نرخ رشد شهرنشینی در کشور نگران‌کننده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60877
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۳:۰۵
معاون وزیر راه و شهرسازی:
شاخص : معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه توسعه پایدار امروزه در تمام جهان به عنوان دغدغه اصلی است، گفت: نرخ رشد شهرنشینی در کشور نگران‌کننده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، همایش ملی توسعه پایدار شهری پیش از ظهر امروز با حضور معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی و معاون محترم گردشگری سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور و دیگر  انجمن‌های صنفی معماری استان ومدعوین در سالن آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه بین‌المللی قزوین برگزار شد.

پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: بحث پایداری و توسعه پایدار امروزه در تمام جهان به عنوان دغدغه اصلی است؛ ما در چند دهه پیش در مورد شهرها و ساختمان‌های شهری و کاهش مصرف انرژی در بخش‌های تجاری و خانگی و سهم آن‌ها در توسعه گازهای گلخانه‌ای و اتلاف انرژی می‌پرداختیم اما امروزه بحث ساختمان‌های تولید انرژی مطرح است که ما از این چرخه عقب هستیم.

این مسئول افزود: تلاش ما بر این است که زمینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در این راستا  توسط دولت و همکاری با بخش‌های خصوصی فراهم شود.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: نرخ رشد شهرنشینی در کشور نگران‌کننده است و ما باید ریشه اصلی آن را شناسایی کنیم؛ یکی از تبعات عدم تبادل منطقه‌ای، گسترش بی‌رویه شهرها و توسعه مراکز تجاری در داخل شهرهاست که این به نفع کشور نیست.

وی خاطرنشان کرد: کشور ایران؛ کشور پرسابقه‌ای است که آثار تاریخی فراوانی دارد؛ که اگر این آثار در کشورهای اروپایی بودند آن‌ها اقتصاد عظیمی برای کشورشان رقم می‌زدند.

حناچی با اشاره به تخریبی که در این روزها در شهر شیراز به وقوع پیوسته است، گفت: متاسفانه سرعت تخریب از سرعت حفاظت و ترمیم بافت بیشتر است و تمامی این معادلات نشان می‌دهد دولت به تنهایی توان اجرای کار را ندارد و ما باید به دنبال حفظ ارزش‌های فرهنگی و تاریخی باشیم.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی کنترل فقر را یک موضوع در موضوعات توسعه‌ای عنوان کرد و در ادامه گفت: برای جلوگیری از چرخه تخریب و تغییر آن به چرخه توسعه باید با ابزارهای موجود و تصمیمات شورای عالی شهرسازی همکاری کرد.

این مسئول اظهار کرد: ما باید شرایطی را  برای مطبوعات کمیسیون نهادهای مدنی و حوزه‌های اجتماعی فراهم آوریم تا نظرات آن‌ها تاثیر‌گذار باشد و تصمیمات آن‌ها پشت درهای بسته اخذ نشود و اگر این شرایط فراهم نشود هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.

حناچی اذعان داشت: شهرداری‌ها به جای اینکه کسب منابع مالی بیشتر را در نظر بگیرند باید برای کیفیت منابع شهری رقابت کنند.

وی در خصوص تاریخی بودن شهرها گفت: در گذشته شهرها را بر اساس اقلیم‌ها و ساختارهای متفاوت می‌ساختند اما امروزه شهرها به شدت شبیه هم می‌شوند.

 معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: حجم آثار تاریخی در کشور به گونه‌ای است که میراث برای بازسازی نیازمند یک تیم آموزش دیده گسترده و حوزه‌های اقتصادی دیگران برای بازسازی است.

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار