نجات کوهنوردان سرگردان در ارتفاعات شیزر طارم سفلی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 81640
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱:۱۵
مسئول پایگاه امداد و نجات هلال احمر کوگیر خبر داد:
شاخص : مسئول پایگاه امداد و نجات هلال احمر خبر داد: 5 کوهنورد مازندرانی که در ارتفاعات شیزر طارم سفلی گرفتار برف و کولاک شده بودند پس از 7 ساعت جستجوی گروه امداد و نجات کوگیر نجات یافتند.

صمد کوگیر چگینی مسئول پایگاه امداد و نجات هلال احمر منطقه کوگیر ساعاتی پیش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شاخص گفت:صبح روز شنبه ۵ کوهنورد سرگردان مازندرانی که در ارتفاعات شیزر طارم سفلی مسیر خود را گم کرده بودند توسط امدادگران امداد و نجات کوگیر نجات یافتند.

وی در ادامه گفت: این کوهنوردان در مسیر برگشت به شیزر به علت تاریکی هوا از مسیر اصلی خود منحرف و در دره‌های سخره‌ای گرفتار می‌شوند و  با تماس با سازمان امداد و نجات درخواست کمک می‌کنند.

این مسئول افزود: پس از تماس این کوهنوردان اکیپی از گروه امداد و نجات پایگاه کوگیر به همراهی نیروی انتظامی پاسگاه سیردان برای کمک به آن‌ها به سمت منطقه کوهستانی شیزر حرکت می‌کنند.

چگینی با بیان این که مسیر کوه‌نوردی بسیار پرتگاه و کوهستانی بوده است، ادامه داد: به کوه نوردان راهنمایی کردیم که با روشن کرده آتش خود را گرم نگهدارند و گروه امدادی پس از گشت ۷ ساعته موفق شد آن‌ها را ساعت ۴ صبح نجات دهد.

وی با اشاره به این‌که کوهنوردان از مازندران به این منطقه آمده بودند، عنوان کرد: آن‌ها از لحاظ جسمانی هیچ مشکلی نداشته و در سلامتی کامل نجات پیدا کردند.

مسئول پایگاه امداد و نجات کوگیر با توجه به فرارسیدن فصل سرما و بارش‌های متعدد باران و برف به کوهنوردان توصیه کرد: کوهنوردان با توجه به شرایط جوی وسایل گرمایشی ، غذا کافی و تجهیزات لازم را همراه داشته باشند و حتما قبل از اقدام به کوهنوردی با نزدیک ترین پایگاه امداد و نجات هماهنگ کرده و آن‌ها را از موقعیت جغرافیایی که قرار دارند مطلع سازند.

چگینی با بیان این‌که هلال احمر از تجهیزات کامل برای مقابله با خطرات احتمالی برخوردار است، تاکید کرد: با توجه به این‌که با بحران سرمای زودرس و شدید روبه رو هستیم، شرایط جوی مناسبی برای کوهنوردی وجود ندارد .

انتهای پیام/۱۳۰۰ ت۱

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار