نباید به محیط زیست به عنوان کالایی لوکس بنگریم/ چاه‌های غیرمجاز عامل تهدید منابع آبی استان است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 110337
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۴:۵۲
استاندار قزوین:
شاخص : استاندار قزوین با اشاره به اینکه مصرف سالانه آب به منفی ۸۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است، گفت: چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های بیش از حد قانونی عامل این رشد منفی بوده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، فریدون همتی در نشست معاون رییس جمهور با اساتید، دانشجویان ، اعضای شورای اسلامی شهر و روستا ، تشکل های مردم نهاد و فعالان حوزه محیط زیست استان که در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: شرایط حاکم بر استان حاصل غفلت همگان از سیستم مدریت، نخبگان و تمام آحاد مردم است.

وی افزود: موقعیت‌های استان درحوزه‌های مختلف از جمله شاه‌راه مواصلاتی استان‌های همجوار، موقعیت‌های صنعتی و کشاورزی علاوه بر فرصت می‌تواند تهدیدی برای استان باشد که بخش مهمی از تهدیدات در حوزه محیط زیست است.

همتی با بیان اینکه توسعه به همراه خود تخریب نیز دارد، خاطرنشان کرد: در راستای حفاظت از محیط زیست باید نهایت تلاش را به کار برد تا خسارات را به حداقل رسانده و در جهت حفظ آن بکوشیم.

استاندار قزوین تصریح کرد: امروزه مشکلات  سلامت رابطه مستقیمی با محیط زیست و تخریب آن دارد و اگر محیط زیست مطلوب و استاندارد از دست دهیم به نوعی سلامت جامعه به خطر می افتد.

وی با بیان اینکه صنعت، زندگی و آب زیرزمینی استان در معرض تهدید است، اذعان کرد: نباید به محیط زیست به عنوان کالایی لوکس بنگریم بلکه باید با حمایت تمام آحاد جامعه یک جریان فرهنگی و اجتماعی در راستای حفظ از محیط زیست راه‌اندازی کنیم.

تشکل‌های مردم نهاد باید محور حرکت در راستای حفظ محیط زیست قرار گرفته شوند

همتی با اشاره به گسترش آموزش‌های همگانی در مهدکودک‌ها و مدارس تشریح کرد: نهضت‌های مستمر، مداوم و هوشمند می‌تواند از تحلیل و نابودی این منابع ارزشمند جلوگیری کند.

استاندار قزوین ابراز کرد: تشکل‌های مردم نهاد باید محور حرکت در راستای حفظ محیط زیست قرار گرفته و دولت نیز نهایت حمایت خود را به طور جدی  از این تشکل‌ها به عمل آورد.

وی با اشاره به بی توجهی به مسائل باغستان‌ها داشت:  متاسفانه با غفلت‌های صورت گرفته؛ این سرمایه عظیم به عنوان میراث فرهنگی واقتصادی دست خوش نابودی قرار است.

همتی با بیان اینکه امروزه انگیزه‌ای جهت نگهداری اقتصادی باغستان‌ها وجود ندارد، افزود: به دنبال این هستیم که با رویکرد حفظ باغات استان قزوین و  تامین نیازهای مردمی درجهت احیای باغات برآییم.

استاندار قزوین گفت: باید نگاهی جامع در جهت حمایت از باغستان‌ها داشته باشیم و همه مردم و مسئولین دراین مکانیزم کوشا باشند تا بتوانیم موانعی که بر سر راه حمایت از این منابع است را رفع کنیم.

وی اضافه کرد: مسئله مدیریت آب و تحول در آبیاری کشور به عنوان یکی از معضلات امروزی در مصرف آب کشاورزی است چراکه هم کشاورزی،اشتغال و معیشت و هم مصرف آب از اهمیت برخوردار هستند.

همتی با اشاره به اینکه مصرفسالانه آب به منفی ۸۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است، ابراز کرد: چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های بیش از حد قانونی عامل این رشد منفی بوده و  مردم باید بدانند که با مصرف زیاد امروز، آینده فردای فرزندان خود را به خطر می اندازند.

استاندار قزوین با بیان اینکه بیابان‌زایی از ۱۰ هزار هکتار در ۵۰ سال گذشته  به ۱۰۰ هزار هکتار امروزی رسیده است، خاطرنشان کرد: سرعت توسعه بیابان‌زایی به گونه‌ای است که مناطق کشاورزی و شهری و صنعتی را تهدید می‌کند و در حال تبدیل به کانون ریزگرد برای استان‌های البرز، قزوین و تهران است.

وی در پایان گفت: باید با آموزش همگانی به مردم در جهت استفاده محدود از منابع طبیعی برآییم و محیط زیست را در جهت زندگی مطلوب حفظ کنیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار