختران را داشته باشد خداوند آن دختر را برای او پوشش و حجابی از آتش قرار می دهد و هر کس دو تا از آنها را داشته باشد خداوند او را به خاطر آن دو وارد بهشت می کند. (بحار الانوار ، ج ۱۰۱ ، ص ۹۱)
ـ از مبارکىِ زن این است که فرزند نخست او، دختر باشد. (مستدرک الوسائل، ج ۱۴ ص ۳۰۴)
ـ کسی که از بازار هدیه ای بخرد و آن را برای خانواده‌اش ببرد، مانند کسی است که صدقاتی را برای افراد مستمند می‌برد، پس باید هنگام تقسیم هدیه دختران را مقدّم بدارد؛ زیرا کسی که دخترش را شاد کند، مانند آن است که برده ای از فرزندان حضرت اسماعیل ـ علیه‌السلام ـ را خریده و در راه خدا آزاد کرده است. (وسائل الشّیعه، ج ۱۵، ص ۲۲۷)
ـ هر کس سه خواهر یا سه دختر شایسته داشته باشد و به آنان نیکی و احسان نماید، من و او در بهشت همانند این دو انگشت (اشاره به انگشتان سبّابه و وسطی) در کنار یکدیگر خواهیم بود. راوی پرسید: ای رسول خدا! اگر دو نفر سرپرستی شوند، چه؟ فرمود: همان پاداش را دارد. راوی پرسید: اگر یک نفر سرپرستی شود، باز هم همان پاداش را دارد؟ فرمود: آری. (بحارالانوار، ج ۱۰۱، ص ۱۰۰)
ـ هدایا را در میان فرزندان به عدالت تقسیم کنید. اگر من می‌خواستم فضیلتی را (در تقسیم هدیه میان دختر و پسر) در نظر بگیرم، دختران را (در دادن هدیه) مقدّم می‌داشتم. (نهج الفصاحه، ح ۱۷۲۸)
ـ بهترین فرزندان، دختران هستند. هر کس یک دختر را سرپرستی کند، خداوند متعال او را از آتش دوزخ دور نگه می‌دارد و آن کس که دو دختر را سرپرستی کند، خداوند او را داخل بهشت می‌کند و کسی که سه دختر، یا سه خواهر را سرپرستی کند، جهاد در راه خدا و صدقه دادن از او برداشته می‌شود. (بحارالانوار، ج ۱۰۱، ص ۹۱٫)
ـ چه فرزند خوبی است دختر! هم پرمحبّت است، هم کمک کار، هم مونس است و هم پاک و پاک کننده. (بحارالانوار، ج ۱۰۱، ص ۹۸)
ـ چون شب معراج از سدره المنتهی گذشتم، از جانب پروردگار خطاب آمد:
ای محمّد! به دختردارها بگو بر این نونهالان غمگین و دلتنگ نباشند، من همان گونه که آنان را آفریدم، خود روزی شان را می دهم. (وسائل الشّیعه ج ۱۵، ص ۱۰۳)
ـ خانه ای که در آن دخترانی وجود داشته باشند، هر روز دوازده برکت از آسمان بر آن خانه نازل می شود و رفت و آمد ملائکه از آن خانه قطع نمی شود و برای پدر در هر شب و روز، عبادت یک سال را می نویسند. (جامع الاخبار، سبزواری، ص ۲۸۵)
ـ در حدیثی نقل شده است که به رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله خبر دادند، خداوند به وی دختری عطا کرده است؛ حضرت نگاهی به اصحابش کرد، آثار ناخشنودی را در چهره آنان نمایان دید. لذا فرمود: این، چه حالتی است که در شما می‌بینم؟ خداوند گُلی به من داده است که آن را می‌بویم و (اگر نگران روزی او هستید) روزی او با خداست. (وسائل الشّیعه ج ۱۵، ص ۱۰۲)
ـ آن حضرت در برخورد با دخترش فاطمه ـ علیهاالسلام ـ همگان را به حیرت وامی‌داشت. دست دخترش فاطمه را می‌بوسید و می‌فرمود: پدرش فدای او باد. (امالی، صدوق، ص ۱۴۱)
ـ و زمانی که حضرت عازم سفر بود فاطمه (علیهاالسلام) آخرین کسی بود که پیامبر از او خداحافظی می‌کرد و در بازگشت نیز زودتر از هر کسی به دیدن وی می‌رفت و می‌فرمود: «بوی بهشت را از دخترم فاطمه استشمام می‌کنم. (فرائد السّمطین، ج ۲، ص ۶۱)

امام صادق علیه السلام فرمود:
ـ پسران، نعمت خداوند هستند ولی دختران، حسنات الهی می باشند. خداوند از نعمت سؤال می کند و به حسنات پاداش می دهد. (وسائل الشّیعه، ج ۲۱، ص ۳۶۷)
ـ هنگامی که دختری به دنیا می آید، خداوند فرشته ای را مأمور می کند تا بال خود را بر سر و سینه نوزاد دختر بگستراند و بگوید: او دختری ناتوان و ضعیف است؛ هر کس او را کمک کند، تا روز قیامت مورد توجّه خداوند خواهد بود. (وسائل الشّیعه، ج ۲۱، ص ۱۰۵)
امام رضا علیه السلام می فرماید:
ـ خداوند بر زنان و دختران مهربان تر است تا بر مردان و پسران. (وسائل الشّیعه، ج ۱۵، ص ۱۰۴)

امام هادی علیه السلام:
ـ  گاه می شد افرادی از امامان علیهم السلام برای داشتن فرزند پسر دعایی طلب می کردند، امّا آن بزرگواران  دختر را برای آنان می پسندیدند. به عنوان نمونه در حدیثی آمده است:
یحیی بن زکریا ـ از اصحاب امام هادی ـ علیه السلام ـ نامه ای به آن حضرت نوشت و عرض کرد: همسرم باردار است، دعا کن خداوند پسری روزی ام گرداند! امام در پاسخ او نوشت: «چه بسا دختری که از پسر بهتر است.» (سفینهالبحار، ج ۱، حرف «باء»)

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش
منبع:مشرق

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار