نفیسه روشن به همراه یک ببر در فیلمی متفاوت برای محیط زیست
کد خبر: 103832
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱
شاخص : مایا فیلمی متفاوت با دغدغه‌ای جدی برای محیط زیست است که نفیسه روشن به همراه یک ببر در آن به ایفای نقش می‌پردازد.

به گزارش شاخص نیوز: اکران خصوصی فیلم مایا با حضور عوامل و هنرمندان آن، روز جمعه ۷خرداد در سالن همایشهای سازمان محیط زیست کشور برگزار شد.
فیلم مایا عنوان اولین فیلمی است که کل عوامل آن با ۳ قلاده ببر کار کردند. این فیلم به کارگردانی هادی رحیمی پیرامون ارتباط و زندگی یک انسان با ببر هیرکانی یا ببر مازندران است که در معرض قرار گرفته. فیلم، درصدد القای ارتباط  و نوع ارتباط درست انسان با محیط زیست  و به خصوص با حیوانات است.
در ابتدای این اکران، مهندس درویش به عنوان فعال محیط زیست سخنرانی را پیرامون علت اهمیت و نقش حیوانات در زندگی انسان و خطر انقراض آنان آغاز کرد، وی گفت: زنده ماندن حیوانات گوشت خوار همچون ببر و یوزپلنگ و… به معنای زنده ماندن طعمه‌های آنان است و زنده ماندن این حیوانات علفخوار به معنای وجود گیاهان. در واقع همه این چرخه در سلامت و زندگی انسان تأثیر به سزایی دارد.
درویش ضمن تقدیر از ساخت فیلم مایا گفت: این فیلم یک نوع خط شکنی است برای بیان دغدغه‌های محیط زیست و جایگاه و اهمیت حیوانات در زندگی انسان.
در بخش بعدی این برنامه ۲تن از منتقدین سینما، مازیار رضاخانی و هیوا مسیح برای نقد فیلم به ایراد سخنرانی پرداختند. مازیار رضاخانی  با بیان این نکته که تا به حال سینمای ایران تلاش جدی و واقعی برای محیط زیست نکرده است، گفت:« این فیلم یک تلاش جدی و واقعی در عرصه سینما برای مسئله محیط زیست است.»
هیوا مسیح با ارائه یک تحلیل علمی-فلسفی از محتوا و مضمون فیلم، گفت: امروز در فیزیک کوانتوم و هندسه‌های جدید و علم این مسئله ثابت شده که حرکت یک پدیده در یک نقطه‌ای از عالم، بر پدیده‌های دیگر که در گوشه‌های دیگری از عالم هستند تأثیر می‌گذارند بر این اساس فیلم مایا نظر سینما را به پدیده‌ای جلب کرده است که تأثیرش در زندگی انسانها جدی و مطرح است.
در بخش دیگری هادی رحیمی، کارگردان فیلم مایا طرح و ایده ساخت فیلم را کاملا اتفاقی دانست و گفت: این ایده هنگام یک سفر جمعی به همراه خانم روشن برای خیریه در مشهد، مطرح شد و ما از این اتفاق، در جهت ساخت یک فیلم با مضمون صحیح استفاده کردیم.
وی با بیان این مسئله که مهمترین گزاره برای یک بازیگر، چهره اوست گفت: نفیسه روشن در بازی این فیلم ریسک کرد و حاضر شد با یک حیوانی بازی کند که هر لحظه امکان داشت به صورت او آسیبی بزند و این کار او قابل تقدیر و ارزشمند است.
نفیسه روشن به عنوان بازیگر اصلی فیلم مایا در ادامه برنامه گفت: ساخت این فیلم به دلایل مختلف با سختی صورت گرفت.
وی با اظهار تأسف از رفتارهای خشن و غیرانسانی با حیوانات گفت: این روزها بعضی افراد در گوشه و کنار کشور، رفتار ظالمانه و خشنی با حیوانات می کنند و از این رفتارشان فیلم هم می گیرند و در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کنند. امیدوارم که ارتباط ما انسانها با حیوانات، درست و انسانی بشود و رفتار درست با حیوانات، فرهنگ سازی شود.
در انتهای مراسم، از عوامل فیلم و بازیگران آن تقدیر به عمل آمد و هدیه‌ای هم به رسم یادبود و تشکر به فرزند مرحوم ولی ا… مومنی، بازیگر فقید سینما که در این فیلم ایفای نقش کرده بود، اهداء شد.

منبع: ستاره ها 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار