نبود مرکز پیوند کلیه در قزوین
کد خبر: 97982
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۰
شاخص گزارش می‌دهد
شاخص : بیماری کلیوی همانند بیماری‌های دیگر دردهای خاص خود را دارد اما آنچه یک بیمار کلیوی با آن روبروست جدای از درد و سختی بیماری، مشکلات اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی ناشی از آن است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ۱۰میلیون نفر در ایران به یکی از انواع بیماری‌های کلیوی مبتلا هستند که پیش‌بینی شده حدود ٩‌میلیون نفر از بیماری خود آگاهی نداشته و علاوه بر آن‌ باید تعداد مبتلایان به دیابت و فشارخون را نیز به افراد مستعد ابتلا به بیماری‌های کلیوی در کشور اضافه کرد.

بیماری کلیوی همانند بیماری‌های دیگر دردهای خاص خود را دارد اما آنچه یک بیمار کلیوی با آن روبروست جدای از درد و سختی بیماری، مشکلات اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی ناشی از آن است.

هزینه‌های بالای درمان، پیوند و تهیه داروها علاوه بر ضعف جسمانی امکان یک زندگی لذت‌بخش و عادی را از این بیماران گرفته است.

مشکل بیماران کلیوی در خصوص دیالیز و کمبود تعداد دستگاه‌های دیالیز نسبت به تعداد بیماران نیز مزید برعلت است.

پیوند کلیه به عنوان بهترین راه حل مشکل برخی بیماران برای داشتن زندگی باکیفیت است که بیمار با با صف‌های انتظار طولانی برای دریافت پیوند روبرو است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و سلامت شاخص‌نیوز، وقتی به مرکز دیالیز قزوین برای گزارش مراجعه کردم با خانواده‌ای روبرو شدم که پدر آن از بیماری نقص در کلیه رج می‌برد.

چند کلامی با دختر این خانواده هم‌کلام شدم؛ وی از غصه‌های خانواده و پدر بیمارش ‌می‌گفت و بیکاری ناشی از بیماری، خانه‌نشینی پدر ، بی‌پولی را از مشکلات عمده خانواده‌اش عنوان می‌کند.

 مسائل مــالی در این نوع بیمـاری‌ها، ۷۰ درصد مشکل بیماران را تشکـیل می‌دهند و ۳۰ درصد باقی مانده، مسائل اجتماعی و خانوادگی است.

در این خصوص با دکترعبدالله کشاورز مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین به گفت و گو پرداختیم.

این مسئول با اشاره به اینکه تعداد بیماران کلیوی در استان قابل‌اندازگیری نیست، اظهار کرد: برخی بیماری‌ها مانند فشارخون و دیابت یا عفونت‌های ادراری را می توان زمینه‎ساز بروز بیماری‌های کلیه به حساب آورد.

کشاورز با بیان اینکه ۴۵۰ بیمار دیالیزی خدمات خود را از مراکز تابع استان دریافت می‌کنند، اذعان داشت: این خدمات در همه بیمارستان‌ها اعم از دانشگاهی، تامین اجتماعی و بیمارستان آبیک به صورت رایگان انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به بیمارانی که نیاز به پیوند کلیه دارند، عنوان کرد: بیمارانی که با معرفی‌نامه برای جراحی به تهران منتقل می‌شوند و دارو دریافت می‌کنند ۵۷۰ نفر است.

این مسئول با اشاره به فقدان مرکز پیوند کلیه در قزوین، افزود: سازمان‌های ذی‌ربط درحال پیگیری دریافت موافقت وزارت بهداشت و درمان جهت راه‌اندازی مرکز پیوند کلیه در مرکز استان هستند.

کشاورز با بیان تجهیزات پزشکی مختص بیماران کلیوی در استان گفت: ۶۳ تخت، ۶۴ دستگاه دیالیز، ۱۴ پزشک و ۴۳ پرستار به بیماران دیالیزی قزوین در حال خدمت‌رسانی هستند که در ماه تعداد کل جلسات دیالیز به ۴۰۰۰ الی ۵۰۰۰ وعده می‌رسد.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به اینکه بیشتر این افراد میانسال و مسن هستند، عنوان کرد: علاوه بر بیماری‌های کلیه مانند کیست‌ها و عفونت‌ها، بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشارخون هم به نوعی کلیه را درگیر می‌کند.

وی ادامه داد: البته تغذیه نامناسب، مصرف بی‌رویه داروهایی چون انتی‌بیوتیک از دیگر علل بروز این بیماری بشمار می رود.

کشاورز با بیان اینکه کیفیت آب استان در حد متوسط کشوری است، عنوان کرد: کیفیت آب قزوین از نظر بروز بیماری همواره کنترل می‌شود تا این عوامل بیماری‌زا از بین رود یا به حداقل برسد.

۴۳۷۷۱۷

کلیه‌ها نیاز به مراقبت دائمی دارند

دکتر علی‌اکبر کرمی جراح، متخصص کلیه و مجاری ادراری در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار سلامت شاخص، با اشاره به اینکه کلیه‌ها نیاز به مراقبت دائمی دارند، اظهار کرد: عده‌ای از افراد به طور ارثی به این بیماری مبتلا هستند که نیاز به مراقبت ویژه دارند اما بقیه مردم با مصرف زیاد مایعات، کاهش نمک و مصرف معتدل پروتئین می‌توانند از بروز بیماری‌های کلیه پیشگیری کنند.

این مسئول اضافه کرد: در برخی مشاغل و ورزش‌های خاص که با تعرق زیاد و محیط گرم همراه است باید از میزان آب بیشتری استفاده کرد.

کرمی با اشاره به اینکه این بیماری ممکن است با علامت یا بی‌علامت باشد، افزود: افرادی که این بیماری به صورت ارثی در خانواده‌های آن‌ها وجود دارد می‌توانند با آزمایشات، سونوگرافی و عکس‌برداری در سنین پایین شناسایی و تحت درمان قرار گیرند.

متخصص کلیه و مجاری ادراری با اشاره به علائم بیماری کلیه در بدن، عنوان کرد: درد پهلو، مشاهده خون در ادرار، سوزش و تکرر ادرار، شب‌بیداری بیش از ۲ بار در یک شب، کاهش حجم ادرار، بوی نامطبوع و تغییر رنگ ادرار از علائم هشدار دهنده در این زمینه است.

وی با بیان درصد افراد مبتلا به این بیماری در جامعه، خبر داد: سنگ‌های ادراری در ۱۰ درصد افراد جامعه تشکیل می‌شود به طوری که از هر ۱۰ فرد یک نفر به این بیماری مبتلا است.

کرمی ادامه داد: ۳۰درصد افرادی که به فشار خون و دیابت مبتلا هستند دچار نارسایی کلیه می‌شوند؛ این افراد ۴_۵ درصد افراد جامعه را شامل می‌شود.

۸۳۳۹۱۰

این پزشک متخصص با اشاره به پیشرفت‌های علمی در خصوص درمان این بیماری، بیان کرد: تشخیص، اقدامات کلینیکی مانند آزمایشات، ارتقا سطح بهداشت، افزایش آگاهی، مراجعه و درمان به موقع در مراحل ابتدایی موجب بهبود شرایط یاد شده می‌شود.

متخصص کلیه و مجاری ادراری با اشاره به کیفیت آب استان، ابراز کرد: نوع آب در تشدید و کیفیت بیماری در افراد مبتلا هیچ تاثیری ندارد.

وی در پایان با بیان اینکه آقایان بیشتر به سنگ‌‎های ادراری مبتلا هستند، گفت: خانم‌ها به دلیل وجود یک سری هورمون‌ها کمتر به این بیماری دچار می‌شوند ولی در نارسایی کلیه هر ۲ جنس برابرند.

نکته پایانی اینکه، پیشرفت علم امکان درمان برخی بیماری‌ها را فراهم ساخته ولی افراد با رعایت نکات بهداشتی، ورزش، کنترل وزن و مواد غذایی مصرفی می‌توانند از بروز این بیماری پیشگیری کنند.

همچنین توجه و حمایت مسئولین در رفع مشکلات این قشر از بیماران موجب می‌شود تا علاوه بر تحمل درد و رنج بیماری دغدغه دیگر نداشته باشند.
آگاهی بخشی، نظارت بر کیفیت و آلودگی مواد مصرفی در کنترل بیماری موثرخواهد بود.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار