مراکز درمانی خصوصی در قزوین از اجرای قانون ارتقاء بهره‌وری پرستاران شانه خالی می‌کنند
کد خبر: 100373
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۴
رئیس نظام پرستاری استان قزوین:
شاخص : رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه پرستاران رغبتی به کار در بیمارستان و مراکز خصوصی ندارند گفت:متاسفانه عدم اجرای قانون ارتقاء بهره‌وری در بخش خصوصی انگیزه پرستاران را کاهش داده‌است.

آرمین قناعت صبح امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به قانون ارتقاء بهره‌وری خدمات کارکنان بالینی نظام سلامت که از سال ۱۳۸۸ به تصویب رسیده است، اظهار کرد: شمول این قانون به کارکنان بالینی مراکز کشوری و لشگری و شاغلین بخش‌های دولتی و غیردولتی بر می‌گردد.

وی اضافه کرد: پرستاران، کاردان‌ها و کارشناس‌های اتاق عمل و بیهوشی، بهیاران و کمک بهیاران و مشمولین ماده ۱۶ قانون نظام پرستاری نیز شامل این قانون می‌شوند.

رئیس نظام پرستاری استان قزوین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در هفتمین سالگرد تصویب این قانون هستیم و با وجود پیگیری‌های متعدد متاسفانه هنوز در بیمارستان‌های خصوصی قانون ارتقاء بهره وری اجرایی نشده است.

این مسئول با بیان اینکه عدم اجرای این قانون انگیزه پرستاران در بخش خصوصی را کاهش داده است، ابراز کرد: سازمان نظام پرستاری معتقد است عدم اجرای قوانین مرتبط به حوزه پرستاری باعث ایجاد موانع خدمتی پرستاران می‌شود.

قناعت اذعان داشت: متاسفانه وضعیت پرداختی‌ها در بخش خصوصی اصلاً قابل قبول نیست و نکته جالب اینکه در شهرستان‌ها اختلاف فاحش دریافتی میان پرستار بخش خصوصی و دولتی وجود دارد.

وی با بیان اینکه پرستاران رغبتی به کار در بیمارستان و مراکز خصوصی ندارند، گفت: این در حالی است که حقوق پرستاران شاغل در بخش خصوصی نسبت به پرستاران در بخش دولتی بیشتر یا برابری دارد.

رئیس نظام پرستاری استان قزوین تصریح کرد: توقع بیماران در بخش خصوصی به دلیل پرداخت هزینه چند برابری نسبت به بخش دولتی، امکانات و خدمات با کیفیت‌تر است اما متاسفانه با به کارگیری پرستاران کمتر در بخش‌ها به نسبت بیماران و پرداختی‌های کم این مهم اتفاق نمی‌افتد.

این مسئول یادآور شد: به دلیل اینکه ابزار نظارتی “پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران” هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، گاها شاهد هستیم که نیروهای غیرمتخصص در این مراکز به کار گرفته می‌شوند.

پرستاران بر اجرای قوانین توسط مسئولین پافشاری می‌کنند

قناعت با بیان اینکه مطالبات جامعه پرستاری تنها اجرای قانون است تاکید کرد: جامعه پرستاری با تمام کاستی‌ها و تبعیض‌ها از کیفیت خدمات رسانی به بیماران کم نکرده و بر اساس منشور اخلاقی سازمان نظام پرستاری در تمام روزها و ساعت‌ها خدمت رسانی می‌کند.

وی تشریح کرد: در سطح کشور مکاتبات و جلسات مختلفی جهت اجرایی شدن این قانون در بیمارستان‌های خصوصی توسط وزارت بهداشت و رفاه انجام شده و چندین بار توسط معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی ابلاغ مجدد و الزام شده است.

رئیس نظام پرستاری استان قزوین ادامه داد: در سطح استان طی جلساتی با اداره کار و رفاه اجتماعی مستندات قانونی را ارائه داده‌ایم و خواستار الزام به اجرای قانون شده‌ایم.

این مسئول بیان کرد: جامعه پرستاران می‌توانند با طرح شکایت در هیئت حل اختلاف اداره کار استان قزوین حکم به الزام اجرای قانون بگیرند و در سال‌های که قانون از زمان ابلاغ آیین نامه اجرایی به مرحله اجرا در نیامده طلب مابه التفاوت کنند.

مراکز درمانی بخش خصوصی در قزوین  از اجرای قانون ارتقاء بهره‌وری شانه خالی می‌کند

قناعت خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی قزوین، مدیریت درمان تامین اجتماعی استان و مرکز فوریت‌های پزشکی استان قزوین قانون ارتقاء بهره‌وری را اجرا کرده‌اند و در حال حاضر فقط بیمارستان و مراکز درمانی شبانه‌روزی خصوصی از اجرای آن شانه خالی می‌کنند.

وی در پایان با بیان مشخص نبودن دلایل بیمارستان‌های خصوصی برای عدم اجرای قانون، گفت: سازمان نظام پرستاری قزوین از تمام ظرفیت‌ها جهت اجرای قانون ارتقاء بهره وری در بیمارستان‌های خصوصی استفاده خواهد کرد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار