نرخ بی‌‌سوادی روستائیان قزوین ۲۳ درصد است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 93606
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۸:۳۸
شاخص : معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: شأن مردم قزوین باید بیش از این باشد که بگوییم نرخ بی‌سوادی روستائیان قزوین 23 درصد است که از این منظر استان قزوین رتبه 12 کشوری را دارد.

به گزارش شاخص نیوز، سیدابوالفضل رضوی در ششمین همایش سراسری دهیاران استان و رونمایی از سند راهبردی توسعه روستایی استان قزوین که ظهر امروز در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: بحث توسعه روستایی بحث مهم، سرنوشت‌ساز و اثرگذار در توسعه کشور است زیرا مادامی که روستاهای توسعه یافته نداشته باشیم، حرف از توسعه ملی آب در هاون کوبیدن است.

وی افزود: توسعه از روستاها شروع شده و با روستا ادامه می‌یابد تا اینکه در نهایت این توسعه با روستاها پایان پیدا می‌کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اضافه کرد: نظام برنامه‌ریزی کشور ما نظام برنامه‌ریزی صحیح، کامل و جامع نبوده و هنوز هم با کمال تأسف به برخی از مسائل دقت نمی‌شود.

رضوی ادامه داد: مهمترین مشکلات کشور ناشی از بی‌توجهی به روستاها است و مشکلات حاشیه‌نشینی نیز از مهاجرت بی‌رویه روستائیان مظلوم و عشایر به مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ نشأت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد حاشیه‌نشینان شهرهای بزرگ کشور روستائیان و عشایر هستند، عنوان کرد: کسانی که در روستای خود شغل یا درآمد مکفی پیدا نمی‌کنند با خیال سرابی که در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ است، مجبور به مهاجرت می‌شوند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تصریح کرد: از یک لحاظ در روستاها امکاناتی مانند آب، برق، گاز و تلفن وجود دارد اما به دلیل فقدان برخی از کمبود مانند زمینه شغلی و فضای آموزشی برای فرزندان روستائیان تعداد زیادی از آنان اقدام به مهاجرت می‌کنند.

رضوی گفت: برای روستاها آب‌رسانی، برق‌رسانی، گازرسانی انجام شده اما جمعیت روستایی ما همچنان کاهش یافته است به گونه‌ای که از سال ۸۳ تاکنون ۶ درصد از جمعیت روستایی کشور کاهش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: این در حالی است که در کشوری مانند اتریش در مدت زمان مشابه درصد جمعیت روستایی همان مقدار ۳۴ درصد باقی مانده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه علل کاهش جمعیت روستایی باید بررسی شود، افزود: امروز از هر پنج خانواده روستایی یک تحصیلکرده دانشگاهی داریم که در روستا شغلی برای وی وجود ندارد.

رضوی اضافه کرد: ۳۰ سال قبل روستاهای کشور فقط تأمین‌کننده نیروی کار بود اما امروز تأمین‌کننده سرمایه انسانی و نیروی کار است.

وی ادامه داد: شناخت مشکلات روستائیان نخستین گام برای توسعه روستا به شمار می‌رود و شناسنامه هر دهیار باید کامل شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور عنوان کرد: اگر شناسنامه دهیار در شناخت روستا کامل نباشد، نشان‌دهنده ضعف دهیار است.

رضوی تصریح کرد: شناسایی روستایی شامل ترکیب جنسیت روستا، جمعیت روستایی، آمار افراد تحصیلکرده دانشگاهی به ترتیب مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی، آمار افراد متمکن که خارج از روستا سکونت دارند و شناسایی تعداد جانبازان و موقعیت آنان است.

وی گفت: برخی از اهالی روستا متمکن هستند اما به دلایلی حاضر نیستند در روستاهای خود سرمایه‌گذاری کنند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور مطرح کرد: استان قزوین در سطح کشور از نظر جمعیت روستایی رتبه ۲۴ و از نظر نرم جمعیت کمتر از متوسط کشوری است.

رضوی اضافه کرد: رتبه استان قزوین از نظر جمعیت شهرنشینی رتبه ۸ کشوری و از نظر تعداد جمعیت روستا رتبه ۲۳ کشور است.

وی ادامه داد: شأن مردم قزوین باید بیش از این باشد که بگوییم نرخ بی‌سوادی روستائیان قزوین ۲۳ درصد است که از این منظر استان قزوین رتبه ۱۲ کشوری را دارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خاطرنشان کرد: امام راحل پس از پذیرش قطعنامه خطاب سران کشور فرمودند، «مردم به ویژه مستضعفان را در فعالیت‌های اقتصادی وارد کنید» و در جای دیگری فرمودند، «مردم به ویژه مؤمنین و جبهه رفته‌ها را در فعالیت‌های اقتصادی وارد کنید» و باز تأکید می‌کنند، «طلسم انحصار در تجارت خارجی شکسته شده و به مردم واگذار شود».

رضوی اظهار کرد: بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی ما در دولت‌های نهم و دهم بود اما دستاورد خاصی نداشته است در حالی که قرار بود در برنامه پنجم توسعه نرخ رشد اقتصادی کشور به ۸ برسد اما در سال ۹۱ که درآمد نفتی کشور ۱۰۱ میلیارد دلار بود، این نرخ به منفی ۵٫۶ کاهش یافت.

وی با بیان اینکه دهیاران باید قدر و منزلت جایگاه خود را بدانند، عنوان کرد: دولت تدبیر و امید سعی دارد مردم را در کارهای اقتصادی وارد کند و اگر کسی طرحی بهتر از طرح مشارکتی دولت یازدهم سراغ دارد در صورتی که به ما معرفی کند با کمال میل از آن طرح استقبال می‌کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور یادآور شد: مشارکت مردم شرط اصلی توسعه پایدار است و سعی داریم مردم روستا با مشارکت در اجرای پروژه‌های روستایی همکاری داشته باشند.

منبع:خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار