نشست مجمع شهرداران آسیایی( AMF ) در قزوین فرصتی کم‌نظیر است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 69506
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳
نصرتي، شهردار قزوين:
شاخص : مسعود نصرتي، شهردار قزوين گفت: پنجمين نشست هيات اجرايي مجمع شهرداران آسيايي( AMF ) فرصتي کم نظير براي ارتباطات و همکاري مؤثر در راستاي تبادل تجربيات و همکاري‌هاي مشترک است که مي‌تواند در زمينه ثبات و شکوفايي اقتصاد جهاني نقش مؤثري داشته باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص،نصرتی در پنجمین نشست هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی( AMF ) که با حضور مسوولان کشوری، استانی و شهری و تعدادی از شهرداران شهرهای آسیایی و با محوریت موضوع حمل و نقل و ترافیک، فرهنگ، اقتصاد و گردشگری شهرهای آسیایی در سالن اجتماعات باغستان به میزبانی شهرداری قزوین برگزار شد، با خوش آمدگویی به میهمانان، شهرداران، مدیران ملی و استانی، متخصصین و کارشناسان به شهر تاریخی و فرهنگی های متحد و دولت های محلی غرب آسیا و خاورمیانه افزود: حضور میهمانان، موجب افتخار و در عین حال فرصت خوشایندی برای شهر قزوین است.

شروع همکاری‌های متقابل در عرصه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی

وی بیان کرد: از همه شهرهای دوست که دعوت مشترک شهرهای تهران و قزوین به عنوان پایتخت های قدیم و جدید را در چهارمین اجلاس پاسخ گفته‌اند و برای شروع همکاری‌های متقابل در عرصه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی به ایران آمده‌اند تشکر می‌کنم.

نصرتی گفت: امیدوارم از این فرصت برای تقویت دوستی خود با سایر شهرهای آسیایی و دیگر شهرهای جهان استفاده کنیم.

شهردار قزوین ادامه داد: همانطور که می‌دانیم پدیده جهانی شدن باعث به وجود آمدن فرصت‌ها و چالش‌های فرامرزی و به تبع آن پیدایش مفهوم حکمرانی جهانی شده که این امر خود ظهور بازیگران، سعی می‌کنند با اتحاد مدیریت و پارلمان شهرها بهره‌گیری از دیپلماسی شهری به عنوان ابراز و سازمان‌های بین المللی به عنوان محیط تعاملات بین المللی، میزان مشارکت و همکاری‌های بین المللی خود را در موضوعات جهانی بالا ببرند تا از این طریق بتوانند موقعیت برتری را در سیاست گذاری جهانی کسب کنند.

ارتقای موقعیت شهرهای آسیایی در حکمرانی جهانی

این مقام مسوول گفت: بنابراین دیپلماسی شهری و حضور فعال در سازمان‌های بین المللی به خصوص مجمع شهرداران آسیایی به عنوان یک مولفه تاثیرگذار می‌تواند در ارتقای موقعیت شهرهای آسیایی در حکمرانی جهانی تاثیر به سزایی داشته باشد و باعث مشارکت و همکاری همه جانبه و رضایت مندی شهروندان شود.

نصرتی اضافه کرد: در این میان قزوین با بیش از ۹ هزار سال پیشینه یکجا نشینی و بیش از ۱۷۰۰سال سابق شهر نشینی است که هنوز به عنوان یکی از نقاط برجسته و کانون های مولد فرهنگ و توسعه، از نقطه نظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری در ایران مطرح بوده و هست.

شهردار قزوین مطرح کرد: در قزن شانزده میلادی در دوران امپراطوری قدرتمند صفویه، قزوین به مدت ۵۴ سال پایتخت ایران بوده است به گونه‌ای که در سراسر سده دهم هجری، بزرگ‌ترین، زیباترین و آبادترین شهر ایران به شمار می رفته و از آن پس در کنار ارایه مکتب‌های هنری ماندگار از جمله خوشنویسی، نگارگری و موسیقی در ایران، با معرفی سبک خاص معماری و شهرسازی خود، به الگویی برای توسعه شهری و شهرسازی تبدیل شده است.

سهم زیاد شهر قزوین در تاریخ تمدن ایران

این مقام مسوول ادامه داد: کثرت دانشمندان این شهر در طول تاریخ تا روزگار معاصر، در کنار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده تاریخی مربوط به دوره‌های مختلف، از قرن‌های پیش از میلاد مسیح تا دوره قاجار، همگی نشان می‌دهند که این شهر سهم زیادی در تاریخ تمدن ایران داشته است.

وی ادامه داد: قزوین با دارا بودن بزرگترین کاروانسرای درون شهری خاورمیانه به نام سعدالسلطنه، از دیر باز به لحاظ قرار گرفتن در مسیر ژئوپلیتیک ابریشم، دارای ارتباطات بین المللی گسترده ای به ویژه در زمینه تبادلات تجاری و فرهنگی به عنوان بار انداز ایران – اروپا و ایران روسیه مطرح بوده و اکنون نیز با قرارگیری در کریدور اصلی شمال و جنوب و شرق و غرب کشور ایران، عبور بیش از ۱۵۰ هزار خودرو سبک و سنگین را در روز تجربه می کند.

نصرتی گفت: قزوین با برخورداری از طبیعتی گوناگون شامل: مناطق نمونه کشوری، کوهستان‌های چشم نواز، آب گرم های طبیعی، دریاچه ها و باغستان های سنتی شهر که با مساحتی بالغ بر ۲۵۰۰ هکتار ( در گسترده ای نزدیک به ۲۰ برابر باغ های سلطنتی کیو در لندن) مانند کمربندی سبز، شهر قزوین را در بر گرفته و دارای درختانی به قدمت یک هزار سال است، با موقعیت برجسته ژئوپلتیکی، ظرفیت فوق‌العاده اقتصادی و تکیه بر منابع فراوان به عنوان قطب مهم صنعتی، کشاورزی و بازرگانی و توان نهفته و بالفعل علمی و دانشگاهی که نزدیک به ۱۰ درصد اساتید و دانشجویان کشور را در خود جای داده است.

شهر قزوین به سرعت رو به توسعه

شهردار قزوین افزود: قزوین با مردمان خونگرم و میهمان نواز به عنوان پایلوت گردشگری برنامه اسکان بشر سازمان ملل در سال ۲۰۰۵ انتخاب شده و به سرعت رو به توسعه خود ادامه می‌دهد.

نصرتی بیان کرد: قزوین همچنین پس از برگزاری موفق اجلاس سه روزه مجمع جهانی شهرهای اسلامی در سال ۲۰۱۳ با حضور کشورهای اسلامی و نماینده سازمان ملل و استقرار دبیرخانه مجمع جهانی شهرهای اسلامی در قزوین، تبادلات فرهنگی و انتقال تجربیات موثر و همکاری‌های مشترک در راستای توسعه پایدار شهرها صورت گرفته است.

این مقام مسوول ادامه داد: برگزاری اجلاس شهرهای راه ابریشم در سپتامبر ۲۰۱۶ در قزوین و انتخاب شهر قزوین به عنوان مرکز شهروندان جهانی جاده ابریشم در سال ۲۰۱۶، رویدادهای مهم دیگری است که می تواند در مسیر توسعه و شکوفایی شهرهای آسیایی موثر باشد.

وی ادامه داد: به همین منظور ضمن شرکت در نشست رهبران شهری جهان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک در ژوئن سال جاری و نیز اجلاس جهانی شهرداران با محوریت شاخص های شکوفایی شهری که در مقر سازمان ملل متحد در وین در جولای سال جاری برگزار شد، ضمن تبیین مفهوم نوین شکوفایی شهری ( CPI ) که رویکردی نوآورانه‌ای به سنجش‌های شهری برای توسعه پایدار است.

نصرتی به اطلاع رسانی اجلاس شهرداران راه ابریشم در سپتامبر ۲۰۱۶ در قزوین که در سه سرفصل اقتصاد ، فرهنگ ، فرهنگ و گردشگری برنامه ریزی شده است، پرداخت که با همراهی سازمان ملل اسکان بشر ملل متحد UN-HABITAT مواجه شد.

مسئله حمل و نقل چالش اصلی سکونتگاه‌ها

شهردار قزوین گفت: در خصوص نشست‌های تخصصی امروز در قزوین، باید به عرض برسانم که یکی از چالش‌های عمده شهرها، سیستم حمل و نقل ناکارآمد است، حجم بالای جمعیت، روند رو به رشد سفرهای روزانه و فرایند موتوریزه شدن شهرها شرایطی را به وجود آورده که مسئله حمل و نقل به چالش اصلی این سکونتگاه‌ها تبدیل شده است.

این مقام مسوول اضافه کرد: به علاوه رقابت کلانشهرها در بازارهای جهانی و اثرات منفی مشکلات ترافیکی بر منافع اقتصادی از یک سو و همچنین اثرات مستقیم حجم ترافیک و حمل و نقل جاده ای بر آب و هوا و محیط زیست از سوی دیگر، مدیریت های شهری را به تلاش در جهت جستجوی راهکارهای برون رفت از این بحران واداشته است.

نصرتی افزود: امیدوارم در نشست تخصصی امروز با محوریت حمل و نقل و ترافیک بتوانیم ضمن تبادل تجربیات به راه حل‌های مؤثر نزدیک شویم.

توسعه گردشگری شهری پایدار نیازمند به برنامه ریزی

نصرتی ادامه داد: از سوی دیگر صنعت گردشگری به ویژه شاخه شهری آن، جایگاه خاصی را در اقتصاد شهرها دارد و نقش فعال و مؤثری در ارتقاء ساختار اقتصادی_ اجتماعی و فرهنگی شهرها، به خصوص در شهرهای رو به توسعه بازی می ‎ کند؛ لذا توسعه گردشگری شهری پایدار و مدیریت خردمندانه آن، نیازمند به برنامه ریزی است.

وی افزود: با توجه به رشد فوق‌العاده گردشگری در دهه‌های اخیر و پیش‌بینی اینکه گردشگری بزرگترین صنعت صادراتی در سال ۲۰۲۰ خواهد شد، شهرها مجبور شده اند اهمیت زیادی به توسعه گردشگری بدهند تا نتایج اقتصادی را برای شهرها همراه داشته باشند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: بنابراین برنامه ریزی گردشگری منسجم اهمیت زیادی به تأکید بر رهیافت طولانی و جامع دارد که قطعا در نشست تخصصی امروز با موضوع اقتصاد و فرهنگ در گردشگری شهری مورد بررسی و کنکاش قرار خواهد گرفت و نتایج آن در نشست های تخصصی آینده از جمله اجلاس بین المللی خواهر شهرها که با محوریت گردشگری و با حضور همه خواهر شهرهای جهان، من جمله شهر قزوین در برنامه مرسین کشور ترکیه و در اکتبر سال جاری برگزار خواهد شد، قابل استفاده خواهد بود.

شهردار در پایان افزود: از دکتر قالیباف به عنوان پایه گذار این مجمع و دکتر خدادادی دبیر کل مجمع به واسطه همکاری ها و همراهی در راستای برگزاری هر چه بهتر این نشست مشترک در قزوین قدردانی می کنم، در همین جا و با کمال افتخار از همه حاضرین برای شرکت در اجلاس شهرداران راه ابریشم در سپتامبر ۲۰۱۶ در قزوین دعوت دعوت به عمل می آورم.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار