نفاق از خصوصیات جنگ نرم است/ دلسردی؛ علت کاهش شتاب علمی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 62436
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۰
مدرس حوزه و دانشگاه در گفت‌وگوی اختصاصی با شاخص
شاخص : مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه علت کاهش شتاب علمی دلسردی است، گفت: ایجاد زمینه‌های دلسردی؛ عملی هوشمندانه و با برنامه از سوی دشمن است.

روح‌اله بهشتی‌پور استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شاخص با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در جمع اساتید حوزه و دانشگاه و تاکید ایشان مبنی بر اینکه «اساتید حوزه و دانشگاه، فرماندهان جنگ نرم‌ هستند» اظهار کرد: فرماندهی جنگ نرم توسط قشر مذهبی و انقلابی هنوز به عنوان یک باور پذیرفته نشده و امروزه فقط افرادی فضای عمومی این جنگ را جلو می‌برند و اساتید در این مقوله در فضای حوزه و دانشگاه ریشه نداشته و این یک آسیب طلقی می‌شود.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به عدم باور اساتید به‌عنوان فرماندهان جنگ نرم در فضای عمومی جامعه افزود: این باور هنوز نهادینه نشده و پذیرش آن برای عده‌ای سنگین است؛ افرادی که تنها سواد عمومی داشته کار را خراب کرده و نمی‌گذارند اساتید وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

بهشتی‌پور با اشاره به ریشه‌دار بودن اساتید در حوزه و دانشگاه گفت: این اساتید غیر از تخصص باید بصیرت دینی نیز داشته و بدانند در چه فضایی کار می‌کنند و زمین دشمن کجاست.

وی در ادامه تاکید کرد: فرماندهان این جبهه باید در فضای غبارآلود جنگ نرم فریب نخورند و گل به خودی نزنند. این ۲ مورد مهم است چراکه اگر این دو مورد باشد باقی موارد تحقق پیدا خواهد کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فرماندهان جنگ نرم بصیرت دینی است چراکه فضای جنگ نرم خیلی پیچیده‌ و سخت‌تر از فضای جنگ سخت بوده و شناسایی موقعیت، دوست و دشمن، جهت‌یابی، تدارک مواد لازم و مکانیزم و روش شناسی مبارزه در این جنگ بسیار دشوارتر می‌شود.

سیاست‌بازی سم محیط‌های علمی است

بهشتی‌پور در ادامه خاطرنشان کرد: ویژگی مهمی که در جنگ نرم وجود دارد عدم تقسیم‌بندی زمینی است چراکه به دلیل مرزهای به هم تنیده و نامشخص، شناسایی‌اش سخت است.

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که فرمودند «سیاست‌بازی سم محیط‌های علمی است»، بیان کرد: برخورد برخی دانشجویان که خود را در برابر متخصصان، صاحب‌نظر می‌دانند آفت است؛ چه بسا اگر دانشجویی بدون تخصص و بنابر اطلاعات ناقص خود، نظر شخصی و ناقص خود را با صدای بلند و هیاهو مطرح ‌کند سبب می‌شود صدای فرمانده‌ای که با ارزیابی موقعیت، مسئله‌ای را مطرح می‌کند شنیده نشود.

بهشتی‌پور با صراحت بیان کرد: فرهنگ‌سازی تنها مربوط به اساتید نیست چراکه بعضی از مراکز دولتی و خاص به‌جای کارشناس از دانشجویان فعال استفاده نموده و متاسفانه از اساتید متخصص‌ چشم‌پوشی می‌کنند که این امر باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: برخی اساتید، جنگ نرم را باور ندارند و عده‌ای دیگر مفهوم دقیق آن را نمی‌دانند که این امری طبیعی است چراکه جنگ نرم پیچیدگی‌های زیادی دارد.

وی اضافه کرد: دانشجویان باید از اساتید بخواهند تعریف آن‌ها از جنگ نرم چیست؟! آیا اصلا اعتقادی به جنگ نرم دارند یا خیر؟ این‌گونه سوالات را مطرح کنند تا با گفت‌وگوی منطقی و مستند، دوستان را در کنار هم قرار داده و به این وسیله به یک تعریف مشترک برسند.

بهشتی‌پور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با تقدیر از اساتید گفت: محوری نبودن نقش اساتید در عموم جامعه به خاطر پیچیدگی‌های جنگ نرم است و همین پیچیدگی موجب شده مهم‌ترین قربانیان آن در ۳۵ سال گذشته، افراد بابصیرت باشند چراکه خصوصیت جنگ نرم به شکلی است که می‌تواند موافق را منافق جلوه داده و قربانی کند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه نفاق از خصوصیات جنگ نرم است، افزود: شهید بهشتی به عنوان یکی از مخالفان و مانعان اصلی و خطری بزرگ برای انقلاب معرفی شد و شاید حدود ۲۰ مقاله در نشریات داخلی علیه ایشان چاپ شد تا جایی‌که در زمان خود ایشان، مرگ بر بهشتی می‌‌گفتند.

وی با برشمردن برخی ابزارهای جنگ نرم گفت: جنگ روانی یکی از همین ابزارهاست که در رسانه‌ها علیه نخبگان فرهنگی استفاده می‌شود بنابراین باید دانشجویان و اساتید با جنگ روانی آشنایی بیشتری داشته باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: بزرگ‌ترین تقدیر از اساتید استفاده و گوش دادن به راهنمایی های آن‌هاست. باید حواس‌مان باشد که توسط جنگ روانی در گرداب مخالفت با این فرماندهان قرار نگیریم. درواقع این بزرگ‌ترین تقدیر از استادی است که شایستگی فرماندهی جنگ نرم را دارد.

وی در ادامه عنوان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند یکی از موانع محیط اداری همان سیاست ‌بازی است که دلیلش کاملا روشن است چراکه بعضی از مواقع عده‌ای در جریان راست و چپ نیز دچار سیاست بازی شده و به نفع خود‌ قدرت کشی می‌کنند.

علت کاهش شتاب علمی دلسردی است

این استاد با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با کاهش شتاب علمی اظهار کرد: علت این امر ایجاد دلسردی است؛ ایجاد زمینه‌های دلسردی عملی هوشمندانه و با برنامه از سوی دشمن بوده که این یکی از مقولات جنگ نرم است در نتیجه باید زمینه‌های دلسردی را در جامعه کاهش داد.

مدرس حوزه دانشجویی در ادامه افزود: صبر و پایداری، شناخت، معرفت، تسبیح و ارتباط دائمی با خدا می‌تواند فرد را از شکستگی و خمودگی حفظ ‌کند.

وی اضافه کرد: خصوصیات ذکر شده از رموز قرآنی بوده که برآن تاکید زیادی شده و از خصوصیات فرمانده جنگ نرم نیز می‌باشد.

بهشتی‌پور با اشاره به سخن رهبری در رابطه با علوم‌انسانی گفت: از زمانی‌که وارد مباحث علوم انسانی شده‌ام به دنبال اصلاح این مباحث از منظر قرآن و روایات اهل بیت بوده‌ام.

سند حقانیت تشیع بحث علوم انسانی آن است

این استاد در ادامه بیان کرد: از نظام سلامت در قرآن تا بحث کیهان‌شناسی را استخراج کرده و آن را تحلیل کرده‌ایم اما اصلا ریلی برای حرکت وجود ندارد و همه کارها نتیجه ازخودگذشتگی و تخصیص بودجه فردی و هزینه کردن از خود و خانواده‌ بوده است.

وی ادامه داد: سند حقانیت تشیع بحث علوم انسانی آن است. اگر تشیع و اسلام نظریه خود را به عنوان یک مکتب علمی حداقل در موضوعات مختلف علوم انسانی طی چندسال آینده عرضه نکند شکست علمی ما محکوم و قطعی است.

بهشتی‌پور با صراحت عنوان کرد: باید هرچه زودتر آستین‌ها را بالا زده و مسئولین مرتبط توجهات لازم را داشته و زیرساخت‌های مناسب را انجام دهند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به حرکت نکردن قطار بدون ریل ادامه داد: وقتی ریل نباشد اگر قطار بزرگی در بحث علوم انسانی ساخته باشیم حرکت نمی‌کند و ریل‌گذاری با سیاست‌گذاری کلان امکان پذیر است.

وی در ادامه ابراز کرد: مهم‌ترین سند خود من هستم. در موضوعاتی که کار کردم متوجه شدم باید کلی انرژی مصرف کنیم تا قطار میلیمتری حرکت کند؛ البته ما این‌کار را می‌کنیم و منتظر کسی نمی‌مانیم اما اگر کار بخواهد پیش برود باید در قسمت سیاست‌گذاری تحول ایجاد شود.

این کارشناس سیاسی گفت: اگر بخواهیم استانی بحث کنیم مسئولین با بصیرت بیشتر تصمیم بگیرند و باهم‌فکری و تشکیل اتاق‌فکرهای ویژه برای این مسئله تصمیم گرفته و بودجه تخصیص دهند.

بهشتی‌پور در ادامه تصریح کرد: در بررسی هایی که بنده انجام داده‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که ظرفیت‌های بزرگی از نظر کمیت و کیفیت برای پیشرفت و توسعه‌های علمی در استان وجود دارد.

این مدرس حوزه دانشجویی در ادامه عنوان کرد: علی ابن ابی طالب(ع) می‌فرمایند: «اوصیکم بتقوی الله و نظم فی امورکم» و حدود ۲۰۰ سال است که نظم را به توسعه غرب واگذار کرده و می‌دانیم آن‌ها تنها براساس نظم موفق هستند و جز آن چیز دیگری ندارند.

وی ادامه داد: ما دچار آشفتگی‌هایی هستیم که باید براساس قاعده نظم هرچه سریع‌تر علاج پیدا کند. بنابر روایت ذکر شده برای پیشرفت، شرط دومی به نام تقوا وجود دارد.

این استاد دانشگاه در ادامه ابراز کرد: ما نظم را رها کرده و تنها تقوا را لحاظ می‌کنیم و همین تقوا نیز در دهه گذشته به خاطر هجمه مدرنیته به‌خصوص در ۵ سال اخیر در مسیر نزولی قرار گرفته است.

بهشتی‌پور با بیان این‌که نظم‌پذیری و تقوا مخصوص همه اقشار است، عنوان کرد: استاد و دانشجو باید این فرمایش امام علی(ع) را زنده کنند چراکه احیای این فرمایش به نوعی زنده کردن تمدن اسلامی است.

این استاد با اشاره به تحولات بسیار خوب علمی در ۱۰ سال اخیر اظهار کرد: امیدوارم ظرفیت‌های موجود شناسایی، معرفی و رسانه‌ای شده و وارد کار شوند.

وی در پایان یادآور شد: مشکل ما فقط فرهنگ غلط است و اگر مسئولین این مسئله را حل کرده و از قدرت کشی‌های خود پرهیز کنند کشور در افق ۱۰ ساله در جایگاه نخست علمی جهان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/۶۰۰/م۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار