ایران جانبی

نان بی‌کیفیت همچنان در سفره‌های مردم خودنمایی می‌کند/ افزایش قیمت وزن نان را کاهش داد! - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 202479
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : علی رغم گرانی نان در قزوین در یک ماه اخیر اما مردم از کیفیت‌ها ناراضی هستند و تغییری در کیفیت خدمات اتفاق نیفتاده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، پس از گرانی بنزین اقلام مورد نیاز مردم با نوسانات قیمت همراه بوده و اکنون پس از گذشت چندماه از تعرفه جدید نرخ بنزین بسیاری از اقلام با قیمت‌های جدید عرضه می‌شود که جیب مردم توان خرید آن را ندارد.

نان هم از مهمترین موادغذایی مورد نیاز مردم است که گرانی آن بعد از تعرفه جدید بنزین، بر سر زبان‌ها افتاد که البته زمزمه‌های افزایش نرخ نان در قزوین در گذشته هم وجود داشت و هر بار که مردم به کیفیت پایین نان معترض می‌شدند، اتحادیه نانوایی‌ها این توجیه را داشت که به علت اینکه سال‌هاست نرخ نان در قزوین ثابت مانده و با هزینه‌ها تناسب ندارد لذا کیفیت هم مناسب نیست.

طی گزارش‌های متعددی که داشتیم، نانوایان مدعی بودند که اگر قیمت‌ها افزایش یابد قطعا کیفیت هم ارتقاء خواهد داشت چراکه با قیمت‌های فعلی نمی‌توانند هزینه‌ها را جبران کنند؛ علی رغم اینکه این صنف زحمتکش با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند و مطالبات به حقی دارند که دولت باید به آن رسیدگی کند اما مردم هم این حق را دارند که از نان سالم برخوردار باشند.

در شرایط کنونی که مردم وضعیت معیشتی خوبی ندارند با بالاتر رفتن قیمت نان حتی این غلات مورد نیاز روزمره هم از سفره‌های اقشار ضعیف و پایین جامعه رخت خواهد بست و در عین حال براساس تاکید کارشناسان غذایی نیز سلامت نان می‌تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کند و در مقابل کیفیت پایین نان که در ایران از استانداردهای مناسبی برخوردار نیست نیز عامل و زمینه‌ساز بسیاری از عارضه‌های جسمی است.

با این حال با کش و قوسی‌های فراوان بلاخره قیمت نان در استان قزوین در یک ماه اخیر افزایش پیدا کرده اما این سوال وجود دارد که آیا تغییری در کیفیت نان‌ هم رخ داده است؟ و سوال مهم این است که چرا با افزایش نرخ‌ها اکنون نظارتی بر افزایش کیفیت صورت نگرفته است و این مشکل تا کی ادامه دارد؟

نگاهی به قیمت‌های جدید نان در استان که افزایش ۲۵ تا ۴۰ درصدی داشته است، می‌اندازیم؛

نایب رئیس اتحادیه نانوایان استان قزوین درباره نرخ‌ جدید نان اظهار کرد: با موافقت مسئولان استان قیمت انواع نان یارانه‌ای افزایش پیدا کرد که از روز شنبه ۲۸ دی ماه سال جاری اجرایی شد و در مجموع قیمت انواع نان یارانه‌ای در قزوین بین ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

علیرضا سبزعلی پور افزود: با استناد به مصوبه کار گروه آرد و نان استان نرخ نان لواش ماشین یارانه‌ای با وزن ۱۴۰ گرم دو هزار و ۵۰۰ ریال، لواش ماشینی گرد پز با وزن ۱۷۵ گرم سه هزار ریال و نان سنگک یارانه‌ای با وزن ۴۰۰ گرم با قیمت ۱۰ هزار ریال تعیین شده است.

این مقام مسئول گفت: همچنین قیمت نان تافتان یارانه‌ای با وزن ۲۰۰ گرم با قیمت سه هزار و ۵۰۰ ریال و نان بربری یارانه‌ای با وزن ۵۱۰ گرم هشت هزار و ۵۰۰ ریال تعیین شده است که نانوایان باید به این موارد توجه کنند.

بعد از گرانی نان اکنون به میان مردم رفتیم تا از میزان رضایت آن‌ها از کیفیت نان جویا شویم و نظراتشان را در این زمینه بشنویم؛

پدر بازنشسته‌ای در گفت‌وگو با شاخص، اظهار کرد: من پدر سه فرزند هستم که با وضع کنونی معیشتی جامعه، تهیه اقلام مورد نیاز بسیار سخت و دشوار است و حال سوال من این است که چرا باید قیمت نان افزایش یابد اما همچنان کیفیت هیچ تغییری نکرده است؟

وی افزود: مسئولین پس از گرانی بنزین اعلام کردند که هیچ اقلامی گران نخواهد شد اما حال علاوه بر گرانی بنزین، اقلام مورد نیاز روزمره و همچنین نان گران شده است.

این شهروند قزوینی یادآور شد: به جهت اینکه بازنشسته هستم بیشتر خرید اقلام و همین طور خرید نان را برعهده دارم و از این رو همیشه باید نسبت به کیفیت نان به نانوایان انتقاد کنیم اما گوش شنوایی نیست؛ تقاضا دارم که مسئولین حداقل به این موارد رسیدگی کنند و به جای گران کردن نان طرح حمایتی از نانویان را اجرایی کنند تا نه مردم و نه نانوایان متضرر نشوند.

به یکی دیگر از نانوایی‌ها که در منطقه مینودر واقع شده سر می‌زنیم؛ خانم خانه‌داری که در صف انتظار است در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، بیان کرد: نانوایی بربری پز یارانه‌ای که در این منطقه قرار دارد متاسفانه نان بربری ساده را ۸۵۰ تومان و تخمه‌دار را ۱۲۵۰ تومان به فروش می‌رساند؛ متاسفانه نظارتی هم در این باره وجود ندارد و این سوء استفاده نانوایی علی رغم اعتراض مردم اتفاق می‌افتد.

وی افزود: ما انتظار داریم اگر هم گرانی‌ها برخلاف وعده‌هایی که دولت درباره عدم افزایش نرخ‌ها داده بود، اتفاق می‌افتد حداقل نظارتی وجود داشته باشد که در قبال هزینه‌ای که پرداخت می‌کنیم کالای باکیفیت را خریداری کنیم.

در یکی دیگر از مناطق شهر قزوین خانم سرپرست خانواری در مصاحبه با شاخص، اظهار کرد: سرپرستی فرزندانم را برعهده دارم و با مشاغل خانگی خرج زندگی را تامین می‌کنم اکنون با میزان یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و گرانی و کیفیت پایین نان‌ها با چه خوراکی شکم فرزندانم را سیر کنم؟ قادر به تامین بسیاری از موادغذایی موردنیاز رشد فرزندانم نیستم و اکنون حتی نان را هم باید به سختی تامین کنم.

آقای جوانی که مشغول سرد کردن سنگک داغ در یکی از نانوایی‌های سطح شهر بود در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، گفت: افزایش قیمت نان در این یک ماه اتفاق نیفتاده بلکه برخی از نانوایان به طور سرخود و بدون اعلام اتحادیه مدت‌ها قبل نان را با قیمت بالاتر به فروش می‌رساندند و نظارتی هم بر آن‌ها صورت نمی‌گرفت.

وی افزود: متاسفانه ناهماهنگی و عدم برنامه‌ریزی دولت در تنظیم بازار مشکلاتی را به وجود آورده که دامن‌گیر مردم شده است؛ دستگاه‌های نظارتی باید به طور جدی ورود کنند چراکه در آستانه پایان سال هستیم و تخلفات در بسیاری از کالاهای دیگر هم اتفاق می‌افتد.

علاوه بر همه این موارد با وضع معیشیتی بسیار دشوار که در بین مردم موج تندی پیدا کرده بعضی از افراد جامعه که فقط توان خرید نان را داشتند حال با گرانی این مواد غذایی نیز سفره کوچکتری خواهند داشت.

با گزارش میدانی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که همه‌ افراد جامعه خواستار کیفیت بهتری از نان‌ها هستند و از مسئولین درخواست دارند که به جای گران کردن نان باید طرح حمایت از نانوایی‌ها را اجرایی می‌کردند چراکه با گران کردن اقلام روزمره، سفره مردم خالی از مواد خوراکی و غلات همچون نان خواهد شد.

همچنین تشدید نظارت‌ها در ایام پایانی سال باید پررنگ‌تر اتفاق بی‌افتد تا این نارضایتی‌ها موج تندتری به خود نگیرد چراکه مطالبات مردم به حق است.

انتهای پیام/۱۷۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار