نبود زیرساخت‌های هنری در استان/ هفته خوشنویسی در شان قزوین برگزار نشد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 149036
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۴:۱۸
رییس انجمن خوشنویسی قزوین عنوان کرد
شاخص : رییس انجمن خوشنویسی قزوین با بیان اینکه توسعه نگارخانه‌ها نقش موثری در ارتقاء زیرساخت‌های هنری استان دارد گفت: متاسفانه قزوین زیرساخت لازم برای کارهای هنری را ندارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص،  محمدرضا نوروزیان رییس کانون معماران ایران در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز به مناسبت هفته خوشنویسی در خانه باستانی زعیم برگزار شد، اظهار کرد: قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی، تنها در حد یک شعار باقی مانده است چراکه در هفته خوشنویسی هیچ اثری از خوشنویسی در سطح شهر وجود نداشت.

نوروزیان از افتتاح نمایشگاه “خطاطان قزوین در عصر امروز” خبر داد و گفت: این نمایشگاه عصر امروز در خانه زعیم برگزار می‌شود که آثار نستعلیق و شکسته نستعلیق ۵ هنرمند برجسته استان را به نمایش می‌گذاریم.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه به مدت ۲ هفته دایر است افزود: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا هر روز یکی از اساتید در محل نمایشگاه حضور یابند تا علاقه‌مندان بتوانند از توضیحات آنان برخوردار شوند.

رییس کانون معماران ایران با اشاره به خوشنویسی به عنوان اعضای جدانشدنی در هنر معماری خاطرنشان کرد: در نظر داریم با برگزاری یک همایش ملی نقش خوشنویسی را مطرح کنیم چراکه علی رغم ارزش تاریخی آن سال‌هاست که هنر خوشنویسی از بین رفته است.

وی اضافه کرد: باید این هنر را برجسته کرده و به مردم بشناسانیم؛ اگر با این روال پیش برویم آثار خوشنویسی را فقط در موزه‌ها خواهیم داشت.

حمید نیرومند رییس انجمن خوشنویسی قزوین در ادامه با بیان اینکه توسعه نگارخانه‌ها نقش موثری در ارتقاء زیرساخت‌های هنری استان دارد اظهار کرد: متاسفانه  قزوین زیرساخت لازم برای کارهای هنری را ندارد.

وی با اشاره به اینکه تعداد نگارخانه ها متناسب با جمعیت نیست افزود: در سطح شهر به ۲۵ نگارخانه نیاز داریم این در حالی است که تنها ۲ نگارخانه در سطح شهر داریم.

نیرومند اضافه کرد:  باتوجه به اینکه تاکنون هیچ اقدامی در بحث نگارخانه‌ها صورت نگرفته است؛ کافه گالری‌ها می‎توانند به نوعی برخی کمبودها را جبران کنند و با فراهم کردن فضای صمیمیی و تعامل با هنرمندان نقش اثرگذاری در جایگاه اجتماعی داشته باشند.

وی تصریح کرد: متاسفانه با وجود اینکه شهر ما پایتخت خوشنویسی است اما در هفته خوشنویسی حتی یک بیلبورد هم به پاسداشت این هفته در سطح شهر نصب نشد.

نیرومند عنوان کرد: هفته خوشنویسی نباید به برگزاری دوره های آموزشی با حضور چند هنرآموز ختم شود بلکه دغدغه‌مندان هنر باید در این هفته شهر را پذیرای بازدیدکنندگان ملی و فراملی می‌کردند.

رییس انجمن خوشنویسی با اشاره به تاریخچه خوشنویسی در دوران سلجوقی ابراز کرد: کتابخانه تخصصی خوشنویسی یکی از نیازهای جدی شهر است زیرا با این امکان می‌توانیم منابع مورد نیاز را برای علاقه‌مندان فراهم کنیم.

 پایتخت خوشنویسی یک ظرفیت ملی و فراملی محسوب می‌شود

وی با اشاره به مهاجرت هنرمندان استان به استان‌ها و کشورهای دیگر گفت:  باید به مطالبات هنرمندان رسیدگی شود؛ چرا هنرمندان این شهر باید گریزان شوند در حالیکه سرمایه های بزرگی به شمار می روند.

نیرومند با بیان اینکه پایتخت خوشنویسی یک ظرفیت ملی و فراملی محسوب می‌شود، تصریح کرد: اگر مدیران فرهنگی به گستردگی این ظرفیت توجه کنند متوجه ضرورت آن در سطح شهر خواهند شد.

رییس انجمن خوشنویسی افزود: باید با برنامه‌ریزی اساسی زمینه برنامه‌های فراملی را در استان فراهم کنیم و با اجرای مراسمات خاص توجه بازدیدکنندگان منطقه‌ای، ملی و فراملی را به شهرمان جلب کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی این هنر در هفته خوشنویسی در شان قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی نیست.

نیرومند بیان کرد: مردم و مسوولین باید نسبت به مسائل فرهنگی شهر حساسیت نشان دهند؛ بحث نگارخانه و کافه گالری از وظایف مسوولان فرهنگی است.

وی ابراز کرد: پیشنهاد می‌کنم که دستگاه‌های مرتبط نظیر آموزش و پرورش و استانداری برای رسیدگی به موضوعات فرهنگی برای خود مشاور فرهنگی داشته باشند تا بتوانند در خصوص فعالیت‌های هنری در سطح استان راهنمایی و حمایت شوند.

رییس انجمن خوشنویسی تاکید کرد: اگر بخواهیم عنوان پایتخت خوشنویسی را حفظ کنیم باید نهادهای مرتبط ما یک مشاوره هنری داشته باشند.

وی در پایان با اشاره به نگاه اقتصادی آثار هنری خاطرنشان کرد: اگر نگاه اقتصادی به هنر داشته باشیم، تاثیر بسیاری در اقتصاد شهر، کشور و حتی منطقه خواهد داشت.

انتهای پیام/۱۰۰۳

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار