گرما علت اصلی افزایش قیمت گوشت مرغ/ نرخ مرغ در بازار قزوین ۱۱هزار تومان است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 171972
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۹:۵۵
رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان قزوین عنوان کرد
شاخص : رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان قزوین گفت: قیمت مرغ برای مصرف کننده در فروشگاه‌ها و تعاونی‌ها ۱۰ هزار و ۸۰۰ و در بازار قزوین کیلویی ۱۱هزار تا ۱۱هزار و ۱۰۰ تومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، تورم و گرانی از مسائل مهم در این روزها است که اقشار مختلف مردم را درگیر کرده است.

در یکی دو ماه اخیر گرانی به تمام کالاها هجوم برده است و هیچ اقلامی نیست که شاهد افزایش قیمت آن نباشیم؛ نکته تامل برانگیز در این میان افزایش لحظه به لحظه قیمت‌ها است که مردم را سردرگم و کلافه کرده است.

اگر سری به فروشگاه‌ها بزنیم خواهیم دید که بیشتر اجناس در فاصله چند روز و یا حتی چند ساعت گران‌تر شده‌اند و در برخی موارد هم کالای مورد نظر بر اثر گرانی بیش از حد یافت نمی‌شود.

موادغذایی و ارزاق یکی از مهمترین اجناس و کالاهای اساسی مردم است که افزایش قیمت در آن‌ها زودتر برای تمامی اقشار به ویژه اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه نمود پیدا می‌کند.

گوشت سفید و یا گوشت مرغ از اقلام پرمصرف مردم است که موج گرانی به آن هم رسیده است و در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت چنددرصدی آن در بازار هستیم.

در این روزها که افزایش قیمت گوشت قرمز باعث شده تا این ماده غذایی از سفره بسیاری از مردم رخت ببندد طبیعتا خانواده‌ها مجبورند تا گوشت مرغ را جایگزین گوشت قرمز در سفره غذایی خود کنند.

مرغ زنده ۷هزار و ۸۰۰ تومان است

گرانی مرغ موجب نگرانی بسیاری از خانواده‌ها شده است؛ خبرنگار شاخص، برای بررسی قیمت مرغ در بازار قزوین به مصاحبه با اکبر آقاجانی رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان استان قزوین پرداخته است.

آقاجانی در خصوص قیمت ماهی اظهار کرد: با توجه به اینکه در فصل ماهی قرار نداریم لذا این کالا در حال حاضر در بازار قزوین از فراوانی بسیار کمی برخوردار است و از این رو نرخ مشخصی ندارد.

وی با بیان اینکه ماهی در فصل پاییز وارد بازار قزوین می‌شود گفت: در حال حاضر قیمت مرغ زنده ۷هزار و ۸۰۰ تومان است.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان قزوین در ادامه افزود: مرغ پرکنده در کشتارگاه ۱۰هزار و ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

آقاجانی اضافه کرد: قیمت مرغ برای مصرف کننده در فروشگاه‌ها و تعاونی‌ها ۱۰ هزار و ۸۰۰ و در بازار قزوین کیلویی ۱۱هزار تا ۱۱هزار و ۱۰۰ تومان است.

قیمت بالاتر از ۱۱هزار و ۱۰۰ تومان گران فروشی است

وی با بیان اینکه فروشندگان نباید مرغ را گران‌تراز نرخ مصوب بفروشند، گفت: اگر واحدی مرغ را بالاتر از ۱۱هزار و ۱۰۰ تومان عرضه کند، گران فروشی محسوب می‌شود.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان قزوین خاطرنشان کرد: قیمت مرغ در بلندمدت از کیلویی ۷هزار تومان به ۱۱ هزار تومان رسیده است.

آقاجانی عنوان کرد: علت اصلی گرانی مرغ در کوتاه مدت و فصل تابستان به دلیل گرمای بی سابقه بود که مرغداران را غافلگیر کرد که یا امکان جوجه ریزی نداشتند و یا کمتر از ظرفیت واحدهای مرغداری جوجه ریزی شد.

وی بیان کرد: امسال گرمای استثنائی داشتیم و مرغداران هم آمادگی و امکانات لازم برای این تغییرات دما را نداشتند که موجب کاهش تولید شد.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان قزوین تشریح کرد: استان‌های قزوین، قم، ساوه که از نظر جغرافیایی به پایتخت نزدیک هستند مرغ تولیدی خود را به تهران صادر می‌کنند.

افزایش نرخ دلار تاثیری بر قیمت مرغ نداشته است

آقاجانی افزود: از این رو مجبوریم ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان را از استان‌های گیلان، همدان و زنجان تامین کنیم.

وی یادآور شد: افزایش نرخ دلار تاثیر زیادی بر افزایش قیمت مرغ نداشته چراکه دولت دلار مورد نیاز واردکنندگان نهاده‌های طیور را تامین کرده است.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان قزوین گفت: با توجه به گرانی گوشت قرمز، تقاضا برای گوشت مرغ بالا رفته و این امر هم بر افزایش قیمت‌ها تاثیر گذاشته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در شهر قزوین ۱۲۰ واحد مرغ فروشی و در سطح استان هم ۳۰۰ واحد مرغ فروشی مشغول به فعالیت هستند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار