نداشتن معرفت دلیل طولانی شدن غیبت است/ انسان مهدوی از نام امام زمان(عج) برای رسیدن به منافع خود استفاده نمی‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 57440
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۹
کارشناس مهدویت:
شاخص : کارشناس مهدویت با اشاره به اخلاق مهدوی گفت: انسان مهدوی از نام امام زمان(عج) برای رسیدن به منافع خود استفاده نمی‌کند.

حجت‌الاسلام محمدصادق کفیل در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی شاخص با اشاره به مبحث اخلاق منتظر در دوران غیبت امام عصر(عج) اظهار کرد: محور اخلاق تغییر است، انسان خلق می‌شود تا نظام زندگیش را تغییر دهد.

این کارشناس مسائل مذهبی عنوان کرد: همه انسان‌ها به‌دنبال تغییر هستند و همه فعالیت‌های آ‌ن‌ها به دلیل ایجاد تغییر در زندگی است، زندگی یکنواخت راکد خواهد ماند و همین رکود موجب خستگی و کسالت می‌شود.

کفیل با اشاره به چند راهکار برای داشتن اخلاق و زندگی مهدوی اذعان داشت: اولین راه؛ داشتن افق در زندگی است، افق در زندگی مهدوی این است که در حکومت امام زمان(عج) رهبری داشته باشیم، داشتن چنین هدفی دلیل ارتقای ظرفیت انسان می‌شود و از دست دادن یا به دست آوردن چیزی او را ناراحت و سرخوش نمی‌کند.

وی یادآور شد: ظهور امام زمان(عج) مثلثی است که یک ضلع آن خدا، ضلع دیگر آن امام و ضلع سوم آن خود ما هستیم؛ خدا رقم می‌زند، امام معصوم بسترسازی می‌کند و ما هم باید بسترسازی کنیم، ظهور امام زمان(عج) بستگی به خواستن ما شیعیان دارد، اعمال نادرست و نداشتن معرفت دلیل طولانی شدن غیبت است پس برای داشتن اخلاق مهدوی باید افق مهدوی داشت.

این کارشناس مهدویت با اشاره به سیره عملی فاطمه زهرا(س) در دعای عهد بیان کرد: هرگاه کسی را به‌عنوان ولی می‌پذیریم یعنی بین ولی و ما فاصله‌ای نیست و همه چیز خواسته ولی است، خانم فاطمه‌ زهرا(س)، امام علی(ع) را ولی خود می دانست و زمانی که امام خانه‌نشین شد با تمام وجود یاور ایشان بودند اما همراهی نداشتند.

کفیل افزود: اگر فاطمه(س) همراه داشت امام دیگر در خانه نمی‌‌ماند و در مورد امام زمان(عج) هم چنین است از آنجایی که ایشان یار ندارند در پس غیبت نهان هستند، افق ما شیعیان باید امامت و ولایت باشد اما امروزه متاسفانه دچار منیت و خودنگری شده‌ایم که حتی امام عصر(عج) را هم برای خود می‌خواهیم در حالی که هدف ما باید تشکیل جامعه مهدوی باشد.

وی یکی دیگر از راهکاری بسترسازی ظهور را امیددهی به جامعه دانست و خاطرنشان کرد: در مسیر اخلاق مهدوی باید امید داشت و همیشه مثبت‌نگر بود با امید می‌توان به دیگران انرژی داد، اعتقاد به اینکه امام و خدا وجود دارند به آدمی امید می‌دهد.

این کارشناس دینی با اشاره به آمادگی بندگان برای ورود به ماه مبارک رمضان گفت: ماه رجب وضوی رمضان است و دلیل اینکه برخی در نیمه ماه مبارک رمضان خسته می‌شوند این است که رجب خوبی نداشتند در پایان ماه رجب می‌توان متوجه شد که چه رمضانی خواهیم داشت، فردی که رجب و رمضان معنوی داشته باشد شب قدر امید پیوستن به خدا «لقاء‌الله» را دارد.

امیددهی به جامعه زمینه‌ساز ظهور خواهد بود

کفیل با بیان اینکه اخلاق مهدوی یعنی امید داشتن، تصریح کرد: راهکار سوم برای رسیدن به اخلاق مهدوی صبر است، منتظر باید صبور باشد و انتظاری نیکوست که با صبر همراه باشد، در مسیر اخلاق باید قدم به قدم حرکت کرد و منتظر معجزه نبود.

وی با معرفی کتاب معراج‌السعاده و به نقل از آیت‌الله بهجت(ره) توضیح داد: برای رسیدن به اخلاق معنوی و مهدوی نباید به‌دنبال اتفاق یک شبه باشیم، معراج‌السعاده را روزی یک صفحه مطالعه کرده و به آن عمل کنید بعد از گذشت یک‌سال متوجه تغییر در احوال خود خواهیم شد. دعا برای ظهور؛ از زمان پیامبر اکرم(ص) برقرار بوده و مهم‌ترین دعای نبی اکرم(ص) برای ظهور امام زمان(عج) بوده است، شب معراج نور امام  را به پیامبر(ص) نشان دادند محمد(ص)فرمود که من دوستش دارم و هر کسی را که او را دوست داشته باشد، دوست می‌دارم.

این کارشناس مهدویت در پایان با اشاره به احیای نماز در جامعه اضافه کرد: انسان منتظر به دنبال عدالت جهانی بوده و نگرانی‌اش برای تمام عالم است، انسان مهدوی از نام امام زمان(عج) برای رسیدن به منافع خود استفاده نمی‌کند. غیبت خیلی طولانی شده است و مقصر ما شیعیان هستیم که زمینه را آماده نمی‌کنیم، گاهی خلاف اخلاق مهدوی برخورد می‌کنیم و در مسیر امام عصر(عج) نیست.

انتهای پیام/۷۰۰/ت۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار