نقش رسانه و خبرنگاران در برگزاری انتخاباتی پرشور / هیئت‌اجرایی انتخابات بر جلسات خبرگان و مجلس نظارت می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 86340
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱:۴۵
رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین تاکید کرد:
شاخص : حجت‌الاسلام و المسلمین علی قابل با اشاره به 2 انتخابات پیشرو گفت: اصحاب رسانه و مطبوعات نقش بسیار مهمی در برگزاری انتخابات پرشور و شناساندن افراد واجد شرایط و اصلح از دیدگاه رهبری به مردم دارند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی قابل در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شاخص، در خصوص تایید صلاحیت اعضای هیئت اجرایی انتخابات اظهار کرد: پس از صدور دستور شروع انتخابات از طرف وزارت کشور، افراد پیشنهادی هیئت نظارت شهرستان قزوین معرفی و توسط هیئت اداری انتخابات (دادستان، رئیس ثبت احوال و فرماندار) تایید شدند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین با اشاره به ۲ انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی تصریح کرد: ما بین شورای نگهبان و وزارت کشور توافقی صورت گرفته تا هیئت اجرایی انتخابات به منظور جلوگیری از ازدحام بیش از حد، اتلاف وقت و نیرو  وظیفه برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس را برعهده بگیرند.

این مسئول شرایط صلاحیت اعضای هیئت اجرایی را؛ توجه به قوانین ذکر شده برای معتمدین، عدم وابستگی به گروهی خاص، عمل به احکام انقلاب و ولایت‌پذیری عنوان کرد.

قابل در ادامه افزود:  فرماندار موظف است با حضور دادستان، ثبت احوال و ۵ نفر از اعضای هیئت نظارت استان جلسه‌ای را تشکیل داده تا با انتخاب ۸ عضو، اعضای اصلی هیئت اجرایی را انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه هیئت اجرایی شامل ۱۱ عضو است، بیان کرد: از میان این اعضاء، ۸ نفر انتخابی و سه نفر انتصابی هستند که سه عضو انتصابی برای مجلس خبرگان (فرماندار، دادستان و ثبت احوال) و برای مجلس شورای اسلامی (فرماندار، نماینده شورای شهر و ثبت احوال) است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین خاطرنشان کرد: هیئت اجرایی بر جلسات خبرگان و هم بر جلسات مجلس شورای اسلامی رسیدگی می ‌کند، با این تفاوت که در جلسات مجلس نماینده شورای شهر و در جلسات خبرگان دادستان حضور داشته باشد.

این مسئول توضیح داد: بعد از پایان ثبت نام اعضاء، هیئت اجرایی تشکیل پرونده داده و مدارک افراد را براساس استعلامات از مراجع چهارگانه (وزارت اطلاعات، ثبت احوال، قوه قضائیه و نیروی انتظامی) بررسی کرده تا سوابق افراد را از نظر تخلفات سیاسی، اخلاقی یا محکومیت داخلی و خارجی پیگیری کنند.

قابل اضافه کرد: پس از بررسی پرونده اعضاء و پایان تحقیقات محلی پرونده با تمام محتویات  تحویل هیئت نظارت استان شده و افرادی که رد صلاحیت شدند توسط فرمانداری‌ها مشخص و در صورت داشتن اعتراض می‌توانند مدارک و دلایل خود را تحویل هیئت نظارت استان دهند.

وی ابراز کرد: تمام پیگیری‌های مجلس خبرگان در شورای نگهبان انجام می‌شود اما در مورد مجلس شورای اسلامی تعدادی از بررسی ها در شورای نگهبان و تعدادی نیز زیر نظر هیئت اداری انتخابات انجام می‌شود.

قابل در ادامه اضافه کرد: پرونده هر فرد طی ۴ محکمه اعم از هیئت اجرایی، هیئت نظارت استان، ستاد مرکزی انتخابات در شورای نگهبان و خود شورای نگهبان بررسی شده که این بررسی‌ها باید تا یک هفته قبل از شروع جریان رای گیری خاتمه یابد؛ اگر فردی در صورت رد صلاحیت قانع نشد مجدد می‌تواند پیگیر پرونده خود از طریق شورای نگهبان باشد.

وی در پایان با بیان اینکه فرصت تبلیغات برای مجلس شورای اسلامی یک هفته و برای خبرگان۲ هفته است، گفت: اصحاب رسانه و مطبوعات نقش بسیار مهمی در برگزاری انتخابات پرشور و شناساندن افراد واجد شرایط و اصلح از دیدگاه رهبری به مردم دارند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار