عید نوروز احیا کننده آئین دید و بازدید است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 97184
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۲
مراسم گرامیداشت آئین نوروز مطرح شد؛
شاخص : در ایران باستان هر روز نامی داشته که هر گاه نام ماه و روز یکی می‌شد مردم جشن می‌گرفتند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص،  مراسم گرامیداشت آئین نوروز در فرهنگ اسلامی و تجلیل از استادان حافظ پژوه با حضور جمعی از استادان و مسئولین در سالن حوزه هنری پیش از ظهر امروز برگزار شد.

قاسم انصاری استاد پیشکسوت دانشگاه در حوزه ادبیات با اشاره به پیشینه نوروز، اظهار کرد: بیشتر تاریخ نویسان و صاحبان فرهنگ‌، موسس نوروز را جمشید پادشاه پیشدادی می‌دانند.

وی افزود: ایرانیان باستان عقیده داشتند که اهورا مزدا پیش از پدید آوردن جهان مادی جهان معنوی را آفرید و در آن صورت‌هایی از جهان هستی به وجود آورد.

انصاری با اشاره به کتابی در خصوص آئین زرتشت با عنوان “زند”، تصریح کرد: خدا عالم را در ۶ زمان آفرید که هر کدام نامی داشته و در هر زمان جشنی بر پا می‌کردند.

وی اضافه کرد: جشن فروردگان ۱۰ روز بوده که البته اقوام مختلف ایرانی در تعداد این روز با یکدیگر اختلاف داشتند.

سید اسماعیل قافله باشی استاد ادبیات دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین هم در این مراسم با اشاره به تمدن سه هزار ساله ایرانی‌ها، گفت: در ایران باستان هر روز نامی داشته که هر گاه نام ماه و روز یکی می‌شد مردم جشن می‌گرفتند.

وی با بیان اینکه باید به ایرانی و مسلمان بودن خود افتخار کرد، عنوان کرد: علاوه بر اعیاد مذهبی ایرانیان عید نوروز را که احیا کننده آئین دید و بازدید است، جشن می‌گیرند.

انتهای پیام/۷۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار