نابودی بیش از ۲میلیون هکتار جنگل های زاگرس و ۴۵هزار هکتار از گونه های شمشاد ایرانی در چند سال اخیر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 95977
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۳:۵۸
رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران خبر داد:
شاخص : رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران با اشاره زمین خواری به عنوان مشکلات تخریبی دیگر بیان کرد: بیش از سه برابر ظرفیت زاگرس توسط چرای دام‌ها تخریب می‌شود و تا معیشت و اشتغال روستاییان تامین نشوند نمی‌توانیم جنگلها را نجات دهیم.

.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، هادی کیادلیری رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران صبح امروز در مراسم بزرگداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری که در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی برگزار شد، با بیان اینکه شریعت و طبیعت دو مقوله مهم درمنابع طبیعی محسوب می‌شوند، اظهار کرد: توجه به منابع طبیعی به شکل‌های مختلف در آموزه‌های مذهبی و فرهنگی روایت شده است.

رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران با اشاره به توسعه پایدار خاطرنشان کرد: توسعه پایدار به معنای استفاده برابر هر نسل از طبیعت است.

معاون دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات افزود: متاسفانه در حال حاضر رفتار با منابع طبیعی در مسیر اخلاقی نیست و هیچ کشوری با منابع طبیعی تخریب شده به توسعه نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه مسائل منابع طبیعی صرفا مسائل فنی نیست، خاطرنشان کرد: مشکلات محیط زیستی رابطه مستقیمی با اجتماع دارد و هر گونه تخریب در آن موجب اعتراض مردم می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: بحران‌های پیش رو مانند آلودگی آب و هوا، ریزگردها و تخریب پوشش گیاهی نشان دهنده وضعیت قرمز و نامناسب منابع طبیعی است.

کیادلیری با اشاره به اینکه منابع طبیعی تضمین کننده حیات بشری است، بیان کرد: حدود یک میلیون هکتار از جنگلهای زاگرس و ۴۵ هزار هکتار از گونه های شمشاد ایرانی در دو سال اخیر از بین رفته اند که این امر بسیار نگران کننده است.

رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران خاطرنشان کرد: فرسایش خاک، سیل، افزایش دما و کاهش بارندگی از خطرهای پیش روی آیندگان است.

معاون دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه پوشش گیاهی کمتر از ۷ درصد کشور را تشکیل می‌دهد، عنوان کرد: کشور ایران در رتبه پنجم از لحاظ بیابان زایی قرار دارد که وضعیتی نگران کننده ای است.

این مسئول با اشاره به قابلیت حفظ منابع آبی در جنگل‌ها، تصریح کرد: هر هکتار جنگل ۵۰۲ هزار متر مکعب آب را در خود حفظ می‌کند و موجب مهار ۷۰ تن گردو غبار در فضا می‌شود که باید روی این منابع ارزش‌گذاری کرد.

کیادلیری با تاکید بر اینکه در ایران به منابع اولیه جهت تولید بی‌توجهی می‌شود، توضیح داد: گاهی اوقات شخم زدن جنگل‌ها به منظور کاشت گندم صورت می‌گیرد که تولید آن ارزش تخریب جنگل را ندارد.

وی با بیان اینکه یخچال‌های باستانی شمال کشور در حال نابودی است، اذعان داشت: در کشور به صورت سنتی از منابع طبیعی استفاده می‌شود در حالی که جایگزینی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.

رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران اضافه کرد: یکی از آن عوامل تهدید منابع طبیعی کمبود تعصب و وابستگی به سرمایه‌های ملی از جانب مردم است که منجر به تخریب این سرمایه‌ها می‌شود.

معاون دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه توسعه در بستر فرهنگی هر جامعه‌ای تعریف می‌شود، گفت: توسعه باید از اصلاح فرهنگ‌های غلط رایج در جامعه آغاز شود.

کیادلیری با اشاره زمین خواری به عنوان مشکلات تخریبی دیگر بیان کرد: بیش از سه برابر ظرفیت زاگرس توسط چرای دام‌ها تخریب می‌شود و تا معیشت و اشتغال روستاییان تامین نشوند نمی‌توانیم جنگلها را نجات دهیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار